Sunteți pe pagina 1din 8

1

Proiect didactic

1
2
3Data: 15.11.2013
4Clasa: a VI-a
5Profesor: Prlici Cristina
6Obiectul: Biologie
7Subiecul: Celenterate

8Tipul: predare- nvare-evaluare


9Unitatea de nvare: Organisme pluricelulare inferioare
10
11

a) Competente specifice :

12
13

1.1 Identificarea unor grupe si specii de animale;

14

1.4 Explicarea structurii si functiilor organismului unor vietuitoare

15

3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza

16

modelelor

17

4.2 Utilizarea adecvata a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii

18

de comunicare

19
20

b) Obiective operaionale:

21
22

O1 Sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce

23

O2 Sa prezinte alcatuirea hidrei de apa dulce, specificand elementele

24

esentiale

25

O3 Sa descrie modul de hranire, respiratie si excretie a celenteratelor

26

O4 Sa precizeze modul de inmultire

27

O5 Sa cunoasca principalele specii de celenterate si importanta lor.

1
2

1
2FORME DE ORGANIZARE
3

a) a coninuturilor: modular

b) a activitii: frontal, individual, n grupuri mici

5
6TIPURI DE INTERACIUNI :

profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

7
8TIPURI, FORME, STRATEGII I INSTRUMENTE DE EVALUARE:
9

formativ, oral i scris, individual i n grup,

10 RESURSE:
11

a) pedagogice (metode i procedee): conversaia, observatia;

12

- demonstratia;

13

- conversatia euristica;

14

- modelarea;

15

- metoda Bingo;

16

- metoda cadranelor.

17
18

b) materiale : fie de lucru individuale i pe grupe, atlase, manual, marker, coli,


CD-uri, videoproiector, postere.

19Module de formare din cadrul proiectului


20

Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat;

21

Predarea-nvarea interactiv centrat pe elev;

22

Cunoaterea elevului;

23
24

d) Durata: 50 minute

1
2
1

Organizarea didactica a succesiunii competentelor si a parcurgerii continutului

2
3

Etapele

Compet

lectiei

ente

Continut

Activitati de predare - invatare


Timp Forme de
Resurse

derivate
1.Captarea

Metoda Bingo

atentiei

6 min

Prin aceasta metoda de dezghet

Resurse

organizare

procedurale

materiale

individual

metoda

fisa de

proba

frontal

Bingo

lucru

scrisa

profesorul realizeaza reactualizarea

careul

cunostintelor

prins pe

2.Anunta

Cu ajutorul unei ghicitori p. anunta

tabla
tabla

rea

titlut lectiei, prezinta competentele

competent

propuse si noteaza titlul lectiei pe

lor
3.Dirijarea

O1

tabla
P. organizeaza colectivul in 4 grupe

invatarii

O2
O3
O4
O5

2 min

frontal

expunerea
explicatia

10min pe grupe

Elevii primesc fise de

mici

documentare , atlase.
Elevii studiaza subtema primita,
citesc textul corespunzator si se
consulta cu colegii de grupa.

Evaluare

metoda

fise de

evaluarea

cadranelor

documenta activitatii

descoperirea re

din

observarea

atlas

cadrul

dirijata

manual

grupului

1
2

Membrii grupului sunt stimulati


sa discute, sa puna intrebari, sa
descopere si sa noteze facandu-si
propriul plan de idei
1
2
3
4
5

Etapele

Compet

lectiei

ente

Continut

Activitati de predare - invatare


Timp Forme de
Resurse

derivate
4.Feed-back

O1

prin

O2

raportarea la
competentel

O3
O4
O5

P. cere grupelor sa realizeze un

20

miniposter pe coli colorate prin care min

Resurse

Evaluare

organizare

procedurale

pe grupe

descoperirea coli

evaluarea

frontal

observarea

colorate

produsul

dirijata

marker

ui

metoda

scoci

activitatii

sa redea notiunile studiate.


Grupele prind pe un poster planul

materiale

e propuse cu

de idei realizat reunind toata lectia,

cadranelor

atlas

- calitatea

solicitarea

liderul fiecarui grup prezentand

exercitiul

manual

minipost

elevilor

rezultatele intregii clase

explicatia

erelor

exercitiul

realizate
proba

5.Obtinerea

P. cere elevilor sa rezolve un

7 min

individual

fisa de

1
2

performante
lor

rebus in baremul de timp acordat.

lucru

P. verifica modul de rezolvare si


intervine cu explicatii daca este

6.Asigurarea

cazul
Elevii sunt solicitati sa

3 min

individual

retentiei
7.Incheierea

completeze un bilet de iesire


P. formuleaza aprecieri, observatii,

2 min

frontal

lectiei

recomandari referitoare la
desfasurarea lectiei.
Anunta continutul ce va fi parcurs
la urmatoarea lectie. Noteaza elevii
care s-au remarcat la ora.

chestionar

scrisa

1
2

BINGO

2
3
4
5
6
7

Obiectiv: sa obtii in tabelul de mai jos linii completate cu notiunile


invatate.

8
9
10

Poti castiga in doua feluri: prin completarea unei linii sau sa ai cat mai
multe casute completate cand expira timpul alocat.

11
12

Castiga cine striga primul: Bingo!

13
14

Spongierii sunt

Mediul de viata

animale.
Numeroase orificii

.
..
Cosuletele vibratile Traiesc fixati pe

numite.

au celule cu

Cand au multa hrana se

Spongierii sunt

Buretele

inmultesc prin

adevarate

..

..

15
16
17
18

Apa iese prin

1
2

CHESTIONAR

1
2
3
4
5

Cel mai mult m-a interesat:

8
9

Cel mai putin m-a interesat:

10
11

12

13
14

As mai avea nevoie de clarificari in legatura cu urmatoarele aspecte:

15

16

..

17
18

In timpul orei m-am simtit

19

1
2
1

S-ar putea să vă placă și