Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba i literatura romn


Clasa: a XI-a
Tema (subiectul leciei): Monastirea Argeului- interpretare
Tipul leciei: mixt
Competene specifice:
1.1. Aplicarea cunotinelor de limb n receptarea mesajelor orale i scrise
1.2. Utilizarea achiziiilor lingvistice, cu accent pe aspectele normative
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog i dialog
2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiia uman sau despre art reflectate n texte literare, nonliterare
sau n alte arte
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur
4.1. Utilizarea tehnicilor i strategiilor argumentative n situaii de comunicare diverse (scrise sau orale)
4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite n vederea formulrii unor judeci proprii

Obiective operaionale
Elevii vor fi capabili:
- s observe cele dou planuri de lectur a textului
- s identifice semnificaii ale acestuia
- s ofere o interpretare personal a textului
- s argumenteze un punct de vedere
Resurse: manualul, capacitile receptive normale ale elevilor, timp 45 de minute
Strategia didactic:
Metode i procedee: problematizarea, exerciiul de nclzire, votai un citat, lucrul cu manualul,
conversaia euristic i catihetic, eseul de cinci minute
Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal, activitatea n echipe
Material didactic: manual, fie de lucru, material PPT
Material bibliografic: Limba si literatura romn, manual pentru clasa a XI-a, Art
Mijloace de nvmnt: tabla, creta, calculator, videoproiector, ecran
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
1. Moment
organizatoric
(1 min.)
2. Reactualizarea
cunotinelor
anterioare prin
prezentarea temei,
in acelasi timp i
captarea ateniei
(15 min.)

Activitatea de instruire
Activitatea
Activitatea elevului
profesorului
Le cer elevilor s-i
Elevii se pregtesc.
deschid crile,
caietele, s spun
absenii.
Rspund, prezint
tema.

Coninutul activitii

O prezentare personal a
operei n urma unei lecturi
personale (de ales ntre
multiple posibiliti: eseu liber,
desen, rebus, problem de
matematic, cntec, poezie,
dans, ppt)

3.Dirijarea nvrii, cu
sprijinul unui material in
PPT
22 min.
0, 35

Votai un citat! (Le


dau apte bileele/ fie
cu afirmaii despre
semnificaiile baladei)

Aleg pe cel mai


potrivit, n echipe,
i argumenteaz.
Purttorii de cuvnt
vor prezenta
concluziile.

Asigurarea feedbackului: are loc pe parcursul


conducerii nvrii,
ntrirea
fcndu-se treptat prin
aprecieri verbale

Le ofer posibile
interpretri ale unor
simboluri i i rog s
completeze

Se gndesc, spun.

Le cer s citeasc
Citesc, rspund.
afirmaii pro si
contra, din materialul
n PPT, n legtur cu
arta, pretext pt a ne
aminti despre
specificul dezbaterii,
posibilitatea de a privi
din unghiuri opuse

4.Evaluare formativ
10 min.
5.Retenie i transfer
(2 min.)

Tema baladei?
Citim aprecierea
despre sacrificiu i
formulez ntrebarea
retoric, apoi definim
termenii.
Realizati un eseu
argumentativ de cinci
minute pornind de la
ntrebarea anterioar.
Tema pentru acas

Anexa 1

Simboluri posibile:
zidul prsit continuitate
soia partea cea mai bun a
sinelui
dorina de a zidi aspiraia
spre desvrire
Manole omul n general
biserica element integrator
zborul ntoarcere la sine
fntna un mod de a se drui
celorlali
Anexa 2

Anexa 3
Este sacrificiul uman necesar
desvririi spirituale?!
Se gndesc, spun.

sacrificiu = a face sacrul

Se gndesc, scriu,
spun.
Noteaz.

Imaginai un scurt dialog cu


Manole pe un subiect plcut
amndurora!

Anexa 1
Votai un citat!
1. De ast dat avem de-a face cu un mit estetic i ca atare a fost dezvoltat. El simbolizeaz condiiile creaiunii
umane, ncorporarea suferinei individuale n opera de art. (George Clinescu, Istoria literaturii romne de la
origini pn n prezent)
2. Adapostindu-se ntr-o cas, omul arhaic nu se izola de Cosmos, ci, dimpotriv, venea s locuiasc chiar n
centrul lui. Cci casa era ea nsi o imago mundi, o icoan a ntregului cosmic. (Mircea Eliade, Comentarii la
Legenda Mesterului Manole)
3. Copilul e un simbol ecumenic al nceputurilor, al lucrului nou, al vieii totale, al evenimentelor excepionale, al
triniciei, al eternitii. (Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole)
4. Fr acest zid de fiine iubite care ne nconjoar (indiferent c ele sunt sau nu n via), noi nu am fi buni de
nimic Dac ura celorlali, invidia lor sunt neputincioase este pentru c exist civa oameni pe care i iubim pn
la capt. (Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire)
5. Privite, crile par nespus de sfioase. Ele nu vin niciodat spre tine. Ca ntr-o medieval iubire, tu trebuie,
ntotdeauna, s le caui i s te duci ctre ele. Fiina lor este ateptare pur. Le va deschide cineva pentru a le face,
astfel, s nceap s fie? (Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire)
6. Vine o clip cnd nelegi c moartea nu e dect o schimbare de haine, sau o schimbare de cas, sau o schimbare
de form nimic nu moare, nimic nu poate s moar. Moartea este cea mai mare iluzie care exist. (Osho,
Maturitatea. Responsabilitatea de a fi tu nsui)
7. Meterii sunt n numr de nou, cifr a perfeciunii absolute i a imposibilului (de vzut sintagma peste nou
mri i nou ri, ca metafor a lumii de dincolo), iar Manole este singularizat, el st sub semnul nceputului i al
echilibrului primordial, semnificaii ale cifrei unu. (Doina Ruti, Dicionar de teme i simboluri din literatura
romn)
Simboluri posibile:
zidul prsit continuitate
soia partea cea mai bun a sinelui
dorina de a zidi aspiraia spre desvrire
Manole omul n general
biserica element integrator
zborul ntoarcere la sine
fntna un mod de a se drui celorlali
Anexa 2
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Arta nu este nimic altceva dect contemplarea lumii impregnate de har... (Herman Hesse)
Arta e pierdere de timp.
Arta este triumful asupra haosului. (John Cheever)
Arta nu-i d nici de mncare, nici de but.
Arta nseamn s vii fa n fa cu tine nsui. (Jackson Pollock)
Arta te nstrineaz de tine nsui.
Arta nu are nimic n comun cu lucrurile eseniale.

Anexa 3
Este sacrificiul uman necesar desvririi spirituale? (sacrificiu = a face sacrul)
Jertfa, n substana ei spiritual, este iubire. Jertfa e i contiina; este cunoaterea precis a unui el
superior cruia m devotez. Nu este oarb, ci totdeauna este luminat de adevr. Jertfa e, de asemenea, libertate.
Jertfa, ca deschidere a noastr ctre Dumnezeu i ctre lume, ca autodruire, este, n esen, expresia cea mai
deplin a iubirii care ne definete fiina. (Constantin Galeriu)

Monastirea Argeului (variant culeas de Vasile Alecsandri)


Pe Arge n jos,
Pe un mal frumos,
Negru-vod trece
Cu tovari zece,
Nou meteri mari,
Calfe i zidari,
i Manole, zece,
Care-i i ntrece.
Merg cu toi pe cale
S aleag-n vale
Loc de mnstire
i de pomenire.
Iar cum mergeau
C-n drum
ajungeau
Pe-un biet ciobna
Din fluier doina,
i cum l vedea
Domnul i zicea:
- Mndre ciobna,
Din fluier doina!
Pe Arge n sus
Cu turma te-ai dus,
Pe Arge n jos
Cu turma ai fost.
Nu cumva-ai vzut
Pe unde-ai trecut
Un zid prsit
i neisprvit
La loc de grindi,
La verde-aluni?
- Ba, doamne,-am
vzut
Pe unde-am trecut
Un zid prsit
i neisprvit.
Cinii cum l vd,
La el se repd
i latr-a pustiu
i url-a moriu.
Ct l auzea,
Domnu-nveselea
i curnd pleca,
Spre zid apuca
Cu nou zidari,
Nou meteri mari
i Manole zece
Care-i i ntrece.
- Iat zidul meu!
Aici aleg eu
Loc de mnastire
i de pomenire.
Deci voi, meteri
mari,

Calfe i zidari,
Curnd v silii
Lucrul de-l pornii,
Ca s-mi ridicai,
Aici s-mi durai
Mnastire nalt
Cum n-a mai fost
alt,
C v-oi da averi,
V-oi face boieri,
Iar de nu, apoi
V-oi zidi pe voi,
V-oi zidi de vii
Chiar n temelii!
Meterii grbeau,
Sforile-ntindeau,
Locul msurau,
anuri largi spau,
i mereu lucrau,
Zidul ridicau,
Dar orice lucra
Noaptea se surpa!
A doua zi iar,
A treia zi iar,
A patra zi iar
Lucrau n zadar!
Domnul se mira
-apoi i mustra,
-apoi se-ncrunta
i-i amenina
S-i puie de vii
Chiar n temelii!
Meterii cei mari,
Calfe i zidari,
Tremurau lucrnd,
Lucrau tremurnd
Zi lung de var
Ziua pn-n sear,
Iar Manole sta,
Nici c mai lucra,
Ci mi se culca
i un vis visa,
Apoi se scula
-astfel cuvnta:
- Nou meteri mari,
Calfe i zidari!
tii ce am visat
De cnd m-am
culcat?
O oapta de sus
Aievea mi-a spus
C orice-am lucra
Noaptea s-a surpa
Pn-om hotr

n zid de-a zidi


Cea-nti soioar,
Cea-nti surioar
Care s-a ivi
Mini n zori de zi
Aducnd bucate
La so ori la frate.
Deci dac vroii
Ca s isprvii
Sfnta mnastire
Pentru pomenire,
Noi s ne-apucm
Cu toi s jurm
i s ne legm
Taina s-o pstrm:
-orice soioar,
Orice surioar
Mni n zori de zi
nti s-a ivi,
Pe ea s-o jertfim
n zid s-o zidim!
Iat-n zori de zi
Manea se trezi,
-apoi se sui
Pe grad de nuiele
i mai sus, pe schele,
i-n cmp se uita,
Drumul cerceta.
Cnd, vai! Ce zrea?
Cine c venea?
Soioara lui,
Floarea cmpului!
Ea s-apropia
i i aducea
Prnz de mnctur,
Vin de butur.
Ct el o zrea,
Inima-i srea,
n genunchi cdea
i plngnd zicea:
- D, Doamne, pe
lume
O ploaie cu spume,
S fac praie,
S curg iroaie,
Apele s creasc,
Mndra s-mi
opreasc,
S-o opreasc-n vale
S-o-ntoarc din cale!
Domnul se-ndura,
Ruga-i asculta,
Norii aduna,
Ceru-ntuneca

i curgea deodat
Ploaie spumegat
Ce face praie
i umfl iroaie.
Dar orict cdea
Mndra n-o oprea,
Ci ea tot venea,
i s-apropia.
Manea mi-o vedea,
Inima-i plngea,
i iar se-nchina,
i iar se ruga:
- Sufl, Doamne-un
vnt
Sufl-l pe pmnt,
Brazii s-i despoaie,
Paltini s ndoaie,
Munii s rstoarne,
Mndra s-mi
ntoarne,
S mi-o-ntoarne-n
cale,
S-o duc de vale!
Domnul se-ndura,
Ruga-i asculta
i sufla un vnt
Un vnt pe pmnt
Paltini c-ndoia,
Brazi c despoia,
Munii rsturna,
Iar pe Ana
Nici c-o nturna!
Ea mereu venea,
Pe drum ovia
i s-apropia
i amar de ea,
Iat c-ajungea!
Meterii cei mari
Calfe i zidari,
Mult nveselea
Dac o vedea,
Iar Manea turba,
Mndra-i sruta,
n brae-o lua,
Pe schele-o urca,
Pe zid o punea
i, glumind, zicea:
- Stai, mndrua mea,
Nu te speria,
C vrem s glumim
i s te zidim!
Ana se-ncredea
i vesel rdea.
Iar Manea ofta

i se apuca
Zidul de zidit,
Visul de-mplinit.
Zidul se suia
i o cuprindea
Pn' la gleznioare,
Pn' la pulpioare.
Iar ea, vai de ea!
Nici c mai rdea,
Ci mereu zicea:
- Manole, Manole,
Metere Manole!
Ajung-i de ag,
C nu-i bun, drag.
Manole, Manole,
Metere Manole!
Zidul ru m strnge,
Trupuoru-mi frnge!
Iar Manea tcea
i mereu zidea.
Zidul se suia
i o cuprindea
Pn' la gleznioare,
Pn' la pulpioare,
Pn' la costioare,
Pn' la ioare.
Dar ea, vai de ea,
Tot mereu plngea
i mereu zicea:
- Manole, Manole
Metere Manole!
Zidul ru m strnge,
ioara-mi plnge,
Copilau-mi frnge!
Manole turba
i mereu lucra.
Zidul se suia
i o cuprindea
Pn' la costioare,
Pn' la ioare,
Pn' la buzioare,
Pn' la ochiori,
nct, vai de ea,
Nu se mai vedea,
Ci se auzea
Din zid c zicea:
- Manole, Manole
Metere Manole!
Zidul ru m strnge,
Viaa mi se stinge!
Pe Arge n gios,
Pe un mal frumos,
Negru-vod vine
Ca s se nchine
La cea mnstire,
Falnic zidire,

Mnstire nalt
Cum n-a mai fost
alt.
Domnul o privea
i se-nveselea
i astfel gria:
- Voi, meteri zidari,
Zece meteri mari!
Spunei-mi cu drept,
Cu mna la piept,
De-avei meterie
Ca s-mi facei mie
Alt mnastire
Pentru pomenire
Mult mai luminoas
i mult mai
frumoas!
Iar cei meteri mari,
Calfe i zidari,
Cum sta pe grindi,
Sus pe coperi,
Vesel se mndreau
-apoi rspundeau:
- Ca noi, meteri
mari,
Calfe i zidari,
Alii nici c snt
Pe acest pmnt!
Afl c noi tim
Oricnd s zidim
Alt mnstire
Pentru pomenire,
Mult mai luminoas
i mult mai frumoas.
Domnu-i asculta
i pe gnduri sta,
Apoi poruncea
Schelele s strice,
Scri s le ridice.
Iar pe cei zidari,
Zece meteri mari,
S mi-i prseasc
Ca s putrezeasc
Colo pe grindi,
Sus pe coperi.
Meterii gndeau
i ei i fceau
Aripi zburtoare
De indrili uoare,
Apoi le-ntindeau
i-n vzduh sreau
Dar pe loc cdeau,
i unde picau
Trupu-i despicau.
Iar bietul Manole,
Meterul Manole,
Cnd se ncerca
De-a se arunca,

Iat c-auzea
Din zid c ieea
Un glas nduit,
Un glas mult iubit
Care greu gemea
i mereu zicea:
- Manole, Manole,
Metere Manole!
Zidul ru m strnge,
ioara-mi plnge,
Copilau-mi frnge,
Viaa mi se stinge!
Cum o auzea,
Manea se pierdea,
Ochii-i se-nvelea,
Lumea se-ntorcea,
Norii se-nvrtea,
i de pe grindi,
De pe coperi,
Mort bietul cdea!
Iar unde cdea,
Ce se mai fcea?
O fntna lin,
Cu apa puin,
Cu ap srat
Cu lacrimi udat!

S-ar putea să vă placă și