Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Unitatea de învățământ:
Clasa: a VIII-a;
Locul de desfășurare: sala de clasă;
Disciplina: Istorie;
Tema lecției: România după al doilea război mondial. Începutul regimului comunist;
Propunător: Filică (Anghel) Renata Catalina;
Nivelul clasei: Mediu. Exista în clasă un grup de elevi cu ajutorul cărora orice lecție de istorie poate fi
realizată in condiții optime;
Tipul de lecție: mixt;
Informație diagnosticată: Elevii cunosc situația României în timpul celui de al doilea război mondial
și conjunctura în care România ajunsese după actul de la 23 august 1944 precum și situația politică
internă și externă.

Competențe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici, specifici faptelor istorice în diferite situații de comunicare scrisă sau
orală;
2.3. Realizarea prin cooperare a unei investigații istorice, care implică relaționarea pozitivă cu ceilalți;
3.6. Localizarea în timp și plasarea în spațiu a faptelor din istoria celui de al doilea război mondial și
după terminarea acestuia, pe baza surselor istorice;
4.1. Participarea la acțiuni care evocă trecutul localității sau al regiunii;

Competențe operaționale:
C1. Să plaseze în timp și spațiu diverse personaje și evenimente din viața politică românească după
încheierea războiului;
C2. Să extragă informații dintr-o sursa data(hartă, text, imagini);
C3. Să prezinte succesiunea evenimentelor după încheierea războiului;
C4. Să identifice consecințele unor evenimente majore din această perioadă;
C5. Să stabilească cauzele prin care România a intrat în sfera de influență sovietică;
C6. Să identifice acțiunile întreprinse de comuniști pentru preluarea puterii;
C7. Să aducă argumente și opinii despre anumite evenimente;

Metodele didactice folosite în cursul lecției:


- conversația euristică, expunerea sistematică, învățarea prin descoperire, problematizarea,
comparația etc.
Materialul didactic utilizat:
- videoproiectorul, imagini în PowerPoint;
- Sorin Oane, Marius Ochescu ”Istorie, manual pentru clasa a VIII-a” Ed. Humanitas
București 2003
- R. Pisică, ”Adevărul despre alegerile din 19 noiembrie 1946”, ed. Fiat Lux București 1996;
- Documente privind Istoria Românilor;
- Imagini, fișe de lucru;
Secvențele instruirii Crearea situațiilor de învățare Strategii didactice Forme și instrumente
Activitatea profesorului Activitatea elevilor de evaluare
I. Organizarea clasei și - consemnarea absenților; - elevul de serviciu comunică elevii
captarea atenției 2’ - enunțarea scopului lecției și pregătirea absenți;
climatului socio-afectiv asupra actului - pregătirea mapelor cu materiale;
învățării;
II. Reactualizarea, - profesorul va adresa un set de întrebări - elevii răspund;
sistematizarea și frontale: Conversația euristică Evaluarea predictivă
esențializarea 1. Care sunt cauzele intrării în război a - Apropierea față de Germania și
cunoștințelor 10’ României? aderarea la Pactul Tripartit; Examinarea
- Dorința de a recupera teritoriile
românești smulse de URSS în urma
ultimatumului din iunie 1940;
2. Cine preia puterea după abdicarea - Generalul Ion Antonescu;
regelui Carol al II-lea?
3. Care au fost relațiile dintre România - Relațiile de apropiere, România Explicația Evaluarea predictivă
și Germania după septembrie 1940? primește trupele germane pe teritoriul
sau;
4. Care au fost relațiile dintre Ion - Au fost încordate și de o parte și de
Antonescu și legionari? cealaltă dorind să se înlăture de la
putere.
5. Care au fost principalele acțiuni - Armata română participă după Conversația Evaluarea predictivă
militare desfășurate pe frontul de est? eliberarea Basarabiei și Bucovinei la
luptele din Crimeea, la Bătălia de la
Stalingrad și la luptele din Kuban.
6. Care a fost poziția clasei politice - Clasa politică românească democratică Conversația Evaluarea predictivă
românești față de războiul din est? respectiv PNT și PNL nu era de acord cu
aceasta campanie și dorea scoaterea țării
din război;
7. Care a fost semnificația actului de la - Prin actul de la 23 august România Examinarea Evaluarea inițială
23 august 1944? înceta războiul împotriva Națiunilor
Unite și întorcea armele împotriva
Germaniei;
8. Ce prevedea armistițiul din 13 - România trebuia să pună economia
septembrie 1944? țării la dispoziția sovieticilor;
- Să întrețină armata de ocupație;
- Să plătească o despăgubire de 300
milioane de dolari;
9. Care a fost contribuția României - România va lupta în Ungaria, Explicația
împotriva Germaniei? Cehoslovacia și Austria pierzând
170000 de soldați și cheltuind 1,2
miliarde de dolari;
10. Ce însemnătate are acordul anglo- - România intră în sfera de influență Conversația Evaluarea inițială
sovietic din 9 noiembrie 1944 de la sovietică conform acestei înțelegeri
Moscova?
III. Dobândirea noilor - anunțarea lecției noi, precum și a - elevii urmăresc cu atenție;
cunoștințe 30’ obiectivelor sale(ceea ce elevii trebuie să Evaluare frontală
știe și să facă la sfârșitul activității de
învățare)
- realizează trecerea de la sfârșitul celui - elevii sunt atenți la explicații; Explicația
de al doilea război mondial la tranziția
către comunism.
- cu ajutorul proiecției PowerPoint - elevii răspund întrebărilor adresate sub Evaluare cu ajutorul
realizează succesiunea evenimentelor îndrumarea profesorului; proiecției PowerPoint
adresând un set de întrebări:
- După înlăturarea lui Antonescu cui a - După înlăturarea lui Ion Antonescu,
dorit regele să-i încredințeze conducerea regele Mihai a dorit să încredințeze
guvernului? conducerea guvernului lui Iuliu Maniu
însă acesta a refuzat.
- Care a fost opțiunea regelui în această - În această situație regele apelează la Problematizarea Evaluare frontală
situație? guverne formate din tehnicieni și
militari conduse între 1944-1945 de
generalii Constantin Sănătescu și
Nicolae Rădescu care urmau să
pregătească alegeri libere.
- Care este semnificația zilei de 6 martie - La 6 martie 1945 trimisul lui Stalin,
1945? Andrei Visinski impune ca prim
ministru un om fidel Moscovei pe Petru
Groza.
- Care sunt măsurile luate de guvernul - Pentru a spori popularitatea guvernului Evaluare frontală
Groza pentru a-și întări autoritatea? Groza sovieticii îi încredințează
administrația Transilvaniei.
- Realizează reforma agrară la 23 martie Problematizarea Evaluare frontală
1945;
- Trece la epurarea si schimbarea
aparatului de stat;
- Creează primele lagăre de deținuți
politici;
- Creează SovRom-urile, întreprinderi
mixte româno-sovietice;
- Sunt suprimate ziarele de opoziție și
sunt înființate ziarele de opoziție
- Care este atitudinea regelui față de - În aceste condiții regele refuză să mai Conversația Evaluare frontală
aceste schimbări? semneze actele oficiale și cere
guvernului Groza să demisioneze.
Începe așa numita ”grevă regală”. Explicația
Simpatizanți monarhiei își manifestă
sprijinul față de acesta la 8 noiembrie
1946 când are loc ciocniri sângeroase Evaluare cu ajutorul
între comuniști și anticomuniști. Dirijarea proiecției PowerPoint
- Care este poziția Marilor Puteri față de - Marile Puteri trimit la București o Conversația
aceste evenimente? comisie care îi solicită lui Petru Groza
să includă doi reprezentanți din partea
PNT și PNL în guvern pentru a fi
recunoscută legitimitatea acestuia și
pentru a putea fi organizate alegeri
- cere elevilor să extragă fișa nr.1; parlamentare. Învățarea prin Evaluare frontală pe
- elevii extrag fișa nr.1 și răspund descoperire grupe
- cere elevilor să argumenteze cerințelor;
răspunsurile; - argumentează răspunsul;
- explică ce a reprezentat pentru Explicația Evaluare frontală
România aceste evenimente; - ascultă cu atenție explicațiile;
- cere elevilor să extragă fișa nr.2 și să
răspundă cerințelor; - extrag fisa nr. 2și răspund cerințelor;
- cu ajutorul proiecției PowerPoint Problematizarea
realizează în continuare succesiunea - elevii urmăresc cu atenție imaginile;
evenimentelor;
- Care au fost măsurile luate de
comuniști pentru a-si înlătura adversarii - cu cât regimul comunist devenea mai Învățarea prin Evaluare frontală
politici? sigur pe sine, numărul de arestări a descoperire
crescut. Victimele abuzurilor
comuniștilor proveneau din toate
straturile societății
românești(intelectuali, clerici, profesori,
foști politicieni, orice persoană care s-ar
fi putut alătura rezistenței
anticomuniste); Conversația
- In aprilie 1947 comuniștii au înscenat
fuga unor lideri țărăniști din România, în
urma acestui incident PNT a fost
interzis; Explicația
În noiembrie 1947 liberali au fost și ei
excluși din guvern și viața politică.
Astfel PCR rămânea partid unic la
- cere elevilor să extragă fișa nr.3 și să conducerea țării. Problematizarea Evaluare frontală pe
răspundă cerințelor; - elevii extrag fișa nr. 3 și răspund grupe
- explică elevilor structura de conducere cerințelor; Explicația
a PCR și din cine era alcătuită și cu - elevii urmăresc cu atenție;
ajutorul proiecției PowerPoint expune Evaluare cu ajutorul
imagini cu aceștia; proiecției PowerPoint

IV. Realizarea feed- - cere elevilor să realizeze o paralelă - realizează paralela între cele două Problematizarea Evaluarea continuă
back-ului 8’ între actul de la 23 august 1944 și actul evenimente majore;
de abdicare din 30 decembrie 1947;
V. Tema pentru acasă - cere elevilor să răspundă cerințelor din Notarea
și notarea 2’ testul de autoevaluare;
- notează elevii care au fost activi la oră.

S-ar putea să vă placă și