Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.11.2022
CLASA: I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare
PROPUNĂTOR: Uivaroși Bianca- Paula
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Unitatea 4- Animale din jurul nostru
SUBIECTUL: Sunetul și litera “P”
TIPUL LECŢIEI: Însușire de noi cunoștințe
SCOPUL: Consolidarea cunoștințelor cu privire la scrierea literelor “P” mare de mână și
tipar.

COMPETENȚE SPECIFICE
 Identificarea sunetului “P”în silabe, cuvinte și enunțuri rostite cu claritate;
 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
 Scrierea literelor de mână;
 Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să recunoască sunetul “P”aflat în diferite poziții ale cuvintelor pronunțate;
O2 – să aplice modalitățile de scriere corectă a literei“P” mare de mână;
O3 – să recunoască literele “P”mare de mână/tipar;
O4 – să citească corect și conștient sarcina de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee – conversația , observația, explicația, problematizarea, exercițiul,
descrierea;
Mijloce didactice – caiet de clasă, fișe de lucru, computerul, videoproiectorul, power point,
caietul magic,
Forme de organizare – frontal și individual.

Resurse umane:25 elevi


Resurse de timp:45 minute
Bibiliogarfie:
 Programa școlară pentru Comunicare în Limba Română, București 2013;
 Repere pentru proiectarea, actualizarea și evaluarea curriculumului național document
de politici educaționale;
 ADINA GRIGORE „Ghidul cadrului didactic” Clasa I.

Desfășurarea lecției

N Secvențele O Conținutul instructiv- educațional Strategii didactice T Evaluare


r lecției b i
. . m
c O p
r p
t . Activitatea Activitatea elevilor Metode și Mijlo Forme de
propunătoarei procedee ace organizare
didac
tice
1 Moment -Se pregătesc -vor acorda atenție Instructaj frontal 1 Capacitat
organizator materialele discursului verbal m ea de a
ic necesare organizatoric i asculta
desfășurării n
lecției
-Realizarea
clmatului de
muncă
2 Captarea Activitatea -vor ascultași conversația Pow frontal 3 Capacitat
și propriu-zisă va viziona cu atenție, er m ea de a
menținere debuta prin urmând să point i răspunde
a atenției proiectarea unui adreseze întrebări n la
power point în cazul întrebări
despre cum se neclarităților
scrie litera „P”
mare de mână și
cum se leagă cu
alte cuvinte.
(Anexa 1)
3 Anunțarea O Astăzi vom Elevii vor asculta Conversați Frontal 3
temei și a 1 învăța cum se ce li se spune și a m
obiectivel scrie litera vor deschide i
or „P”mare de caietul de clasă. n
mână, urmând ca
fiecare copil să-
și deschidă
caietul de clasă,
și va primi o
sarcină de lucru.

4 Desfășurar Propunătoarea Vor lipi în caiete Explicția Fișa Frontal 2 Capacitat


ea împarte fiecărui fișa și vor rezolva de 5 ea de a
activității copil câte o mini sarcina de lucru. lucru m rezolva
fișă pe care i sarcini de
trebuie să o Conversați n lucru.
lipească în caiet, a
O
aceasta conține
2 Individual
modelul de
scriere al literei
„P”mare de
mână.
(Anexa 2)
Fiecare copil va
trebui să unească
semnele grafice.

Propunătoarea
adresează
îtrebări bazate pe
semnele grafice
de care au nevoie
în realizarea
literei „P”mare
de mână.

Vor realiza trei


rânduri de
„P”mare de
mână, sub atenta
observare a
propunătoarei,
care îi va sprijini
și le va da o
mână de ajutor
unde este cazul.
5 Obținerea O După ce au Elevii primesc o Exercițiul Fișă Individual 1
performan 3 terminat de scris fișă de lucru, iar ei de 0
țelor și în caiete, le voi va trebui să lucru m
asigurarea da elevilor o fișă rezolve sarcinile. i
feedback- de lucru, le n
ului explic sarcina pe
care o au de
făcut și le urez
spor la treabă.
(Anexa 3)

O Îi voi întreba: Caie


4 -Ce literă am tul
învățat noi azi? magi
-Ce cuvinte c
cunoaștem cu
litera „P”?

Le voi da temă
pentru acasă din
caietul magic,
editura Sinapsis,
de la pagina 51.
Îi voi ruga să se
uite peste ea, iar
acolo unde nu
înțeleg ce trebuie
să facă,să ridice
mâna și să
clarificăm
exercițiul
împreună.
6 Evaluarea Voi face 3
aprecieri atât m
generale cât și i
individuale. n

Anexa 1

Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și