Sunteți pe pagina 1din 3

GRADINITA ASCHIUTA 2003

GRUPA : MICA CIUPERCUTELE


EDUCATOARE: GEORGIANA NITU SANDULOVICI
DATA:

PROIECT DIDACTIC
NIVEL I Grupa mica
TEMA ANUALA: Cum este/a fost si va fi aici pe pamant?
TEMA SAPTAMANII: Animale domestice
DOMENIUL DE ACTIVITATE : Domeniul estetic si creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate plastica
TEMA ACTIVITATII : Dalmatianul punctul si pata de culoare
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE : Dactilopictura
SCOPUL ACTIVITATII :
dezvoltarea imaginaiei creatoare;
dezvoltarea simului estetic i critic;
consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica dactilopicturii;

OBIECTIVE OPERATIONALE :
sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie ;
s realizeze cu ajutorul degetului arttor puncte pe suprafaa dat, respectand indicatiile
primite
s fixeze pe suprafaa de lucru pata de culoare, prin apsare;
sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si parerea.
STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee: exercitiul,conversatia, explicatia, analiza,demonstratia, observatia


Material didactic:plansa model, acuarele, servetele de hartie, pahare cu apa, tableta
(secventa din filmul 101 dalmatieni)

FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual


DURATA: 10-15minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Botez S., Solovastru D., Atlas cu elemente de limbaj plastic:
indrumator pentru educatoare, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007
Curriculum pentru nvmntul precolar , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 2009

Evenimentul
Didactic
Moment
organizatoric

Continutul Instructiv- Educativ

Metode Si
Procedee

Evaluare

Pentru ca activitatea sa se desfasoare in bune


conditii, se vor realiza:
- aerisirea salii de grupa;
- aranjarea scaunelelor si a masutelor sub forma
de careu deschis;
- pregatirea materialului didactic la indemana
copiilor.

Captarea
atentiei

Se va realiza prin vizionarea unei scurte


secvente din filmul 101 dalmatieni

Anuntarea
temei
si a
obiectivelor

Copiii vor fi anuntati ca ei vor realiza o lucrare


intitulata Dalmatianul
Voi repeta tema activitatii cu 2-3 copii pentru
fixarea ei.

Prezentarea
continutului si
dirijarea
invatarii

Prezentarea plansei model


Educatoarea prezinta plansa model copiilor :
conturul unui catel este decorat cu puncte negre,
realizate prin tehnica dactilopicturii. Cainele de
culoare alba cu puncte negre se numeste
dalmatian.

Conversatia
Explicatia

Explicatia
Conversatia
Observatia

Observarea
Comportamentelui
nonverbal

Intuirea materialului.
Incurajez copiii sa enumere materialul primit .
Explicarea si demonstrarea modului de lucru
Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine
insistand asupra tehnicilor de lucru si ordinea
efectuarii lor.
Explic si demonstrez tehnica de lucru: mai
intai pun degetul aratator in apa, dupa care il pun
in culoare, apoi se asaza pe corpul catelului,
obtinandu-se astfel o bulina. Se repeta acelasi
lucru obtinand alte buline, pentru a dactilopicta
tot corpul catelului .
Educatoarea face copiilor unele recomandari
privind modul de lucru: sa lucreze frumos si
ingrijit, sa nu murdareasca masa si sa nu se
pateze.
Va fi solicitat un copil sa descrie tehnica de
lucru, pentru a se verifica daca toti copiii au
inteles ceea ce au de facut
Exercitii de incalzire a muschilor mici ai
mainii:
-inchidem si deschidem pumnii;
rotim pumnii; ne spalam pe maini;
ploua, picura, tuna, apare soarele

Demonstrat
ia
Explicatia
Conversatia

Evaluare
frontala

Conversatia
exercitiul

Aprecieri
asupra
executarii
miscarilor

Executarea propriu-zisa a lucrarii

Evaluarea
activitatii

Incheierea
activitatii

Copiii lucreaza individual la realizarea lucrarii.


Se supravegheaza copiii in timp ce lucreaza,
(pozitia corpului in timpul lucrului) se ofera
explicatii suplimentare si sprijin celor care
necesita, stimuleaza verbal copiii, in vederea
realizarii lucrarilor in timpul propus.
Cand majoritatea copiilor au finalizat lucrarile,
se anunta incheierea lucrului

Se
considera
performant
a daca toti
copiii
respecta
tehnica de
lucru.

Analiza lucrarilor realizate


Exercitiul
Se numeste un copil care alege o lucrare si
Conversatia
motiveaza de ce ii place acea lucrare.
Vom expune lucrarile, copiii vor fi antrenati in
analiza lucrarilor proprii si ale colegilor.
Cei care au lucrat corect, frumos si ordonat vor
fi aplaudati.

Individuala

Se adreseaz copiilor ntrebri legate de


activitatea desfurat.
Se fac aprecieri privind modul de realizare
a lucrrilor i asupra comportamentului copiilor

Conversatia

Se fac
aprecieri
individuale

Se fac
aprecieri
privind
modul de
realizare a
lucrrilor
i asupra
comportam
entului
copiilor

S-ar putea să vă placă și