Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. Sbîngu Andreea


Grădiniţa cu program prleungit „Codruţa” Galaţi
Nivel I: Grupa mijlocie
Tema de studiu: „Cum este, a fost şi va fi aici pe pă mâ nt?”
Tema de proiect: “ Freamă t de aripioare-Insecte”
Tema zilei : “Aventuri cu Albinuţa Hă rnicuța”
Forma de realizare : Activitate integrată ADE (DLC+DEC)+ALA II
Mijloc de realizare : lectura educatoarei,pictură , joc distractiv
Tipul de activitate : consolidare de cunoștinte,priceperi și deprinderi
Locul de desfăşurare : sala de grupă

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI
I. ADP : ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Întâlnirea de dimineaţă cu tema: ,,Eu sunt un/o...(insecta ilustrată pe
ecuson)şi ...”
Tranziţii: Joc muzical: ”Soarele a ră să rit”
Joc cu text si cant:” Fluturasul”
Rutine :-Sosirea copiilor
- Deprinderi igienice şi de autonomie (spă latul pe mâ ini,servirea
gustă rii)

II. ADE :ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


Domeniul Limbă şi Comunicare -”ALBINUŢA ŞI SOARELE”de N.Stă nculescu
lectura educatoarei
Domeniul estetic şi creativ – Tema plastică : Pata de culoare-“ALBINA ŞI
PRIETENII EI” –pictură pe material textile
III. ALA II: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE II

1.“HAI CU TOȚ II SĂ DANSĂ M, CĂ SUŢA SA NE-O AFLĂ M!”- joc de mişcare


2. „ALBINUŢA ’’-joc muzical

I. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE:”ALBINUŢA ŞI SOARELE”N.Stă nculescu


- lectura educatoarei
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
 Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-
a înţeles;
 Să -şi îmbogă ţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei personale
şi/sau a relaţiilor cu ceilalti;
 Să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 - Să descrie scene din poveste;
O2 - Să precizeze de ce le-a plă cut/ nu le-a plă cut povestea;
O3 - Să formuleze și să ră spundă la întrebă ri de tipul: ”Ce? Cine? Unde? De ce?
Câ nd? Cum?”, utilizâ nd cuvinte și expresii din text;
O4 - Să se exprime în propoziţii corecte, coerente din punct de vedere gramatical,
pentru a se face înţeleşi.
DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV –ALBINUŢA ŞI PRIETENII EI
-pictură pe material textil

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
 Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice
picturii;
 Să interpreteze liber, creativ lucră ri plastice exprimâ nd sentimente estetice;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1.Sa realizeze tema plastică utilizâ nd culori adecvate;


O2.Să denumească personajul redat prin pictură precizâ nd actiunile acestora în
poveste ;
O3.Să -și exprime opinia fată de propria lucrare sau față de lucrarea celorlalți;

II.ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

1.Centrul Bibliotecă :”Albinuţa şi soarele”-citire de imagini


2.Centrul Artă: “Albinuţa şi prietenii ei ”-pictură pe material textil
3. Centrul Joc de masă: “Ajută albinuţa să ajungă la soare!”-reconstituire de
imagini
Obiective operaţionale:
Biblioteca:
O1-Să aşeze în carticica suport ilustrațiile poveştii audiate, în ordinea cronologica
a desfă şură rii evenimentelor ;
O2- Să încercuiască pe fişa de lucru personajele care au ajutat-o pe albinuţă să
ajungă la soare ;
O3-Să picteze pe coperta că rții ,, Albinuţa şi Soarele”, imaginea unui soare
Arta:
O1.Sa realizeze tema plastică utilizâ nd culori adecvate;
O2.Să denumească personajul redat prin pictură precizâ nd actiunile acestora în
poveste ;
O3.Să -și exprime opinia fată de propria lucrare sau față de lucrarea celorlalți;
Joc de masa:
O1- Să denumească personajele din poveste în ordinea apariţiei lor în text;;
O2- Să reconstituie imaginea personajelor din poveste îmbinâ nd corespunză tor
piesele;
O3-Să denumească personajul din poveste, precizâ nd acțiunile acestora.

III. ALA II : JOCURI ŞI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE II

Tema: “Hai cu toții să dansă m, că suţa să ne-o află m !


Forma de realizare: joc de mişcare
Tipul activitatii: consolidare de priceperi şi deprinderi

Tema:„Albinuţa ’’-joc muzical


Forma de realizare: joc distractiv
Tipul activitatii: consolidare de priceperi şi deprinderi

Obiective operationale:
O1- Să respecte regulile prevă zute de joc;
O2-Să ră spundă motric la sarcina dată ;
O3-Să participe cu interes şi plă cere la desfă şurarea jocului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resurse:
 Procedurale:conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,
expunerea, exerciţiul, jocul, starbursting(explozia stelară ),
aprecierea verbală , instructajul verbal.
 Materiale : albinuţa surpriză ,stupul, povestea, personaje din
poveste,steaua pentru explozia stelară , planşe cu imagini din
poveste,carte suport pentru lucrul pe centru, fise de lucru, creioane
colorate, acuarele, tricouri imprimate cu personaje, pensule,planse
suport, personaje –siluete din poveste, stimulente, , mijloace audio.
 Organizatorice :frontal, pe centre, individual, pe echipe
Bibliografie :
 M.E.C.I.- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,Editura DPH, Bucureşti,
2009
 G.Toma, M.Ristoiu, M. Anghel- “Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru învăţământul preşcolar “,nivel 5-7 ani, Editura Delta Cart,2009
 „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământ preşcolar”– ghid pentru
cadre didactice, vol I, Editura DPH , Buc. 2009
 N.Ona, M. Ştefă nescu, F. Moraru-“Laborator metodic pentru domeniul
experienţial limbă şi comunicare”, Editura Diana, 2009
 Silvia,D. Pâ clea, C. – „Veniţi să ne jucăm, copii!”- antologie de jocuri didactice,
Editura Înv.Preşcolar, Bucureşti, 1995
SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂ ŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Activitatea zilei debutează cu ,,Întă lnirea de dimineaţă “ care durează 15-20 de
minute, copiii fiind aşezaţi pe covor, în cerc şi cuprinde:
SALUTUL :”O nouă zi a sosit,
Dragi copii, bine-aţi venit!
Hai în ochi să ne privim ,
Zâ mbete să dă ruim,
În cerc să ne adună m,
Haideti mâ na sa ne-o dă m
Frumos să ne salută m!”
Copiii au în piept medalioane cu insecte.Salutul porneşte de la educatoare şi
este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutâ ndu-şi colegul in functie de
insecta ilustrata pe medalion. De exemplu : Buna dimineața, fluturas!
CALENDARUL NATURII - Se discută despre vremea din ziua respectivă pentru a
aşeza la “Calendarul naturii” jetoanele corespunză toare referitoare la anotimp,se
va preciza ziua, data şi luna în care ne află m.
ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI
Li se cere copiilor ca pornind de la ecusonul pe care il au in piept sa îşi
exprime pă rerea cu privire la insecta ilustrată precizâ nd o caracteristică a acesteia:
,,Eu sunt un fluturaş şi... am aripile colorate,,.
ACTIVITATEA DE GRUP –se realizeaza prin recitarea de catre toti copiii a poeziei
“Hai copii la joc!”
NOUTATEA ZILEI – se prezintă sub formă de surpriză Albinuţa Hă rnicuța care
zumză ie printre flori şi aduce cu ea povestea și o parte din materialele necesare la
activitate .

ACTIVITĂ ŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


DLC–EDUCAREA LIMBAJULUI: „ Albinuţa şi Soarele” – lectura educatoarei
DOS – EDUCAŢIE PLASTICA:,,Albinuţa şi prietenii ei ,,-pictura pe material textil
Ambele activită ţi se vor desfaşura în manieră integrată .
Captarea atenţiei se realizează prin prezentarea sub formă de surpriză a unei
albinuţe care zumză ie printre floricele .
Albinuţa se prezintă prin versurile:
,,Sunt Albinuţa Hă rnicuţa,
Şi din zori şi pîna-n seară
Cu –ale mele surioare
Zbor mereu din floare-n floare.
S-adună m nectarul dulce
Şi apoi în stup să -l ducem
Dar mai bine asteptaţi,
Povestea mea s-o ascultaţi
Şi-apoi sa-nvă ţaţi mai bine
Lecţia de harnicie ,
V-am adus numai surprize
O zi supeer o să fie!,,şi aduce cu ea textul poveştii ,,Albinuţa şi soarele,, ce va fi
expus de educatoare.
În continuare voi expune copiilor povestea prezentâ nd pe râ nd ilutratiile
din poveste. Pe parcursul poveştii voi explica cuvintele şi expresiile noi: „vrednică ”,
„hă rmă laie”, „ostenit”,,izbuti,,. La finalul poveştii, voi adresa întrebă ri pentru
fixarea continutului acesteia folosind metoda explozia stelară . Se va urmă ri:
reţinerea numelor personajelor, ordinea în care apar ele în poveste, o exprimare
corectă , coerentă pentru a se face înţeleşi.
Activitatea continuă cu un moment de tranziţie, jocul cu text şi câ nt:”Mișcă m
degețelele”, pentru încă lzirea mușchilor mici ai mâ inii, iar apoi se trece la lucru pe
centre.
ACTIVITĂ ŢI PE CENTRE DE INTERES:
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile
de lucru şi obiectivele urmă rite.
La centrul BIBLIOTECĂ copiii au ca sarcini:să realizeze că rticica poveştii audiate,
asezâ nd pe foile suport ilustraţiile din poveste în ordinea cronologică a
desfă şură rii evenimentelor, să rezolve sarcinile fişei de lucru şi să picteze pe
copertă imaginea unui soare.
La centrul ARTĂ preşcolarii îşi vor personaliza tricourile, pictâ nd personajele
preferate din povestea ,,Albinuţa şi soarele,, pe material textil.
La centrul JOC DE MASĂ se pun la dispoziţia copiilor planşe suport pe care ei vor
realiza din bucă ţi, întregul personajelor din poveste aşezîndu-le în ordinea în care
apar în text .Se va urmă ri denumirea personajelor, precum şi verbalizarea
acţiunilor acestora în poveste.
TRANZIŢIA că tre ultima parte a activită ţii integrate: ”Fluturaşul”.

Ultima etapă a zilei:


A.L.A. II -JOCURI ŞI ACTIVITĂ ŢI ALESE – în care se vor desfă şura:jocul
recreativ,,Hai cu toții să dansă m, că suţa să ne-o află m!,, şi jocul muzical,,Albinuţa,,.

DESFĂ ŞURAREA JOCURILOR:


1. “HAI CU TOȚ II SĂ DANSĂ M, CĂ SUŢA SA NE-O AFLĂ M!”- joc de mişcare
În sala de grupă vor fi ilustrate pe parchet simboluri ale personajelor din povestea
“Albinuţa şi Soarele”.
Copiii vor purta tricourile personalizate la centrul Artă şi vor imita dansul
personajelor pe fond muzical . La oprirea muzicii fiecare personaj trebuie să se
aşeze la că suța sa . De exemplu: copilul care are pe tricou pictată albina se va aşeza
la că suța cu simbolul acesteia .Cine nu reuşeşte să se aşeze la că suţa lui va primi o
pedeapsă de la colegii să i. După ce copilul va executa pedeapsa jocul se va relua.
Se va executa un joc de probă , apoi se trece la desfă şurarea jocului propriu-
zis.

2. „ALBINUŢA ’’-joc muzical


Copiii sunt aşezaţi în cerc ţinîndu-se de mâ ini. Unul dintre ei stă în mijloc cu
mâ inile la ochi şi reprezintă albinuţa. Copiii se învâ rt în jurul albinei şi câ ntă
cîntecul ,, Albinuţa”. La terminarea câ ntecului copilul –albină se îndreapta că tre un
coleg şi acesta îl strigă pe nume . Dacă albinuţa ghiceşte cine l-a strigat va merge în
locul colegului și acesta va deveni albinuţă . Dacă nu ghiceşte, jocul se repeată .
Se va executa un joc de probă , apoi se trece la desfă şurarea jocului propriu-
zis.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL CONŢ INUTUL Ş TIINŢ IFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
Resurse Resurse materiale Forme de
procedurale organizare
MOMENT - Așezarea mobilierului și a materialelor în sala conversaţia Materiale frontal Aprecierea
ORGANIZATORIC de grupă . necesare verbală
- Copiii se așează pe pernute, în cerc.
REACTUALIZAREA Întâ lnirea de dimineaţă : Conversaţia Panou “Calendarul Frontal Orală
CUNOŞ TINŢ ELOR - Salutul naturii” Individual Observarea
- prezenţa comportamentul
- calendarul naturii Exerciţiul ui verbal şi
- împă rtă şirea cu ceilalţi, activitatea de grup nonverbal
(”Hai copii,haideţi la joc”).
CAPTAREA Se prezintă decorul surpriză cu florile printre Décor, flori , Frontal Stimularea
ATENŢ IEI care se ascunde albinuţa. Aceasta aduce cu ea Explicaţia albinuţa, interesului
scrisoarea pentru copii prin care se prezintă şi Conversaţia scrisoarea, textul pentru activitate
povestea ce urmează a fiprezentată de poveştii
educatoare.
ANUNŢ AREA Educatoarea anunță copiii că astazi vor petrece Observarea
TEMEI ŞI A o zi minunată împreună cu Albinuţa Hă rnicuţa Conversaţia Textul poveştii Frontal focaliză rii şi
OBIECTIVELOR şi pentru început vor asculta povestea Expunerea menţinerea
„Albinuţa şi Soarele”. Explicaţia atenţiei copiilor

DIRIJAREA Se va reda conţinutul poveştii câ t mai expresiv,


ÎNVĂ Ţ Ă RII folosind mimica şi gestica corespunză toare. Textul poveştii Observarea
Conţinutul povestirii va fi expus urmă rindu-se Conversaţia focaliză rii şi
succesiunea momentelor principale, explicarea Expunerea Ilustraţiile Frontal menţinerea
cuvintelor şi expresiilor necunoscute. Simultan poveştii atenţiei copiilor
cu lecturarea poveştii se prezintă pe râ nd Explicaţia
ilustraţiile acesteia. Pentru fixarea conţinutului Orală
voi adresa întrebă ri legate de personaje şi Steaua pentru Ră spunsurile la
acţiuni ale acestora folosind metoda “explozia Explozia explozia stelară şi întrebă rile
stelară ”: stelară jetoane potrivite formulate.
-ce pentru întrebă rile Aprecierea
-cine Exerciţiul din poveste. ră spunsurilor
Se realizează apoi un moment de tranzitie –
jocul muzical „Bat din palme„ şi câ teva exerciţii
de încalzire a muşchilor mici ai mâ inii , si se
prezintă sarcinile si materialele de la fiecare
centru deschis.
OBŢ INEREA Se trece la rezolvarea sarcinilor de la fiecare
PERFORMANŢ EI centru de interes.
La Bibliotecă copiii au ca sarcini: Cartea suport
- să citescă imaginile din poveste şi să le aşeze Conversaţia Ilustraţii din Individual
in cartea suport respectâ nd ordinea întîmplarii Expunerea poveste Evaluarea
evenimentelor; Fişe de lucru relaţionă rii
-să rezolve sarcinile din fişa de lucru : Explicaţia Coperta pentru copiilor;
“Încercuieşte prietenii care au ajutat-o pe carte Pe grupe
albinuţă să ajungă la Soare!” Problematiz Acuarele , pensule
-să picteze pe coperta că rţii Soarele-personaj area Planşa suport Preseverența în
din poveste . Personaje taiate finalizarea
La centrul Artă copiii îsi vor personaliza Exerciţiul tip puzzle lucră rilor și
tricourile cu personaje din poveste folosind Tricouri pentru trecerea
tehnici specifice picturii . În timp ce pictează Acuarele prin câ t mai
personajul vor povesti acţiuni ale acestuia din Pensule multe centre.
povestea audiată .
La centru Joc de masă , copiii vor gasi o
ilustraţie din poveste cu umbrele personajelor Orală
şi coşuleţe cu personajele taiateîn bucă ţi tip
puzzle. Ei vor alege din coşulete piese şi vor
întregi imaginea fiecă rui personaj asezâ ndu-le
pe planşa suport la umbra corespunză toare.
ASIGURAREA Lucră rile realizate la centre se aşează în spațiul Turulgaleriei Aprecierea
FEEDBACK-ULUI de expunere, şi prin metoda „Turul galeriei”, Joc Tricourile Frontal lucră rilor
SI EVALUAREA activită țile zilei sunt discutate şi apreciate. Exerciţiul personalizate la Individual Autoevaluare
PERFORMANŢ EI Activitatea se încheie cu jocul recreativ centrul Artă Pe echipe
”Prietenii la că suţele lor”
ÎNCHEIEREA Educatoarea face aprecieri privind activitatea, Conversaţia Recompense Frontal Aprecierea
ACTIVITĂ Ţ II comportamentul copiilor pe parcursul zilei, iar Individual verbală
copiii sunt recompensaţi pentru activitatea
depusă .

S-ar putea să vă placă și