Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

la matematică
Lecție-poveste
clasa 1-a
Tema: Exercţii şi probleme de adunare şi scădere
în limita 10.

Scopul:
consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor la numeraţia în
limita 10 ; formarea deprinderilor de numărare şi calculare
orală; consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor elevilor
la adunarea şi scӑderea numerelor; numirea numerelor
la adunare; formarea deprinderii de a scrie corect, îngrjit
şi caligrafic; dezvoltarea gândirii logice, memoriei atenţiei,
interesului şi încrederea în propria gândire; educarea
dragostei faşă de vieţuitoarele pădurii,a educa
prietenia, ajutorul reciproc.

Tipul lecţiei: consolidare


Materiale:
fişe,prezentaţia pentru lecţie, jocul “Calculul oral”,
“Figuri geometrice”, Rezovăm exerciţii”,
“Componenţa numărului, pazle,problema ilustrată”

Metode şi procedee:
conversaţie,jocuri
didactice, exerciţii
şi probleme,lucrul pe
grupe,dictare grafică,
lucrul în perechi.

Desfaşurarea lecţiei.
I. Organizarea clasei
1. Salutarea oaspeţilor
Clopoţelul a sunat
Noi în clasă am intrat
Clasa-ntâia ne numim
Matematica iubim
Socotim şi numӑrăm
Elevi buni să devenim
Pe oaspeţi îi salutăm
Bună ziua!
Bine ați venit!
2. Cuvântul învăţӑtorului

- Bună ziua dragii mei!


Hai să batem palmele,
Tropăim picioarele,
Să rotim și căpușorul,
Unul altuia-i zâmbim,
O zi bună ne dorim!

- După fețele voastre îmi dau seama că, totul este bine și dispoziția

voastră îmi spune că este așa. Păstrați-o pe tot parcusul lecției!


- Pentru ce lecție ne-am pregătit?

II.Anunţarea temei şi scopul lecţiei


-Iubiţi poveştile?
Astăzi vom călători în lumea poveştilor,vom petrece o lecţie-poveste.
Ne vom întâlni cu multe personaje, vom demonstra cât de tari suntem
în matematică.
-Ce poveste este? (Gogoaşa)
Iată vom călători în această poveste, o să-i ajutăm gogoaşei să schimbe
sfârşitul poveştii în unul fericit.
Povestea
Moşul a rugat-o pe babă să-i coacă o gogoaşă. Baba l-a ascultat şi
i-a făcut o gogoaşă rumenă,puhavă, gustoasă. A pus-o să se răcorească
pe fereastră. Răcorindu-se a visat că la şcoala din Oprişeni, în clasa 1
sunt copii buni la carte şi prietenoşi. A sărit de pe geam şi a pornit în
căutarea lor. S-a rostogolit până la poartă, dar poarta era păzită de un
paznic ciudat, hai să-l recunoaştem.

(paznicul)

Poarta este vrăjită,


Gheea trebuie găsită.
Numim figurile geometrice de pe poartă
I-a dreptunghiul şi-l întoarce
El în chee se preface.
Deschidem porţile, gogoaşa s-a rostogolit pe o cărare încurcată. Hai s-o
ajutăm.
Jocul:"Lănţişorul"
1. Aranjează numerele în ordine crescător,descrescător.
2. Numără de la 3-7,de la 9-5.
3. Vecinii,precedentul, următorul.

1. Calcul oral Jocul:"Pe tăcute"

2. Minuta caligrafică
Gogoaşa vrea să vadă cât de caligrafic scrieţi cifrele,a ales
cifra 5 şi următorul ei. BRAVO!
Rostogolin-du-se ea s-a întâlnit cu....scriind dictarea grafică vom afla
cu cine s-a întâlnit.
3. Dictare grafică

Iepuraşul este mulţumit de lucrarea voastră,


şi-i arată gogoaşei drumul spre şcoala noastră.

4. Minuta de inviorare.
CÂNTECUL : ” În pădurea cu alune”

-Care este următorul personaj cu care se întâlneşte gogoaşa? (Lipul)


-Gogoaşă, gogoaşă ajută-mă să aflu din ce sunt compuse numerele,
dacă nu te mănânc.

5. Jocul:"Cine mai repede" (lucrul în grup)


- Am salvat-o!

Rostogolindu-se gogoaşa prin pădure a ajuns într-o poiană cu flori,


unde ursul vroia să mănânce miere. Dacă noi îl vom ajuta, el îi va arăta
gogoaşei drumul mai departe.
-Îl ajutăm?

6. Jocul: ”Albinuțele
culeg miere”
Ursul bucuros, v-a mulţumit şi i-a arătat drumul mai departe.S-a
rostogolit gogoaşa fericită,dar bucuria i-a fost în zadar,din pădure a
apărut cumătra vulpe.Ea se întorcea de la şcoala din pădure, era tare
supărată, a primit notă rea ,pentru că n-a putut rezolva problema.
- Gogoașă , gogoașă am să te mănânc.
- Nu mă mânca că eu îți pot ajuta.
- Problema trebuie compusă!
- Acum trebuie rezolvată!
7. Problemă.

8. Lucrul în perechi. (pazle)


Aranjând pazlele o să aflăm
dacă gogoaşa este mulţumită de ajutorul nostru.
-Mulţumesc, ajung la voi.....!

III.Totalizarea lecției.
1. -Voi bine aţi lucrat, aţi ajutat gogoaşei, aţi demonstrat
cunoştinţele, aţi scris caligrafic, sunteţi tare prietenoşi, de ajutor
cum aţi demonstrat la lecţie.
-Cu ce dispoziţie terminăm lecţia?

S-ar putea să vă placă și