0% au considerat acest document util (0 voturi)
786 vizualizări5 pagini

Proiect Didactic Litera M Mare de Mână Clasa 1

Proiect didactic Litera M mare de mână, pentru clasa I. Bibliografie Edu, modul 1.

Încărcat de

D
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
786 vizualizări5 pagini

Proiect Didactic Litera M Mare de Mână Clasa 1

Proiect didactic Litera M mare de mână, pentru clasa I. Bibliografie Edu, modul 1.

Încărcat de

D
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.09.2024
Clasa: a I-a
Prof. înv. primar Stănilă Avram
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Băcia
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Universul meu
Subiectul: Sunetul şi litera „M”
Tipul lecţiei: comunicare şi ȋnsuşire de noi cunoştinţe
Durata: 2 x 45`
Scopul: familiarizarea cu litera „M” de mână ,asocierea sunetului cu litera M, scrierea literei M de mână.
Domenii integrate: MEM, AVAP

Competențe specifice:

1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1 – să despartă în silabe corect;
O2 – să stabilească poziţia sunetului m în silabă;
O3- să identifice elementele componente ale literei „m” de tipar şi de mână ;
O4 – să ofere exemple de cuvinte care încep, conțin sau se termină cu litera m mic;
O5 –să scrie corect litera m de mână;
O6 - Să rezolve corect exercițiile care conțin sarcini cu litera învățată;

b) Afective:
O7 - să manifeste interes pentru activitate implicându-se activ;
c) Psihomotorii:
O8 - să folosească corect instrumentele de lucru;

Strategii didactice:
a) Metode și mijloace didactice: conversația, explicația, exercițiul, expunerea, observația, Metoda brainstormingului
, Metoda fonetică analitico-sintetică
a) Materiale didactice: laptop, proiector, manual, caiete auxiliare, tablă.
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Resurse:
a. Temporale: 45 minute
b. Spațiale: sala de clasă
c. Umane: 17 elevi

Bibliografie:
Comunicare în limba română - Clasa I - ISBN 978-606-9086-52-0 / 9786069086520 / 86520, Corina Istrate, Dora Măcean, Manualea
Koszorus, Editura EDU, Târgu Mureș, 2023
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Koszorus,, Caiet de creație” Editura Edu, Târgu Mureș 2019.
NR. ETAPELE OB. CONȚINUT INFORMAȚIONAL STRATEGII EVALUARE
CRT. LECȚIEI DIDACTICE
1. Moment Asigur ordinea și liniștea în sala de clasă. Conversația
organizatoric Pregătesc materialele necesare pentru desfășurarea lecției de
Comunicare în limba română: videoproiector, laptop, fișe de lucru, tablă.
1 min. Elevii își pregătesc materiale necesare desfășurării orei și așteaptă, în
liniște, începerea orei.

2. Verificare Voi începe ora prin a verifica tema. Elevii au avut de scris 3 rânduri de Evaluare orală
Temă litera ”m” de mână
3. a) CAPTAREA ATENȚIEI Conversația
Pentru captarera atenției voi proiecta un filmuleț de pe youtube care îi Observarea
Captarea atenției O7 va familiariza pe elevi atât cu elementele compenente cât și cu
2 min. scrierea corectă a acestuia.

[Link]
pentru a-i implica și mai mult pe elevi, le voi cere să intuiască care e
titlul lecției de astăzi.
4. Anunțarea temei - Astăzi, la ora de Comunicare în limba română, vom învăța să Conversația Observarea
și enunțarea recunoaștem și să scriem litera ,,M,, de mână. sistematică a
obiectivelor Trebuie să fiți atenți pentru a putea rezolva corect sarcinile de lucru pe comportamentului
1 min. care vi le voi propune. elevilor
Scriu pe tablă data și titlul lecției.
4 Dirijarea Prin sondaj voi întreba elevii când cred ei că folosim litera ”M” de Metoda exercițiul Observarea
învățării/predare mână în scriere. sistematică a
învățarea Pentru a evidenția utilizarea lui ”M” vom deschide caietul de creație comportamentului
25 min. nr.1 la pagina 19 și vom face citirea în lanț a textului ”Familia Moraru”. Voi Conversația elevilor
O1 ajuta elevii în funcție de nivelul fiecăruia la citirea textului. Voi reciti și eu
textul astfel încât acesta să fie înțeles de către toți elevii.
Le voi cere să Evaluare orală
O2
O4
ORA 2 Scrierea lui ”M” de mână
care sunt părțile componente ale literei ”M” de mână pentru a mă
asigura că le cunosc, apoi le voi cere să vină la tablă pe rând pentru a Explicația
exersa fiecare scrierea elementelor componente și a literei ”M” de mână.

După ce au exersat vor deschide caietul de scriere auxiliar la pagina 11.


Elevii vor exersa scrierea literei ”M”.

Voi alege o propoziție, o voi scrie pe tablă și vom număra din câte cuvinte
este formată.
Apoi aleg cuvântul care începe cu ”m” și analizăm din câte silabe este
format.
Apoi vom despărți silaba care conține”m„ în sunete și le identificăm.
Toată lumea va deschide manualul la pagina 30, iar elevii vor cauta
cuvinte în care litera m să fie poziționată la începutul, în mijlocul și la
finalul cuvântului.
Pornind de la exercițiul 3, elevii vor alătura literei m, litera deja
cunoscută”a” și vor numi obiectele din imagini, pronuntându-le corect, le
vor desparți în silabe și vor preciza sunetele din care sunt alcătuite..
Folosind sunetele deja învățate vor spune cuvinte care încep cu silaba
”ma„ care să conducă la formarea cuvântului ”mama” prin repetarea ei.

5. Activitate în O8 În continuare, voi citi poezia ”Mama” de [Link]ădeanu și vom rezolva exercițiul Observarea
completare exercițiile de pe fișa de lucru.
10 min

6. ORA 2 (scriere) :
Formă de organizare . frontală, individual.
O8 Pentru a învăța să scrie litera ”M”, mă voi asigura că au postura corectă, Explicația
voi descompune litera în elementele componente; (bastonașul mic cu
O3 întorsătură stanga sus, zala mică), le voi scrie pe tablă, iar elevii le vor
identifica. Pe baza lor vom compune litera ”m” de mână. Mai întâi vor
O5 exersa scrierea cu degetul pe bancă și apoi elevii vor folosi modelul din
caietul auxiliar pentru a exersa scrierea literei ”M”.
Explicația Probă scrisă
Pentru a consolida cele învățate anterior le voi explica elevilor cum să
afacă legătura între literele învățate ”M” și ”a” .
După deprinderea scrierii, vor rezolva exercițiul din fișa 2 .

O6
7. Încheierea Temă de casă : Învățarea poeziei ”Mama”.
activității și tema
de casă

1 min.

S-ar putea să vă placă și