Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECȚIE

CLASA: a VII-a
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Relatii metrice in triunghiul dreptunghic
TITLUL LECȚIEI: Teorema lui Pitagora
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOPUL LECȚIEI: Asigurarea retenţiei şi transferului cunoştinţelor concomitent interesul pentru
explorarea resurselor web. Sub aspect educativ, se va insista transdisciplinar pe componenta
estetică.

Google Apps folosite

Google Search Docs ✓


YouTube ✓ Spreadsheet
Blogger Presentation ✓
Calendar Forms
Maps Drive
Hangouts GMail
Altele: Drawings ✓ Sites

COMPETENŢE GENERALE
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul
înconjurător;
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat;
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;
6. Utilizarea unor etaloane convenţionale pentru măsurări şi estimări.

COMPETENȚE SPECIFICE

1. Recunoasterea sidescrierea elementelor unui triunghi dreprunghic intr-o configuratie


geometrica data.
2. Aplicarea relatiilor metrice intr-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor
elemente ele acestuia.
3. Deducerea relatiilor metrice intr-n triunghi dreptunghic.
4. Exprimarea, in limbaj matematic, a perpendicularitatii a doua drepte prin relatii metrice.
5. Interpretarea perpendicularitatii in relatie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic.
6. Transpunrea rezultatelor obtinute prin rezolvarea unor triunghiuri drepunghice la
situatii problema.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. Dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţii din mediul
înconjurător;
2. Sa aplice corect teorema lui Pitagora si teoreme in triunghiulm dreptunghic.
3. Sa realizeze conexiunile dintre teoremele triunghiului dreptunghic.
OBIECTIVE SPECIFICE
1. Să formuleze întrebări în legătură cu gradul de aplicativitate al acestor teoreme;
2. Să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la teoremele studiate;
3. Să identifice căi prin care poate contribui la in practica a teoremelor studiate;

STRATEGII DIDACTICE
● Audierea;
● Observația;
● Conversația;
● Comunicarea;
● Explicația;
● Demonstrația;
● Jocul didactic;
● Munca în echipă;
● Exercițiul;
● Munca independentă;

RESURSE
a) Resurse materiale: manual, tablă electronică interactivă, imagini suport,corpuri
geometrice,plansă model, forme geometrice cartonate colorate, planşe de lucru pe
echipe, carusel cu forme geometrice, fişe de lucru, recompense “happy-face”, fişă cu
temă, Google Presentations pregătit de profesor de acasă, despre fiecare formă
geometrică
b) Resurse spațiale: sală de clasă
c) Resurse temporale: 50 minute

REGULI DE JOC :
Joc didactic:
Introducere:Colega voastra Maria dorește să se întoarcă acasa , dar are nevoie ajutor
deoarece cheia a uitat-o chiar in casa si usa s-a incis automat.
Obiectiv: Colegii o vor vor ajuta pe Maria să contacteze Pompierii si sa calculeze distanta la
care sa se pozitioneze fata de bloc astfel incat sa poata urca cu scara la etajul II la cere locuieste
Maria (cu ajutorul Google Drawings).
Regulile jocului:
1.Clasa este grupată în 4 echipe.
2.Fiecărei echipe i se atribuie o culoare și un set complet de forme geometrice din care se
construiește masina de Pompieri, set de culoarea echipei respective.
3.Piesele geometrice din set vor putea fi câștigate de echipe, numai dacă răspund corect la
exercițiul afișat în Google Presentation. La aflarea rezultatului corect, elevul ales este aplaudat
și primește piesa geometrică pe care o va atașa pe planşa echipei lui.
4.La finalul exercițiilor, dacă echipele au răspuns corect la toate întrebările, acestea vor
putea asambla, cu figurile geometrice câștigate, racheta.
5.Echipele care au reușit să asambleze masina de pompieri si scara, sunt echipele
câștigătoare care vor primi câte un pachet cu forme geometrice.
6.În cazul în care nicio echipă nu a reușit să faca asamblarea deoarece nu au setul de forme
geometrice complet, atunci vor conclucra astfel încât, punând piese la comun, să realizeze
finalizele împreună, in cele din urma.

ELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauzele, competiţia, recompensa.

SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea elevului Activitatea profesorului Secvențele
didactice
Elevii se pregătesc pentru Se creează condiţii propice desfăşurării lecţiei 1. Moment
activitatea didactică. (organizarea colectivului şi prezentarea). organizatoric

Elevii sunt atenți la fragmentul 2. Captarea


prezentat pe Youtube și sunt . Vom urmări drumul Mariei de la scara blocului atenţiei și
activi în conversația ulterioară cu până ajunge pe in camera ei. orientarea atenției
profesorul. Conversaţia este îndreptată spre forma prin care
este configurata schita triunghiului dreptunghic si
calculul distantei minime.
Elevii sunt informați despre subiectul lecției pe care
o vor desfășura ,iar la sfârşitul orei îi o vor ajuta sa
ajunga , in sfarsit in camera.

Pornind de la forma triunghiului,profesoara 3. Enunţarea temei


Elevii se pregătesc pentru împreună cu elevii vor reaminti câteva dintre formele și a obiectivelor
exercițiul în echipă. geometrice învăţate.

Discută, cu ajutorul Google Presentations pregătit


de profesor de acasă, pe rând despre fiecare formă
geometrică învăţată, evidenţiind denumirea acesteia şi
câteva caracteristici: 4.Reactualiza-rea
- Pătrat : 4 laturi egale cunoştinţelor
Elevii își reamintesc formele
- Triunghi : 3 laturi
geometrice învățate
- Dreptunghi : 4 laturi, egale 2 câte 2

Învăţătoarea va afişa o imagine cu corpuri 5.Dirijarea învăţării


geometrice şi împreună cu elevii vor repartiza fiecare
Elevii se implică active în discuția corp geometric formei geometrice căreia îi corespunde:
despre formele geometrice - Pătrat – Cub
- Triunghi – Piramidă
- Dreptunghi – Cilindru
- Cerc – Sferă
După reîmprospătarea cunoştinţelor, se trece la joc.

Joc didactic:
Introducere: Micul Prinț dorește să se întoarcă pe
planeta sa, dar are nevoie de o nouă rachetă deoarece
racheta lui s-a defectat.
Obiectiv: Elevii o vor ajuta pe Maria construindu-i o
schita a drumului de parcurs din piese geometrice (cu
ajutorul Google Drawings) 6. Obţinerea
Regulile jocului: performanţei
1.Clasa este grupată în 4 echipe.
Elevii vor lucra în echipă și se vor 2.Fiecărei echipe i se atribuie o culoare și un set
ajuta pentru a răspunde corect și complet de forme geometrice din care se construiește
pentru a putea schita planului racheta, set de culoarea echipei respective.
pentru Maria 3.Piesele geometrice din set vor putea fi câștigate
de echipe, numai dacă răspund corect la exercițiul afișat
În cazul în care nu au reușit sa în Google Presentation. La aflarea rezultatului corect,
completeze întregul set de figure elevul ales este aplaudat și primește piesa geometrică
geometrice aceștia vor colabora pe care o va atașa pe planşa echipei lui.
cu celelalte echipe. 4.La finalul exercițiilor, dacă echipele au răspuns
corect la toate întrebările, acestea vor putea asambla,
cu figurile geometrice câștigate, masina de pompieri si
scita drumuli parcurs.
5.Echipele care au reușit să asambleze rcorect sunt
echipele câștigătoare care vor primi câte un pachet cu
forme geometrice.
6.În cazul în care nicio echipă nu a reușit să
asambleze racheta pentru că nu au setul de forme
geometrice complet, atunci vor conlucra astfel încât,
punând piese la comun, să schita racheta împreună.

Fişa de lucru (Google Docs) : Învăţătoarea oferă


elevilor o fişă de lucru. Elevii au ca sarcini : să identifice 7. Retenția și
formele geometrice şi să scrie în tabel cifra transferul
corespunzătoare numărului de forme geometrice pe
categorii, să identifice corectitudinea enunţurilor
referitoare la formele geometrice prin Adevărat (A) sau
Fals (F) prin şi să unească într-un spaţiu dat punctele
Elevii rezolvă fișa de lucru din
indicate pentru a obţine o formă geometrică.
Google Docs.
După terminarea fişei de lucru, se va face evaluarea 8. Evaluarea
fiecărei sarcini. Cei care au greşit îşi vor corecta cu roşu cunoştinţelor
greşelile.

Elevii corectează eventualele


Pentru participarea tuturor elevilor la drumul Mariei 9. Încheierea
greșeli
printre formele geometrice şi Univers, toţi elevii lecției
primesc câte o recompensă.

Se împarte fiecărui elev o fişă cu tema de lucru


Elevii își notează tema pentru pentru acasă.
acasă.

BIBLIOGRAFIE
Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul gimnazial
, Metodica predării matematicii, Ed. Paralela 45, Bucureşti
Cucoş Constantin, Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade
didactice, Editura Polirom, Iaşi, 1983
ANEXE :
ANEXA 1 – Imagini support

S-ar putea să vă placă și