Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12 decembrie 2019


CLASA: a IV-a
UNITATEA DE ÎNVAŢĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 1 Dobrotești
PROPUNĂTOARE: prof. înv. primar Brînzan Florica
ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura romană
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Un final spectaculos (recapitulare)
SUBIECTUL: „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” (fragment)
adaptare după Matei Vișniec
TIPUL LECŢIEI: recapitulare;

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set de repere;
2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup;
3.2. Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experiențe propria;
3.6. Manifestarea interesului pentru lectura literară și de informare;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să definească textul narativ;
O2: să completeze un text lacunar;
O3: să scrie însușirile omului de zăpadă;
O4: să analizeze substantivele și adjectivele date;
O5: să găsească alt sens pentru cuvintele date;
O6: să găsească un final poveștii.
O7: să facă acordul dintre adjectiv și substantivul determinat.
STRATEGIA DIDACTICĂ :
1. RESURSE PROCEDURALE: conversația, explicația, expunerea, problematizarea, explicația, cubul, exercițiul, joc didactic.
2. RESURSE MATERIALE: Joc de litere - (anexa 1), proiector, laptop, manual, tabla interactivă, Caietele elevilor, textul ,,Omul de zăpadă care voia să
întâlnească soarele” după Matei Vișniec regăsit în manual, coli albe, creioane colorate, lucrările finale ale elevilor.
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal (dirijat și independent), pe echipe.
4. RESURSE TEMPORALE: 50 minute (810 – 900 ).

BIBLIOGRAFIE:
Programa școlară, clasa a III a și clasa a IV-a, București, 2014;
Alina Radu, Roxana Jeler, 2016, Limba și literatura română: manual pentru clasa a IV-a, București: Art, 2016
Mihăescu și colab., 2010, Metode activ-participative aplicate în învățământul primar, Editura Didactica Publishing House, București.
SCENARIU DIDACTIC
Etapele lecției Ob. Strategia didactică Metode/
(durata) Op. Activitatea învățătorului Resurse Resurse Forma de Instrumente
procedurale materiale organizare de evaluare

1. Momentul Pregătesc materialele necesare desfășurării lecției. Conversația. Caiete ,


organizatoric Asigur climatul de ordine și disciplină necesar desfășurării orei cărți
(1 min.) de limba și literatura română în bune condiții.
(Elevii își pregătesc manualul și caietele necesare orei de limba și
literatura română.)

2. Verificarea Se verifică tema calitativ și cantitativ și se fac corectări, dacă


temei este necesar.
(5 min.)
Elevii au avut de povestit lecția pe baza planului simplu de idei.

3.(Re)actualizarea Pentru etapa de reactualizare a cunoștințelor se vor adresa Conversația. Frontal. Aprecieri
cunoștințelor O1 elevilor întrebări cu privire la lecțiile anterior parcurse. verbale.
asimilate anterior  Ce fel de text este ,,Omul de zăpadă care voia să întâlnească
(5 min.) soarele”?
 Ce este textul literar?
 Ce este textul narativ?
 Ce descriere avem în textul nostru?
 Dar un text în versuri am învățat?
 Recitați o strofă !
 Ce este de fapt textul în versuri?
4. Captarea Voi pune la tabla interactivă o fișă care conține un text Explicația. Fișă, tabla Frontal. Evaluare
atenției O2 lacunar pe care elevii îl vor completa cu informații din text. Se pune Expunerea. interactivă Aprecieri
(10 min.) data și titlul și se scrie fișa pe caiet. Se poartă discuții pe baza Problemati- Proiector. verbale
textului. ( anexa 1) zarea. Laptop. colective și
individuale
5. Anunțarea Explicația. Manual Frontal. Observarea
subiectului lecției După cum au fost anunțați, astăzi își vor recapitula cunoștințele Conversația Tablă sistematică a
și a obiectivelor pe baza textului ,,Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele,, elevilor.
operaționale de Matei Vișniec .
(1 min.)
6. Dirijarea Împărțiți pe grupe, elevii își aleg câte un reprezentant care va . Frontal. Evaluare
învățării extrage o fișă de lucru din cub, pe care o vor citi, rezolva și o vor Anexa 2 frontală.
(20 min.) expune la tablă. ( anexa 2 ): Cubul
O2 1. Descrie: Exercițiul.
Independent
Descrie însușirile Omului de zăpadă (aplică metoda cvintetului). Expunere
tabla
O3 2. Compară : interactiva

Identifică asemănările și deosebirile dintre Omul de zăpadă Dirijat. Aprecieri


și lup (aplică diagram Venn) verbale
colective și
. 3. Asociază : individuale.
O4
Alcătuiește propoziții cu sensuri diferite ale cuvintelor.

4. Analizează :

Analizează substantivele și adjectivele din propoziția dată.


O5
5. Aplică :
Continuă povestirea spunând ce crezi ca s-a întâmplat cu
Omul de zăpadă.

6. Argumentează :
Argumentează că textul ,, Omul de zăpadă care voia să întâlnească
soarele” este un text narativ.

6. Asigurarea O7 Manual Dirijat. Aprecieri


conexiunii inverse Conversația. verbale
Elevii vor lucra individual exercițiul 24 de la pagina 76.
(5 min.) Explicația. colective și
caiete individuale.

Evaluare
frontală.
8. Încheierea Voi face aprecieri generale asupra modului de desfăşurare a Conversația. Frontal. Aprecieri
lecției activităţii şi a comportamentului elevilor și voi da ca temă pentru verbale.
(3 min.) acasă exercițiul 26 și 27, pagina 77.
Anexa 2 12.12.2019

Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele


după Matei Vișniec

METODA CUBULUI
1. Descrie:

Descrie însușirile Omului de zăpadă (aplică metoda cvintetului):

2. Compară :

Identifică asemănările și deosebirile dintre Omul de zăpadă și lup (aplică diagram


Venn:

a. Omul de zăpadă c.ASEMĂNĂRI b.Lupul


3. Asociază :

Alcătuiește propoziții cu sensuri diferite ale cuvintelor:

 ochi;
 a se întuneca;
 nouă;
 țară;
 rău;

4. Analizează :

Analizează substantivele și adjectivele din propoziția:

,, El avea un morcov, doi cărbuni pentru ochi și o căciulă veche.”

5. Aplică :
Continuă povestirea spunând ce crezi ca s-a întâmplat cu Omul de zăpadă.

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________
6. Argumentează :
Argumentează că textul ,, Omul de zăpadă voia să întâlnească soarele ” este un text
narativ.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………
Anexa 1 12 .12.2019

Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele


după Matei Vișniec

1. Transcrie textul de mai jos și completează-l cu informațiile care lipsesc:

Titlul textului este .................................................................................................

....................., iar autorul se numește.....................................................................

În text sunt prezentate trei personaje:....................................................................

....................................și......................În urma discuției cu rândunica, Omul de

zăpadă a decis să ................................................................. La plecare, el i-a oferit

rândunicii.............................pentru................................... În drumul său spre

...................... ..., s-a întâlnit cu........................,care, după toate aparențele, era

...................................., de aceea Omul de zăpadă i-a dăruit..................................

S-ar putea să vă placă și