Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECIE

DATA: 15.05.2012
CLASA: a II a
COALA CU CLASELE I-VIII TISA-SILVESTRI
PROFESOR: POPA DRAGO - GABRIEL
ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE ALE NATURII
DISCIPLINA:
MATEMATIC

UNITATEA DE NVARE: FIGURI GEOMETRICE


CONINUT: FORME SPAIALE
SUBIECTUL: CORPURI GEOMETRICE: sfer, cub, con, cilindru, cuboid*
TIPUL LECIEI: CONSOLIDARE

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. COGNITIVE:
OC1: s completeze rebusul;
OC2: s denumeasc corpurile geometrice;
OC3: s realizeze corespondena ntre obiecte i corpurile geometrice corespunztoare;
OC4: s descrie corpurile geometrice identificnd elementele acestora;
OC5: s compare corpurile geometrice;
OC6: s sorteze corpurile geometrice dup anumite criterii;
OC7: s prelucreze datele culese n urma observrii corpurilor geometrice;
OC8: s rezolve probleme cu coninut geometric;
OC9: s realizeze corpuri geometrice din carton.

B. AFECTIVE:
OA1: vor manifesta interes fa de oferta didactic;
OA2: se vor mobiliza pentru realizarea sarcinilor date.

C. PSIHOMOTORII:
OPM 1: s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de profesor;
OPM 2: s i reprime micrile inutile n or.
1

RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
TIINIFICE:
1. tefan Pacearc, Mariana Mogo (2004) Matematic- manual
pentru
clasa a II-a, Editura ARAMIS, Bucureti.
2. *** - Gazeta matematic Junior- Revist de cultur matematic pentru clasele
I-IV, nr. 9, mai 2011.
OFICIALE:
1. M.E.C. (2004) Programe colare pentru clasa a II -a Matematic , Bucureti

METODICO DIDACTICE:

1. Costic Lupu ( 2006) Didactica matematicii, pentru nvmntul precolar i


primar, Editura CABA, Bucureti.
2. Ioan Dnil, Elena arlung (coord.) (2003) Lecia n evenimente. Ghid de
proiectare didactic, Editura EGAL, Bacu.
3. Venera Mihaela Cojocariu (2008) Teoria i metodologia instruirii, EDP,
Bucureti.
B. METODOLOGICE:
a) strategia didactic: mixt
b) metode i procedee:
M1: Conversaia
M2: Explicaia
M3: Exerciiul
M4: Observaia
M5: Jocul didactic
M6: Problematizarea
M7: Diagrama Wenn
c) mijloace didactice:
m1: Manualul
m2: Plane cu obiectivele
m3: Plana cu rebusul
m4: Plane didactice
m5: Fie de lucru
m6: Fie de evaluare
m7: Corpuri geometrice
m8: Carton colorat
c) forme de organizare:
F1: Frontal
F2: Individual
F3: Pe perechi
F4: Pe grupe
C. TEMPORALE: 50 minute
D. UMANE: 30 elevi

OA1
OA2
OC1

Voi scrie la tabl un rebus i i voi


solicita pe elevi s-l completeze pentru
a descoperi denumirea unui corp
geometric.
A
S O A R E
D I

F E R E N T A

D R E P T U N G H I
P A T R A T
B R A D
B
1. E pe cer n zilele de var.
2. Rezultatul scderii se numete ....
3. Figur geometric care are laturile
egale dou cte dou.
4. Are toate laturile egale.
5. Floarea lui este conul.

M1
M2
M3
M5

m3

EVALUAREA

Forme

Captarea
ateniei

STRATEGII
DIDACTICE
Mijloace

1.

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OBIECTIVE OPERAIONALE

Nr
Crt

F1

Capacitatea
de a
completa
rebusul

OA2

Astzi ne vom fixa cunotinele despre M1


Corpuri geometrice.
M2
Voi scrie titlul leciei pe tabl. Voi
explica pe nelesul elevilor coninutul
nvrii i nivelul performanelor
ateptate.

m1

Forme

Enunarea
temei i a
obiectivelor

STRATEGII
DIDACTICE
Mijloace

2.

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

F1

EVALUAREA

OA1
OA2
OPM1
OC4

M1
Elevii vor rezolva fia de lucru M2
( Anexa 2).
M3
n acest timp, verific calitativ i
cantitativ tema pentru acas.

EVALUAREA

Forme

Actualizarea
coninutului
nvat
anterior

STRATEGII
DIDACTICE
Mijloace

3.

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

m5

F3

Capacitatea
de a descrie
corpurile
geometrice

m1
m8

F1

Capacitatea
de a denumi
corpurile
geometrice.

1. Albinuele au participat la
concursul Ne jucm cu corpurile
geometrice, unde au avut de scris
caracteristicile unor corpuri. Gsete
albinuele care au rspuns corect i
ncercuiete cu rou albinuele care au
greit.

Cubul are
6 fee
ptrate

Un top de
hrtie are
form de
cuboid.

Conul se
rostogolete
circular.

Mingea are
form de
sfer.

Cubul se
rostogolete
n orice
direcie.

Paharul are
form de
cilindru.

Un trunchi de copac nu are form de


cilindru.

4.

Prezentarea
optim a
noului
coninut

OA1
OA2
OPM2
OC2

Le art elevilor corpurile geometrice M1


i i solicit s le denumeasc.

5.

Dirijarea
consolidrii

OPM1
OC4

Le prezint elevilor sfera, cubul, conul,


cilindrul i cuboidul.
Se identific corpurile i se fixeaz
proprietile acestora ( forma feelor,
numrul acestor fee, vrfuri, fee pe
care corpul poate sta, fee pe care corpul
se poate rostogoli).
1. Cum se numete acest corp?( ...sfer)
Ai mai ntlnit aceast form? Dai
exemple de obiecte care au aceast
form ( o minge de tenis, un glob
terestru, o portocal, un acvariu, un
ghem de a, un bostan). Observai c o
sfer arat la fel din orice direcie am
privi-o. Ce mai putei observa?
( Se poate rostogoli n orice direcie).

M1
M2
M5
M1
M2
M5

m1

F1
F1

m1

F1

M1

2. Cum se numete acest corp? (... cub)


Ce observai? Se observ feele n form
de ptrat i se numr cte sunt. Cte
muchii are? (12). Dar vrfuri? ( 8) Dai
exemple de obiecte care au aceast
form ( un zar, o cutie,un cub de ghea,
un pachet, o geant ).
OC3

OC6

3. Cum se numete acest corp?(...con)


Dai exemple de obiecte care au form
de con. ( un coif de clovn, o cciul de
schi, un pahar, o plnie). Are acest corp
vreo fa plan?
( Da, una singur, n
form de cerc). Copiii observ c un
con se rostogolete pe o direcie
circular.
4. Cum se numete acest corp?
(cilindru)
Dai exemple de obiecte care au aceast
form. (Un pahar, un borcan, o cutie cu
vopsea, o tob, o gleat, rola de la
hrtia igienic, o lumnare). Cte fee
plane are un cilindru? (2). Ce form au
ele? (De cerc). Ce mai observai?
6

m1

F1
M1
M2

EVALUAREA

Forme

STRATEGII
DIDACTICE
Mijloace

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

Capacitatea
de a descrie
corpurile
geometrice

( Cilindrul se rostogolete). Dar cubul se


rostogolete? (Nu). De ce? ( Nu are
forme rotunde, ci muchii i coluri).

OC7

OC5

5. Cum se numete acest corp? (..cuboid)


Ce observai? Se observ feele n form
de ptrat i dreptunghi i se numr ct
sunt de fiecare. Cte muchii are? (12).
Dar vrfuri? (8) Dai exemple de obiecte
care au forma de cuboid. ( un pachet,
cartea, ceas, valiz, aragazul,
televizorul, colivia).
Elevii vor rezolva exerciiile 1-5 de
pe fia de lucru. ( Anexa 3)
1.Realizeaz corespondena dintre
obiecte i corpurile geometrice prin care
le poi reprezenta:

OC8

F1
F2

M1
M2
M3
M4
m7

M1
M2
M3
M4

m5

F1
F2

3. Camelia a aezat pe nisip un cub,


un cilindru i un cuboid.
Ce urm a lsat n nisip fiecare
corp geometric?

m5
m7
M1
M2
M3
M4
M7

F1
F2

m7

M1
M2
M3
M4
M5
M6
2 . Numr i noteaz cte corpuri
geometrice de fiecare fel se afl n
imagine. ( Anexa 3 )

EVALUAREA

Forme

STRATEGII
DIDACTICE
Mijloace

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

F1

m5
m7
F3

M1
M2
M3
M4

Capacitatea
de a realiza
coresponden
a ntre
obiecte i
corpurile
geometrice.

Capacitatea
de a sorta
corpurile
geometrice
dup
anumite
criterii.
Capacitatea
de a prelucra
datele culese
n urma
observrii
corpurilor
geometrice

4. Andrei are de completat


urmtoarea diagram n care s
compare CUBUL cu CUBOIDUL. l
poi ajuta s termine repede?

m5
m7

5. La concursul de rostogolit sfere,


iepuraii au folosit 45 de verze,
veveriele au folosit 26 de alune iar
aricii, 19 nuci.
Cte sfere s-au rostogolit la
concurs?

m5

EVALUAREA

Forme

STRATEGII
DIDACTICE
Mijloace

CONINUTUL LECIEI

Metode

ETAPELE
LECIEI

OPERAIONALEOBIECTIVE

Nr
Crt

Capacitatea
de a compara
corpurile
geometrice.

Capacitatea
de a rezolva
probleme cu
coninut
geometric

6.

Obinerea
performanei

OA2
OC2

Joc didactic: La magazin


( Anexa 4 )

M1
M2
M3
M4
M5

m7

F4

Capacitatea
de a denumi
corpurile
geometrice

7.

Feedback

OA1
OA2
OC9

Elevii vor construi corpuri geometrice M1


din carton colorat .
M2
M3
M5

m8

F3

Capacitatea
de a realiza
corpuri
geometrice.

8.

Evaluarea

OA2
OPM2
OC2
OC3
OC8

mpart elevilor fiele de evaluare i M1


le explic sarcinile de lucru. ( Anexa 5 ) M2

m6

F2

OA1
OA2

Ce am nvat azi la ora de M1


matematic? ( Corpuri geometrice)
M2

m1

F1

M1
elevilor M2
cu cele

m5

F1

9.

Retenia

10.

Transferul

OA1
OPM1
OC1
OC7
OC8

M3

a) Intern: Le precizez
importana leciei nvat
ulterioare.

b) Extern: Le explic elevilor modul de


rezolvare al temei. ( Anexa 6)
8

SINTEZA LECIEI:
ETAPELE LECIEI

ACTIVITATEA PROPUNTORULUI
Completarea rebusului
1. Captarea ateniei
( Anexa 1)
2. Enunarea temei i a Citirea obiectivelor de pe plan.
obiectivelor
Reamintirea cunotinelor
despre
corpuri
3. Actualizarea cunotin- geometrice
elor nvate anterior
Rezolvarea unui exerciiu.

MIJLOACE
Plane

Prezentarea corpurilor geometrice i denumirea


4. Prezentarea optim a acestora.
coninutului
Prezentarea corpurilor geometrice.
5. Dirijarea consolidrii
Analiza fiecrui corp geometric i identificarea
unor
obiecte din mediul
nconjurtor
asemntoare cu corpurile geometrice.
Rezolvarea exerciiilor de pe fia de lucru.

Corpuri geometrice

6. Obinerea performan- Jocul didactic La magazin.


ei
7. Feedback
Elevii construiesc corpuri geometrice din carton.
Se apreciaz munca realizat pe perechi.
8. Evaluarea
Rezolvarea testului de evaluare.
9. Retenia
Conversaia generalizatoare.
10. Transferul
a) Intern: Precizarea importanei leciei nvate
cu cele ulterioare.
b) Extern: Tema pentru acas. Indicaii i
explicaii.

Corpuri geometrice

Plan cu
obiectivele
Fi de lucru

Manual
Caiet
Plane didactice
Corpuri geometrice

Carton
Test de evaluare
Manual
Manual
Caiete

CURSIVUL GLOBAL:
UNIT. 1
OC1- s completeze rebusul.
OC2- s denumeasc corpurile
geometrice.
OC3s
realizeze
corespondena ntre obiecte i
corpurile
geometrice
corespunztoare.
OC4 s descrie corpurile
geometrice identificnd
elementele acestora.

UNIT. 2
UNIT. 3

completarea IOC1 completai rebusul.

S1OC1
rebusului.
S1OC2 denumirea corpurilor
geometrice.
S1OC3
realizarea
corespondenei ntre obiecte i
corpurile
geometrice
corespunztoare.
S1OC4- descrierea corpurilor
geometrice identificnd
elementelor acestora.

IOC2
denumii corpurile
geometrice.
IOC3 realizai corespondena ntre
obiecte i corpurile geometrice
corespunztoare.
IOC4- descriei corpurile geometrice
identificnd elementele acestora.

OC5- s compare
geometrice.

corpurile S1OC5-compararea corpurilor IOC5comparai


geometrice.
geometrice.

corpurilor

OC6 s sorteze corpurile S1OC6 sortarea corpurilor IOC6 sortai corpurile geometrice
geometrice dup anumite geometrice dup anumite dup anumite criterii.
criterii.
criterii.

OC7 s prelucreze datele S1OC7 prelucrarea datelor IOC6 prelucreaz datele culese n
culese n urma
observrii culese n urma observrii urma
observrii
corpurilor
corpurilor geometrice.
corpurilor geometrice.
geometrice.

OC8 s rezolve probleme cu S1OC8 rezolvarea problemei IOC8 rezolvai


coninut geometric.
cu coninut geometric.
coninut geometric.

problema cu

OC9 s realizeze corpuri S1OC9 realizarea corpurilor IOC9- realizai corpuri geometrice
geometrice din carton.
geometrice din carton.
din carton

AXA LECIEI

OC1

OA1
OA2
OC1

OA2

OA1 OA1
OPM1 OA2 OA1 OA2 OA1 OA1
OA2 OA2
OC4
OC2 OA2 OPM2 OA2 OPM1
OPM1 OPM2 OC3
OC9 OC2
OC1
OC4
OC2 OC6
OC3
OC2
OC7
OC8
OC8
OC5
OC8
IDENTIFICARE
ANALIZ
CREAIE
OC3
OC9
10

(IOC1) Completarea rebusului.

(IOC3)

Realizarea (IOC9) Realizarea corpurilor


corespondenei ntre obiecte i geometrice din carton.
corpurile geometrice.

OC2
( IOC2) - Denumirea corpurilor
geometrice.
OC4
(IOC4)

Descrierea
OC7
corpurilor
geometrice
( IOC7) Prelucrarea
datelor identificnd
elementele
culese
n
urma
observrii acestora.
corpurilor geometrice .
OC5
(IOC5)
Compararea
corpurilor geometrice
. OC6
(IOC6) Sortarea corpurilor
geometrice dup
anumite
criterii.

OC8
(IOC8) Rezolvarea unor
probleme
cu coninut
geometric.
.

ANEXA 1
1. Completeaz corect rebusul i descoper pe coloana AB numele unui corp geometric.
A
1

11

4
5

D
B

1. E pe cer n zilele de var.


2. Rezultatul scderii se numete ....
3. Figur geometric care are laturile egale dou cte dou.
4. Are toate laturile egale.
5. Floarea lui este conul.

ANEXA 2
FI DE LUCRU

1. Albinuele au participat la concursul Ne jucm cu corpurile geometrice, unde au avut de


scris caracteristicile unor corpuri. Gsete albinuele care au rspuns corect i ncercuiete cu
rou albinuele care au greit.

12

Cubul are 6 fee


ptrate.

Mingea are
form de sfer.

Un top de hrtie are


form de cuboid.

Conul se rostogolete
circular.

Cubul se rostogolete n
orice direcie.

Paharul are form


de cilindru.

Un trunchi de copac nu are form de


cilindru.

ANEXA 3
FIA DE LUCRU
1. Realizeaz corespondena dintre obiecte i corpurile geometrice prin care le poi reprezenta:

13

2 . Numr i noteaz cte corpuri geometrice de fiecare fel se afl n imagine.

NEGRU

CON
MOV

ALBASTR

CILINDRU
ROU

VERDE

SFER
GALBEN

ALB

CUBOID
VERDE

PORTOCALIU

ROU

CUB

3. Camelia a aezat pe nisip un cub, un cilindru i un cuboid.


Ce urm a lsat n nisip fiecare corp geometric?
CUB
a. Cerc
b. Ptrat
c. Triunghi

CILINDRU

CUBOID

a. dreptunghi
b. cerc
c. ptrat

a. ptrat
b. cerc
c. dreptunghi

14

4. Andrei are de completat urmtoarea diagram n care s compare CUBUL cu


CUBOIDUL. l poi ajuta s termine repede?
CUBUL

CUBOIDUL

ASEMNRI

DEOSEBIRI

5. La concursul de rostogolit sfere, iepuraii au folosit 45 de verze, veveriele au folosit 26


de alune iar aricii, 19 nuci.
Cte sfere s-au rostogolit la concurs?

ANEXA 4
JOC DIDACTIC : LA MAGAZIN
OBIECTIVE:
O1: s recunoasc corpurile geometrice;
O2: s realizeze corespondena ntre forma diferitelor obiecte i cea a corpurilor geometrice
cunoscute.
CONINUTUL:
15

Se va mpri clasa n 3 grupe ( fiecare rnd de bnci reprezint o grup). Se vor alege
pe rnd cte 2 elevi din fiecare grup care vor juca rolul vnztorului i al clientului.
Pe o mas va fi expus marfa pentru vnzare. Un elev va juca rolul vnztorului, iar altul pe cel al clientului.
Ambii elevi vor avea ntr-un scule corpuri geometrice pentru a achiziiona marfa
dorit, respective pentru a da rest.
Elevii vor ti c : un cub mare = 2 cuburi mici, un cuboid mare = 4 cuboizi mici i un
cilindru mare = 4 cilindri mici.

SARCINA DIDACTIC:

Elevii vor interpreta rolurile corespunztoare, fiind ateni att la identificarea


corect a corpurilor geometrice ct i al restului pe care l dau respective l
primesc.

REGULA JOCULUI:
n timpul n care cei doi reprezentani ai grupei se afl n faa clasei, ceilali elevi nu au voie s
vorbeasc, s aprobe sau s dezaprobe, prin gesturi sau mimic, rspunsurile acestuia.
Orice nclcare a regulii se penalizeaz cu scderea unui punct pentru grupa n cauz.
ELEMENTE DE JOC: obiectele puse la vnzare, corpuri geometrice, aplauze.
MIJLOACE DE NVMNT: corpuri geometrice, caiete, cri, pixuri, etc.
STRATEGII DIDACTICE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, jocul didactic.

ANEXA 5
Numele: ____________________

Data: ______________

TEST DE EVALUARE
Corpuri geometrice
1. Scrie denumirile:
formelor spaiale desenate mai jos;

16

_________

________________

_______________

__________

__________

2. Realizeaz corespundena ntre obiecte i formele spaiale:

3. Pentru carnaval s-au pregtit 380 cuburi de ghea. Dac 135 de cuburi s-au topit, iar
restul s-au folosit, afl cte cuburi de ghea au rcorit sucurile.

Rezolvare

ANEXA 6
TEMA PENTRU ACAS
1. Unete fiecare corp geometric cu obiectul cu care se aseamn.

17

CUB

SFERA

CUBOID

CILINDRU

CON

2.
Deseneaz un castel folosind corpurile geometrice i noteaz n table cte corpuri
geometrice ai folosit pentru acesta.
Denumirea corpului
geometric

Numrul

cub
sfer
con
cilindru
cuboid

3. La Carnavalul ghindelor, veveriele au confecionat coifuri n form de con: 127 de coifuri


verzi i 123 de coifuri roii. Dintre acestea s-au folosit 89 coifuri verzi i 74 coifuri roii.
Cte coifuri au rmas nefolosite?
Rezolvare

18

S-ar putea să vă placă și