Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE PENTRU ELEVII CAPABILI DE

PERFORMANȚĂ

Școala Gimnazială,,Vasile Lucaciu” Șișești


Tema: Timpul/Subtema:Genul epic - trăsături
Text suport: Ziua în care am oprit timpul, L.Frank Baum
Grup țintă: elevii selectați pentru concursurile și olimpiadele școlare, cls a VII- a
Timp:100 min.
Profesor: Abrihan Angela

Competența generală:
Receptarea mesajului scris, din textele literare în scopuri diverse.

Obiective propuse:
- aprofundarea cunoștințelor despre textul epic și dezvoltarea capacităților aplicative
și competitive;
- implicarea elevilor înscriși la activitățile propuse, într-un mod activ-paticipativ,
formativ și evolutiv, pentru realizarea obiectivelor concursurilor școlare;

Performanțe așteptate:
Ridicarea nivelului de pregătire al elevilor, a rezultatelor la învățătură și la
concursurile școlare.

Indicatori de evaluare:
- participarea elevilor la activitățile de pregătire;
- performanțele elevilor obținute prin rezultatele la învățătură, rezultatele obținute la
concursurile școlare;
Motivație:
Valoarea acestei activități este atât de natură informativă, cât și formativă.
Sub aspect informativ importanța activității rezidă din ceea ce vor învăța elevii să
exprime ca informație despre textul epic.
Sub aspect formativ este importantă, deorece pune în prim plan formarea
deprinderilor de lucru cu textul, actualizează și aprofundează cunoștințele elevilor despre
genul epic și în același timp capacitatea de crea la rândul lor un text epic.
Conținuturi:
Ce trebuie să știe și să poată face un elev ca să fie competitiv?
- elevii trebuie să cunoască conceptul de gen epic, moduri de expunere figuri de stil,
noțiuni de limbă și vocabular;
- să aplice tehnici de activitate individuală și de grup legate de abordarea unui text
literar la prima vedere;
Resurse:
Umane: elevii
Științifice:textul suport, fișa de lucru
Metodologice: Conversația euristică, problematizarea, prezumția, itinerarul de lectură
Forme de organizare a activității: activitate individuală combinată cu activitate
frontală, activitate în echipă
Parcursul didactic

1. Evocarea 20min
Se prezintă obiectivele tema activității, se distribuie fișele de lucru.
Elevii aruncă o privire peste textul-suport, la cererea profesorului vor insista asupra
titlului.

Etapa pre-lectură
Profesorul adresează primele întrebări:
Ce gânduri vă sugerează titlul textului?
Despre ce credeți că va fi textul?
Ce imagini vă stârnește titlul?
Elevii răspund la întrebări, oral se poate realiza chiar o poveste în lanț.
Elevii sunt invitați să lectureze textul individual.

Etapa post - lectură


Profesorul adresează al doile set de întrebări:
În ce măsură textul a răspuns așteptărilor voastre?
Ce sentimente v-a provocat textul?
Care este mesajul textului;

2. Realizarea sensului 70 min


Profesorul antrenează elevii într-o discuție punctând trăsăturile genului epic, procedeele
de expresivitate în textul epic.
Elevii rezolvă în echipă cerințele din fișa de lucru de la Partea I, care valorifică
cunoștințele de limbă și teorie literară; Elevii formulează răspunsurile, profesorul face
corecturile necesare dacă este cazul;

Elevii vor rezolva individual în continuare Partea a II-a care vizează practica rațională și
funcțională a limbii și constă în realizarea unui dialog între elev și Taica Timpul.
- elevii vor fi atenționați legat de regulile specifice dialogului, formule de inițiere ale
dialogului, ortografie. Se prezintă materialul obținut de către elevul care a terminat
primul.

Partea a III-a activității se axează pe înțelegerea textului, elevii vor rezolva în echipă
cerințele din fișa de lucru. Profesorul intervine cu explicații dacă există situații neclare.

Partea a IV-a are în vedere scrierea imaginativă elevii vor redacta individual o compunere
cu început dat, având ca temă timpul.
În limita timpului disponibil se citesc creațiile, rămânând fișele de lucru la profesor
pentru corectare.

Reflecția 10min
În câteva enunțuri profesorul le cere elevilor șă-și expună părerea despre timp raportat la
textul tocmai studiat.
Fișă de lucru

Text suport:Ziua în care am oprit timpul, L.Frank Baum

Citește cu atenție textele următoare, apoi rezolvă cerințele.

,,În timp ce Jim se uita cu nedumerire la el, venerabilul bătrân spuse cu o voce mânioasă:
- Treci și desfă frânghia asta de îndată! Ai oprit totul pe pământ cu nesăbuința ta! Ce te
zgâiești așa la mine? Nu știi cine sunt ?
- Nu răspunse Jim ca prostul.
- Ei bine, sunt Timpul, Taica Timpul. Acum eliberează- mă degrabă, dacă vrei ca lumea să
meargă iar cum trebuie.
- Dar, cum s-a întâmplat să te prind? întrebă Jim, fără însă a face nimic pentru a-și elibera
captivul.
- Nu știu, n-am mai fost prins niciodată, mormăi Taica Timpul. Dar presupun că a fost din
cauza faptului că îți tot aruncai lasoul aiurea.
- Nu te-am văzut, spuse Jim.
Bineînțeles că numai văzut. Ochii oamenilor nu mă pot vedea decât dacă mă apropii de ei
la mai puțin de un metru, iar eu am avut grijă să păstrez distanța. De aceea traversam
acest câmp unde credeam că n-am să găsesc pe nimeni.Și n-aș fi avut nicio problemă de
n-ar fi fost nenorocitul tău de lasou. Așa că, adăugă supărat, ai de gând să mă dezlegi
odată?
- De ce - aș face-o? Întrebă Jim.
- Pentru că lumea întreagă s-a oprit din mișcare în momentul în care m-ai prins. Presupun
că nu vrei să pui capăt tuturor afacerilor și tuturor distracțiilor, iubirii și războiului,
nefericirii și ambiției și tuturor celorlalte, nu-i așa? Niciun ceas nu a mai ticăit de când m-
ai înfășurat aici ca pe o mumie...
Apoi îl aruncă pe bătrân, așa legat cum era, pe calul măcelarului și urcându-se și el în
șa porni înapoi către oraș, cu o mână ținându-și prizonierulși cu celaltă frâul.”

Partea I

Valorifică toate cunoștințele de limbă și teorie literară și răspunde cerințelor:

1. Transcrie toate cuvintele din ultimul paragraf care conțin diftongi, respectiv cuvintele
care conțin vocale în hiat.
2. Identifică sinonimele și antonimele cuvintelor:mânioasă, degrabă, captivul.
3.a. Identifică o replică în care există trei forme verbale aflate la persoane diferite,
transcrie aceste verbe.
b. Notează numele personajului care rostește această replică.
4. Scrie trei expresii care să conțină cuvântul ochi.
5. Identifică în text două epitete și o comparație.
Partea a II-a
Redactează un dialog imaginar de 8/10 rânduri între tine și Taica Timpul.

Partea a III-a
Înțelegerea textului
1. Cine sunt protagoniștii întâmplării?
2. Transcrie pasajul care scoate în evidență consecințele capturării lui Taica Timpu.
3. Identifică două trăsături morale ale lui Jim așa cum reies din text.
4. Raportează framentul la un gen literar, argumentându-ți opinia.

Partea a IV-a
Scrierea imaginativă
Redactează un text narativ de 25/30 de rânduri în care să prezinți ce ai face dacă ai avea
puterea să oprești timpul. Folosește în introducere structura,, Dacă aș avea puterea să
opresc timpul...”

S-ar putea să vă placă și