Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 3.03.2023
Şcoala Gimnazială Zvoriștea
Clasa: a-VIII-a
Profesor: Ciornei Daniela
Unitatea de învăţare : Elemente de structură muzicală
Subiectul lectiei – Elemente de structură în genul concertului
Tipul lecţiei : predare-învăţare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicală
Aria curriculara: Arte
Durata orei : 50min.

Competentele specifice:
2.1 Audierea unor lucrări muzicale, identificând anumite elemente de limbaj muzical
2.2 Recunoaşterea unor lucrări muzicale reprezentative din creaţia universală
*4.2 emiterea de idei personale în comentariul lucrărilor muzicale audiate
4.4 identificarea unor relaţii între creaţii aparţinând diferitelor arte

Competentele operaţionale:
C.O.1. Definirea termenului de gen muzical și formă muzicală
C.O.2. Definirea termenului de concert si evoluția genului;
C.O.3 Reactualizarea cunoștințelor privind marii compozitori ai muzicii clasice
C.O.4 Identificarea, în audiţii, a elementelor de limbaj muzical învățate;
P.3. Probă orală practică - elevii identifică părțile care alcătuiesc un Concert;
C.O.4. Audierea cu atenţie a unor fragmente din lucrările muzicale propuse;
P.4. Probă practică, individuală - elevii audiază fragmentele stabilite, emit idei personale
P.4.a. Probă practică, individuală - Conexiunea dintre muzică și artele vizuale, realizarea unui desen corelat cu specificul stilului din care face parte audiţia:
Primavara de Antonio Vivaldi;
PREMISE (pentru realizarea obiectivelor propuse avem ca suport):
Cunoştinţe teoretice:
- Noțiunea de gen muzical

1
PROIECT DIDACTIC
- Noțiunea de lied
- Noțiunea de sonată
- Noțiunea de rondo

Metode: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă, descoperirea didactică, exerciţiul,
Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Resurse: - audiţii
- A. Vivaldi- Anotimpurile – Primavara, Vara, toamna, iarna
- Wolfgang Amadeus Mozart: Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La minor,
Bach: Brandenburg Concerto No. 5 in D major
P. I. Ceaikovski - Lacul lebedelor
Ludwig van Beethoven - Concertul nr. 5 în Mi bemol major, op. 73, Imperialul, Allegro –
Ciprian Porumbescu – BALADA
Shopin Spring Walts
Videoproiector, laptop, casetofon cu CD, CD-uri, marker, tabla.

2
PROIECT DIDACTIC

PLANUL TABLEI

CONCERTUL

Structura Concertului clasic

Partea I - ALLEGRO Partea a II-a- ANDANTE Partea a III-a- ALLEGRO


- în formă de sonată (sau Adagio) (sau Presto)
- în formă de lied - în formă de rondo

3
PROIECT DIDACTIC

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevilor Evalua

COMPETENT
LECŢIEI re

organizare a
Forme de

activităţii

Mijloace
Metode/
E

1.Moment Organizarea clasei de elevi. Profesorul își pregătește Elevii ascultă cu atentie, Conversația Manuale
Organizatoric materialele. își pregătesc caietele și
- se face prezența
Caiete
5 min. manualele.
- se asigură condițiile necesare
- se pregătesc materialele necesare
-

2.Anunţarea temei, .
prezentarea Profesorul anunţă titlul și obiectivele lecţiei: Manuale
materialului ales și a Notează în caiet titlul
Caiete
obiectivelor lecției Elemente de structură în genul concertului lecţiei. Expunerea
5 min. Elevii sunt atenţi şi Aprecieri
notează în caiete. verbale

3. Desfăşurarea Genul muzical reprezintă un grup de lucrari care au Explicaţia


lecţiei în comun anumite trăsături de limbaj, un anumit mod
20 min. de interpretare și o anumită destinație. Expunerea Manual
C.O.1 Forma muzicală este tiparul care stă la baza Videoproiector
C.O.2 compunerii unei lucrari muzicale. Caiete
1.Concertul este o compoziţie ciclică, de obicei

4
PROIECT DIDACTIC
C.O.3 pentru un solist care cântă în dialog cu orchestra,
având posibilitatea de a-şi demonstra sensibilitatea şi Elevii sunt atenţi şi
virtuozitatea (calităţile tehnice). notează în caiete.
Există concerte pentru doi sau mai mulţi solişti
Concertul poate fi considerat o sonată pentru
instrument şi orchestră, deoarece are aproape aceeaşi
structură, are trei părţi, la care se adaugă şi o
introducere.
- Partea I poate avea formă de sonată;
- Partea a II-a poate avea formă de lied;
- Partea a III-a are de obicei formă de rondo sau
rondo-sonată.
Ca şi sonata, concertul a început să se dezvolte în
perioada barocă.
Vivaldi, Bach şi Haendel au creat concerto grosso
specific acestei epoci.
În acest tip de concert partea solistică este executată
de un grup mai mic de instrumente numit
Concertino care alternează cu părţi interpretate de
întreaga orchestră (tutti).
În perioada clasicismului muzical, Wolfgang
Amadeus Mozart a consacrat forma clasica de
concert, scriind unele dintre cele mai frumoase pagini
ale acestui gen.
În Romantism concertul a continuat să se dezvolte,
fiind îmbogățit cu noi elemente expresive și de
tehnica instrumentală, păstrând în general tiparele
clasice. Franz Liszt scrie concerte care se cântă fără
întrerupere de la început până la sfârșit. Alți
compozitori de concerte din această perioadă sunt
Frédéric Chopin, Robert Schumann s.a.
Odată cu afirmarea Școlilor naționale, folclorul își
face simțită prezența în concertele compozitorilor din
a doua jumătate a sec. al XIX-lea. Compozitori de

5
PROIECT DIDACTIC
concerte din această perioadă sunt: Piotr Ilici
Ceaikovski, F. Mendelsshon Bartholdy, Seghei
Rahmaninov.
În secolul al XX-lea se revine, dar cu o nouă viziune,
la concertele cu mai multe instrumente soliste și chiar
la concertele pentru orchestră.
În muzica romanească s-au afirmat în genul
concertant Sigismund Toduta, Sabin Dragoi, Paul
Constantinescu, Pascal Bentoiu, Anatol Vieru s.a.
2. Prezentarea pe scurt a marilor compozitori ai
muzicii clasice.
Antonio Lucio Vivaldi, Wolfgang Amadeus
Mozart, Johann Sebastian Bach, Piotr Ilici
Ceaikovski, Ludwig van Beethoven, Frédéric
François Chopin, Ciprian Porumbescu
4. Consolidarea C.O.4 Audiții muzicale Audiază cu atenție și își Audiția activă Probă
conţinutului propus Vivaldi- Anotimpurile – Primavara, Vara, toamna, exprimă părerile în Videoproiector practică
10 min iarna legătură cu ceea ce au Dialogul Fișe de lucru Aprecieri
Wolfgang Amadeus Mozart: Concertul nr. 5 pentru ascultat. verbale
vioară şi orchestră în La minor,
Bach: Brandenburg Concerto No. 5 in D
major
P. I. Ceaikovski - Lacul lebedelor Explicația
Ludwig van Beethoven - Concertul nr. 5 în Conversația
Mi bemol major, op. 73, Imperialul, Allegro –
Ciprian Porumbescu BALADA
Shopin Spring Walts
Profesorul întreabă pe elevi care din concertele
audiate le-a placut mai mult, solicitându-i să-şi
argumenteze preferința.

6
PROIECT DIDACTIC
Audiții VIVALDI Primăvara
Shopin Spring Walts

Ascultă cu atenție și Evaluare


Audiția activă
5. Probă practică, Profesorul le cere elevilor să realizeze un desen realizează desenul.
individuală - corelat cu specificul stilului din care face parte Dialogul Videoproiector Aprecieri
Conexiunea dintre audiţia: Fișe de lucru verbale
muzică și artele
vizuale,â .
5. min

Explicația
Conversația

6. Temă acasă C.O.4 Profesorul le cere elevilor să rezolve ex. 2, pag. 53. Ascultă cu atenție și Explicația Caiet
5. min Să caute informații despre 2 marii compozitori notează tema în caiet. Conversația
prezentați în cadrul lecției și să realizeze fișe pentru
portofoliu.

7
PROIECT DIDACTIC

S-ar putea să vă placă și