Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării

IPGimnaziul ,,Anatol Pînzaru”

Proiect didactic
la disciplina ,,Dezvoltare personală

Subiectul ,,Tendințele modei și sănătatea elevilor”

Elaborat:Ciumac Viorica,
Prof. de limba și literatura română
Data :
Clasa:a VIII-a
Instituția de învățământ: IPGimnaziul ,,Anatol Pînzaru”.
Unitatea de învățare: ,,Modul de viață sănătos”.
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul : ,, Tendințele modei și sănătatea elevilor”
Ti mp: 45 minute
Tipul lecţiei: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
Unitatea de competență: Relatarea despre aspectele riscante ale modului de viață a adolescentului cu accentuarea impactului asupra sănătății
lui.
Sub-competenţe:
Exprimarea opiniei și atitudinilor proprii în legătură cu moda și efectele ei asupra sănătății;
Formarea atitudinii pozitive referitor la modul de viața sănătos.
Obiective operaționale:
O1 să definească termenii de modă şi vestimentaţie;
O2 să remarce bunul gust în ceea ce priveşte modernul în vestimentaţie;
O3 să descopere personalitatea din spatele hainelor;
O4 să-şi exprime opinia personală despre felul de a ne îmbrăca;
O5 să aleagă hainele potrivite ocaziilor şi momentelor din zi în care sunt purtate;
O6 să perceapă nevoia adoptării unui stil de viață sănătos.
Strategii didactice:
a)Forme de organizare: frontală, individuală şi pe echipe.
b)Material ilustrativ-demonstrativ: imagini din reviste de modă, imagini cu haine diverse, schema de pe tablă, planşe.
Strategii de evaluare: Apreciere verbală, aprecierea spiritului de observație, încurajarea elevilor.

Resurse bibliografice:
1.Dicţionarul limbii române (DEX);

2
2.Invitaţie la educaţie- Suport metodic pentru lecţii educative la gimnaziu şi la liceu, Silvia Marinescu, Rodica Dinescu, Ed.
CARMINIS,Piteşti, 200

Desfăşurata activității:

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice


Etapele lecţiei

operationale
Taxonomia
Obiective

Metode și Materiale Forme de


/minute

procedeie didactice evaluare

Evocarea 3min 1 Moment organizatoric. Salutul și Elevii îşi pregătesc materialele şi


O3 apelul. instrumentele de lucru. frontală
Pregătește materialul didactic.
Asigură condițiile optime pentru
desfășurarea activității.
Stabilește ordinea şi liniştea necesară
bunei desfăşurări a lecţiei.
7 2.Captarea atenției) Profesorul
min propune o fisa - metoda studiului de Comentarea Fișe
caz. Pe baza cazului particular orală
prezentat se generalizeaza problema
echilibrului intre personalitate si
vestimentatia aleasa, intre
circumstante si hainele alese.

Studiu de caz(Anexa1) individuală


orală
-1. Identifica elementele de contrast
dintre Maria si noii ei colegi. Discuția
2. Considerati ca mediul familial si Elevii trebuie să tragă concluzia că ghidată
educatia au influentat stilul vestimentaţia este un sistem de
vestimentar al Mariei si al noilor ei comunicare nonverbal care

3
colegi ? Argumentati cu elemente din dezvăluie multe detalii despre cel
cazul prezentat. care o poartă. Hainele ne pot
3. Exprimati-va parerea despre dezvălui sexul, vârsta, clasa socială,
reactia noilor colegi ai Mariei in ocupaţia profesională,
Evocarea momentul in care profesorul a personalitatea dar şi statutul unei
prezentat-o. persoane. De cele mai multe ori
4. Considerati ca, in timp, Maria isi hainele dezvăluie şi apartenenţa la
va schimba stilul ? Argumentati-va un grup social iar adolescenţa este
raspunsul. perioada în care adolescentul începe
5. Cum credeti ca va decurge să îşi contureze stilul vestimentar.
comunicarea Mariei cu colegii ?
6. Propuneti o metoda prin care
Maria se poate integra mai usor in
grup.

Realizarea 2min Se anunță subiectul lecției și


sensului conținuturile ce urmează a fi
aprofundate la această oră prin
obiective.
3min -- Elevii definesc cei doi termeni Se definesc DEX
O1 termenii ,,modă”și ,,vestimentație”.
„modă” şi „vestimentaţie”, iar apoi
sunt împărţiţi în 3 grupe. Fiecare
grupă trebuie să realizeze o
însărcinare. Echipa îşi desemnează un
şef care prezintă informaţiile, iar
celelalte echipe pot completa.
O4
Grupa1 – calităţile îmbrăcămintei…
5min cine influenţează alegerea
îmbrăcămintei,lucruri care

4
completeză îmbrăcămintea ,exemple Elevii analizeaza,descriu anumite
negative . ținute vestimentare.
Grupa2–descrieți ținuta vestimentară
O4 Fișe
a reprezentanților diferitor profesii,ce
Lucrul în
impun restricții vestimentare. Numiți grup,cercetare,
și alte profesii. (Anexa 2). . analiză,deducți
e.
.Grupa 3--
Faceți o listă a vestimentaţiei
(garderobei) potrivite următoarelor
situaţii: Se discută despre alegerea corectă
a – drumeţie pe munte. sau incorectă a hainelor.
O5 b – petrecere pentru ziua de naştere a
unui coleg
c – biserică.
d- școală

Anexa3. Chestionar Individual


5min CHESTIONAR. Fiecare elev completează Analiza
frazele,răspund la întrebările chestionaru-
chestionarului. lui
--Scrieti un text de 4-5 randuri in care
O3 4min sa prezentati opinia voastra despre
Elevii comentează ,apoi expun.
sensul intrebarii:“ Haina face pe om ?

Puneti intr-o formula matematica Încurajarea
elementele: om, varsta, circumstanta, elevilor
posibilitate haina, personalitate.

--Puneti intr-o formula matematica


elementele: om, varsta, circumstanta,
posibilitate haina, personalitate.
5
Concluzia la care trebuie să ajungă
Reflecția O2 4min Elevii privesc câteva imagini cu Analiza Imagini din
persoane care poartă haine moderne elevii este că a fi îmbrăcat la modă reviste de Aprecierea
conform tendinţelor actuale şi li se înseamnă a alege ceea ce ţi se modă răspunsurilor
cere să justifice dacă s-ar îmbrăca aşa formulate
sau nu şi ce înseamnă să fii îmbrăcat potriveşte şi a avea mereu o ţinută
la modă.(Anexa4) elegantă.
Trebuie sa găsești echilibrul în Poster
--REGULI DE IGIENĂ VESTIMENTARĂ
O5 4 (Anexa5) concordanță cu vârsta ,timpul și să
min
ții cont și de riscurile/beneficiile
pentru sănătate.

Extinderea
5min Vizionarea filmulețului.
https://www.youtube.com/watch? Urmăresc cu atenţie indicaţiile Explicarea Filmuleț ,,M
profesoarei. oda și
O5 v=LP24aN35K0U sănătatea”.

Profesorul apreciază activitatea


elevilor,argumentează.
3min Elevii au sarcina de a evalua ora de Elevii își vor exprima părerile,vor
Observarea
consiliere printr-un adjectiv. Se scriu vorbi despre riscurile ce le
presupune moda pentru sănătate.
toate adjectivele pe tablă şi câţiva
Se fac aprecieri despre aportul
elevi sunt rugaţi să-şi motiveze elevilor la desfasurarea activitatii
alegerea.
Sinteză

6
7
8

S-ar putea să vă placă și