Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a
Obiectul: MATEMATIC
Susintorul lectiei: GHEORGHE IOANA

Subiectul leciei: Deducerea valorilor pentru funcii trigonometrice


Tipul leciei: Comunicare i dobndire
Scopul leciei: Formativ (exersarea, stimularea capacitii intelectuale)
Cognitiv (nsuirea abilitilor de reprezentare i de discutare)
Coninutul leciei: Deducerea principalelor valori ale funciilor trigonometrice. Rezolvarea unor
triunghiuri dreptunghice cu ajutorul funciilor trigonometrice i a valorilor corespunztoare.
Nivelul iniial al clasei:
20% cu ritm rapid de lucru/nvare
70% cu ritm mediu
10% cu ritm lent i dificulti

Competene specifice:
C1: Recunoaterea i descrierea noiunilor de trigonometrie n triunghiul dreptunghic: sinusul,
cosinusul, tangenta, cotangenta unui unghi ascuit.
C2: Aplicarea noiunilor de trigonometrie ntr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor
elemente ale acestuia.
C3: Transpunerea rezultatelor obinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaii-
problem date.

Metode i procedee folosite:


- Expunerea, conversaia, explicaia, exerciiul
- Activitatea frontal
- Combinarea expunerii cu dezbaterea, dialogul euristic
- Observarea, analizarea cazului

Material didactic:
- Exerciii pregtite de profesor
- Manualul
- Culegere de probleme
- Fie de lucru

1
Evaluarea continu i final

-Evaluarea activitii prin observare


-Frontal prin dialog
-Folosirea fielor de lucru

Competene generale

- Cunoaterea i nelegerea conceptului, terminologiei i a procedurilor specifice


- Dezvoltarea capacitii de explorare/investigare
- Dezvoltarea capacitii de a comunica, utiliznd limbajul matematic
- Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n conexte variate
Competene de referin:
- Formarea capacitii de calcul ntre diferite pri ale unui ntreg
- Formarea abilitii de simplificare a metodelor de calcul
- nelegerea semnificaiei unei informaii

DESFAURAREA LECIEI

STRATEGIA
MOMENTELE DIDACTICA TIMP EVALUARE
ACTIVITAII CONINUTUL LECIEI

1. Moment organizatoric Salutul, prezena, pregtirea materialului


Conversaia 5
didactic, captarea ateniei

2. Reactualizarea Recunoaterea i descrierea noiunilor de


cunotinelor pentru trigonometrie n triunghiul dreptunghic.
desfurarea leciei Conversaia
Aflarea valorilor pentru unele msuri de 10 Oral
unghiuri, ex. sin20, sin37, cos40, tg48 Dialogul
ctg35, sin18, cos60 folosind tabelele de
valori din manual.

3. Prezentarea Deducerea principalelor valori ale


coninutului leciei: funciilor trogonometrice. Frontal
Conversaia
conducerea nvrii Formativ
obinerea Realizarea tabelului cu valorile funciilor
Explicaia 30
performanelor trigonometrice pentru unghiurile de Scris
asigurarea feed-backului 30, 45, 60. Exerciiul
Aplicaii.

2
Fi de verificare.

5. ncheierea activitii Rezolvarea fiei de verificare


Conversaia 5 Oral
Asigurarea transferului

PREZENTARE DIDACTIC

Deducerea valorilor pentru funcii trigonometrice

Pentru nceput, vom reaminti definiiile funciilor trigonometrice (rapoartele trigonometrice).


Desenm triunghiul dreptunghic ABC, dreptunghic n A i pentru unghiul ascuit B reamintim
rapoartele:
C


= ; = ;


= ; = .

A B

n continuare, vom deduce valorile trigonometrice pentru unghiurile de 30, 45, 60.
Construim un tabel n care vom aduga pe rnd valorile deduse.


1 2 3
sin 2 2 2

3 2 1
cos 2 2 2

3 3
tg 1
3
3
ctg 3 1 3

3
Construim un triunghi ABC, dreptunghic n A i cu msura unghiului B de 60.

Msura unghiului C va fi, deci, de 30.


Conform Teoremei unghiului de 30, dac notm cu cateta AB, atunci ipotenuza BC va fi 2,
iar cu ajutorul Teoremei lui Pitagora, aflm cateta AC de 3.
Scriem rapoartele trigonometrice pentru cele dou unghiuri ascuite:

1 C
30 = = = =
2 2
3 3
30 = = = = 30
2 2
1 3
30 = = = = =
3 3 3
3
30 = = = = 3 3 2

3 3
60 = = = =
2 2 60
1
60 = = = = A B
2 2
3
60 = = = = 3

1 3
60 = = = = =
3 3 3

Construim alt triunghi ABC, dreptunghic n A i cu msura unghiului B de 45.


Triunghiul va fi, deci, dreptunghic isoscel cu unghiurile ascuite de 45. Dac notm catetele cu
, atunci ipotenuza va fi de 2, din Teorema lui Pitagora.
Scriem rapoartele trigonometrice pentru unghiul de 45:

1 2 C
45 = = = = =
2 2 2
1 2
45 = = = = =
2 2 2 2

45 = = = =1


45 = = = =1

A B

4
Aplicaie: B

Ex. 5 pag. 107:


30
, ( ) = 90
= 123
( ) = 30
123
S se calculeze:
D
a) ipotenuza i nlimea corespunztoare ei

b) lungimile proieciilor catetelor pe ipotenuz A C


Soluie: a) n , ( ) = 90, avem:

3 3 123 3 2 123
30 = => = => = => = => = 24 .
2 2 2 3

Fie , (). n , ( ) = 90, avem:

1 1 1
30 = => = => = => = 63 .
2 2 123 2

b) Proieciile catetelor AB i AC sunt segmentele DB, respectiv DC.

n , ( ) = 90, avem:

3 3 3
30 = => = => = => = 18 .
2 2 123 2

n , ( ) = 60.

n , ( ) = 90, avem:

63
60 = 3 => = 3 => = 3 => = 6 .

5
Fi de verificare NR. 1 1p. oficiu Fi de verificare NR. 2 1p. oficiu

Nume: Nume:

(6p.) (6p.)
1. Calculai: 1. Calculai:
) 30 60 + 2 45 = ) 60 30 2 45 =

) 60 30 45 = ) 30 30 + 45 =

) 2 60 + 2 60 = ) 2 30 + 2 30 =

(3p.) (3p.)
2. Fie triunghiul ABC dreptunghic, cu ( ) = 90, 2. Fie triunghiul ABC dreptunghic, cu ( ) =
ipotenuza BC=16 cm i ( ) = 60. Realizai 90, cateta AC=6 cm i ( ) = 60. Realizai
desenul i calculai lungimile celor dou catete ale desenul i calculai lungimea ipotenuzei i a celeilalte
triunghiului ABC . catete a triunghiului ABC .

S-ar putea să vă placă și