Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.10.2019
NIVEL DE VARSTA/GRUPA: 4-5/ GRUPA MIJLOCIE
TEMA ANUALA DE STUDIU: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
TEMA PROIECTULUI/SAPTAMANII: TOAMNA, TOAMNA DARNICA
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DOS
DISCIPLINA: EDUCATIE PENTRU SOCIETATE
TEMA ACTIVITATII: FRUCTELE TOAMNEI, IZVOR DE SANATE
MIJLOC DE REALIZARE: CONVORBIRE

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:


- Curiozitate, interes si initiativa in invatare;
- Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati);
- Interactiuni cu adultii si cu copiii de varste apropiate;

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Manifesta incredere in adultii cunoscuti, prin exersarea interactiunii cu acestia;
- Demonstreaza abilitati de solicitare si de primire a ajutorului in situatii problematice specifice;
- Manifesta curiozitate si interes pentru experimentarea si invatarea in situatii noi;
- Initiaza activitati de invatare si interactiuni cu copiii sau cu adultii din mediul apropiat;
- Realizeaza sarcinile de lucru cu consecventa;
- Integreaza ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care intampina dificultati

SCOPUL ACTIVITATII:
Constientizarea importantei consumului frecvent de fructe si legume sub diferite forme (proaspete, in compoturi, dulceturi sau prajituri)

OBIECTIVE:
- Sa enumere cat mai multe fructe (nu doar fructe de toamna);
- Sa retina care sunt principalele beneficii aduse de fructe organismului uman;
- Sa constientizeze importanta consumului de fructe pentru sanatatea fiecaruia dintre noi;
- Sa precizeze rolul pe care il au vitaminele in functionarea sanatoasa a organismului;
- Sa participle cu placere si interes la activitatea propusa;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: Conversatia, explicatia, expunerea descriptive, exercitiul
Resurse materiale: Jetoane cu fructe, creioane colorate, fisa de lucru
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculumul pentru invatamantul prescolar

DEMERSUL DIDACTIC

NR. ETAPELE CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/


CRT. ACTIVITATII METODE SI
INDICATORI
- - - METODE SI MIJLOACE DE -
PROCEDEE INVATAMANT
1 MOMENT Se asigura conditiile necesare desfasurarii
ORGANIZATORIC activitatii:
- Aerisirea salii de grupa;
- Asezarea scaunelelor in forma de semicerc
- Pregatirea materialului didactic necesar activitatii;
2 CAPTAREA Se realizeaza printr-o poezie:
ATENTIEI Conversatia
„ Tot ce toamna a adus in dar
Unui harnic gospodar
Fructe, flori, legume pline
Textul poeziei -
Doldora de vitamine.
Explicatia
Mere, pere, nuci sau prune
Rosii, ceapa, ardei, legume
De toate-i camara plina,
Toamna-i harnica albina.
3 ANUNTAREA TEMEI Astazi vom invata lucruri noi despre fructe, despre Conversatia - -
SI A OBIECTIVELOR cat sunt ele de sanatoase si cat de important este sa le
consumam. Explicatia

4 DIRIJAREA -Fiecare dintre voi sa imi spuna fructul preferat!


INVATARII -Ce alte fructe mai cunoasteti? Conversatia Observarea
-Ce fructe mancam vara? sistematica a
-Dar toamna? comportamentului
Se distribuie fiecărui copil cate un jeton avand ilustrat un
fruct. Explicatia
-Vă plac merele?
-Sa stiti ca merele sunt si ele foarte sanatoase. Stie
cineva de ce?
-Merele albesc dintisorii si ni-i intaresc, ii fac mai
puternici impotriva cariilor. Sucul de mere sau compotul
sunt bune si atunci cand suntem raciti.
-Ridicati jetoanele pe care sunt ilustrate mere! Ce culori
pot avea merele?
-Acum ridicati jetoanele cu portocale...si cu lamai!
Aceste fructe cresc in livezile de la noi din tara? Jetoane cu fructe Aprecieri verbale
Nu, nu cresc, dar le aducem din alte tari si le putem Conversatia
consuma tot timpul anului. Si ele sunt foarte sanatoase.
stiti ce vitamine contin?
Au multa vitamina C, care ne ajuta si ea sa nu ne Explicatia
imbolnavim; sau atunci cand suntem deja bolnavi,
continutul lor de vitamina C ne ajuta sa ne vindecam mai
repede. Portocalele si lamaile, ca alte fructe de altfel, ne
apara de boli si ne scapa de febra.
-Pentru ce sunt bune portocalele si lamaile?
Se solicita doi-trei copii care sa repete aceste lucruri.
-Cui îi plac strugurii? Ridicati jetoanele cu struguri!
-Ce gust au ei? Dar culoare? Cum se numesc locurile Aprecieri verbale
in care cresc struguri?
-De ce consumati struguri?
Trebuie sa stiti ca strugurii sunt foarte sanatosi, ne
ajuta stomacelul sa marunteasca alimentele mai repede, ne
dau energie si ne curata organismul. Conversatia
Se solicita doi copii care sa sintetizeze cele
mentionate anterior. Explicatia
Sinteza: Dar nu numai strugurii, merele, portocalele si
lamaile sunt fructe sanatoase. Toate fructele sunt foarte
sanatoase pentru ca au multe vitamine, iar vitaminele ne
dau putere sa luptam impotriva bolilor, a microbilor care
ne imbolnavesc.Cu cat mancam mai multe fructe, cu atat
mai multe vitamine intra in organismul nostru, iar ele lupta
cu microbii care intra inauntrul nostru ca sa ne
imbolnaveasca. Ii inving si astfel noi nu ne mai
imbolnavim. Mancand fructe, ne pastram sanatatea.

5 ASIGURAREA -De ce trebuie sa mancam fructe?


RETENTIEI SI A -Ce contin fructele? Conversatia Jetoane cu diferite Rezolvarea
TRANSFERULUI -Ce fac vitaminele cu microbii din corpul nostru? fructe corecta a sarcinei
-Ridicati jetoanele cu fructul care ne albeste dinţii! de lucru
-Acum cele cu fructele care ne scad febra! Explicatia
-Ridicati jetoanele cu fructele care au vitamine si ne Fisa de lucru
dau sanatate!(Se ridica toate jetoanele) Aprecieri verbale
-Sub ce forma putem consuma fructele? Exercitiul Creioane colorate
Indiferent ca sunt proaspete, in compoturi, dulceturi
sau prajituri, fructele sunt foarte sanatoase, asemeni
legumelor, si trebuie sa consumam cat mai multe.
Educatoarea imparte copiilor o fisa de lucru. Se
intuieste fisa, se analizeaza, apoi se dau sarcinile de lucru.

6 INCHEIEREA Aprecierea copiilor care au raspuns bine si au Conversatia - Aprecieri finale


ACTIVITATII manifestat interes pentru activitatea propusa si incurajarea
participarii celorlalti in urmatoarele activitati.

S-ar putea să vă placă și