Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: mijlocie
Activităţi de învăţare: DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – EDUCAȚIE PENTRU SOCIETATE
Tema de studiu: „CÂND, CUM ȘI DE SE ÎNTÂMPLĂ?”
Proiect tematic: ,,CU PAPUCII EI DE FRUNZE, TOAMNA A SOSIT ÎN ZORI!”
Proiect săptămânal: „În cămară-i o comoară!”
Tema activității: ,,Fructele și legumele - izvor de sănătate”
Forma de realizare: convorbire
Forma de organizare: frontal, individual
Tipul activităţii: transmitere a cunoştinţelor
Scopul:
 conştientizarea importanţei consumului frecvent de fructe şi legume sub diferite
forme (proaspete, în compoturi, dulceţuri sau prăjituri)
Obiectivele operaţionale:
 să enumere cât mai multe fructe (nu doar fructe de toamnă);
 să reţină care sunt principalele beneficii aduse de fructe organismului uman;
 să conştientizeze importanţa consumului de fructe pentru sănătatea fiecăruia
dintre noi;
 să precizeze rolul pe care îl au vitaminele în funcţionarea sănătoasă a
organismului;
 să participe cu plăcere şi interes la activitatea propusă.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea descriptivă
Durata activităţii: 20-25 de minute
EVENIMENTELE CONCEPEREA ŞI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII EVALUARE
INSTRUIRII
1.Moment -aerisirea sălii de grupă;
organizatoric -aranjarea scaunelor în semicerc;
-introducerea ordonată a copiilor în sala de grupă

2.Captarea atenţiei Se începe cu prezentarea PowerPoint a poeziei ,,Fructele


dulci ale toamnei”.

3.Anunţarea temei -Azi vom învăţa lucruri noi despre fructe, despre cât
sunt ele de sănătoase şi cât de important este să le
consumăm.

4.Dirijarea învăţării -Fiecare dintre voi să îmi spună fructul preferat! Aprecierea
-Ce alte fructe mai cunoaşteţi? pozitivă a
-Ce fructe mâncăm vara? copiilor care
-Dar toamna? răspund correct
Se distribuie fiecărui copil câte un jeton având ilustrat
un fruct.
-Vă plac merele?
-Să ştiţi că merele sunt şi ele foarte sănătoase. Ştie
cineva de ce?
-Merele albesc dinţişorii şi ni-i întăresc, îi fac mai
puternici împotriva cariilor. Sucul de mere sau compotul
sunt bune şi atunci când suntem răciţi.
-Ridicaţi jetoanele pe care sunt ilustrate mere! Ce
culori pot avea merele?
-Acum ridicaţi jetoanele cu portocale... şi cu lămâi!
-Aceste fructe cresc în livezile de la noi din ţară?
-Nu, nu cresc, dar le aducem din alte ţări şi le putem
consuma tot timpul anului. Şi ele sunt foarte sănătoase.
Ştiţi ce vitamine conţin?
Au multă vitamina C, care ne ajută şi ea să nu ne
îmbolnăvim; sau atunci când suntem deja bolnavi,
conţinutul lor de vitamina C ne ajută să ne vindecăm mai
repede. Portocalele şi lămâile, ca alte fructe de altfel, ne
apără de boli şi ne scapă de febră.
-Pentru ce sunt bune portocalele şi lămâile?
Se solicită doi-trei copii care să repete aceste lucruri.
-Cui îi plac strugurii? Ridicaţi jetoanele cu struguri!
-Ce gust au ei? Dar culoare? Cum se numesc locurile
în care cresc struguri?
-De ce consumaţi struguri?
-Trebuie să ştiţi că strugurii sunt foarte sănătoşi, ne
ajută stomăcelul să mărunţească alimentele mai repede,
ne dau energie şi ne curăţă organismul.
Se solicită doi copii care să sintetizeze cele menţionate
anterior.
Sinteză: Dar nu numai strugurii, merele, portocalele şi
lămâile sunt fructe sănătoase. Toate fructele sunt foarte
sănătoase pentru că au multe vitamine, iar vitaminele ne
dau putere să luptăm împotriva bolilor, a microbilor
care ne îmbolnăvesc. Cu cât mâncăm mai multe fructe,
cu atât mai multe vitamine intră în organismul nostru,
iar ele luptă cu microbii care intră înăuntrul nostru ca să
ne îmbolnăvească. Îi inving şi astfel noi nu ne mai
îmbolnăvim. Mâncând fructe, ne păstrăm sănătatea.
-De ce trebuie să mâncăm fructe?
-Ce conţin fructele?
-Ce fac vitaminele cu microbii din corpul nostru?
-Ridicaţi jetoanele cu fructul care ne albeşte dinţii!
-Acum cele cu fructele care ne scad febra!
-Ridicaţi jetoanele cu fructele care au vitamine şi ne dau
sănătate!(Se ridică toate jetoanele)
-Sub ce formă putem consuma fructele?
Indiferent că sunt proaspete, în compoturi, dulceţuri sau
prăjituri, fructele sunt foarte sănătoase, asemeni
legumelor, şi trebuie să consumăm cât mai multe.

4.Evaluarea Aprecierea copiilor care au răspuns bine şi au Evaluări


cunoştinţelor manifestat interes pentru activitatea propusă şi frontale şi
încurajarea participării celorlalţi în următoarele individuale
activităţi.

5.Încheierea În încheierea activităţii, se va juca jocul ,,Ghici,


activităţii ghicitoarea mea!”.

S-ar putea să vă placă și