Sunteți pe pagina 1din 5

An scolar 2019-2020

Clasa AM I-A

Asistent medical generalist

Locul desfasurarii: sala de clasa

PROIECT DE LECTIE
Obiectul de studiu:Anatomia si fiziologia omului

Subiectul: Sistmul osos (continuare)

Articulaţ ii – clasificare , descriere, luxaț ii, entorse . Deformări ale coloanei vertebrale

Tipul lectiei:mixta(combinata)

Durata lectiei:1 ore

Strategia didactica

a)metode si procedee utilizate

-expunere(aplicatie,descriere)

-conversatia

-problematizarea

b)mijloace –reprezentari vizuale

-retroproiectari-scheme,imagini

c)moduri de activitate cu elevii

-frontal (pentru reactualizarea cunostintelor)

-individual sau in grup

Obiectivele:
-Obiectul global,

Insusirea cunostintelor de anatomie in ceea ce priveste articulatiile si deformarile coloanei


vertebrale

-Obiective operationale,

Elevul asistent medical va fi capabil sa:

*defineasca ariticulatia

*enumere tipurile de articulatii

*sa defineasca luxatia si entorsa si deosebirea dintre ele

*descrie fiecare deformare a coloanei vertebrale

Desfasurarea lectiei:

-Momentul organizatoric –notarea absentelor

-pregatirea materialului didactic

-Comunicarea titlului lectiei de predate: Sistmul osos (continuare)

. Articulaţ ii – clasificare, descriere, luxaț ii, entorse . Deformări ale coloanei vertebrale

-Pregatirea elevilor pentru asimilarea noilor cunostinte (prin conversatie introductive


reactualizez cunostintele necesare notiunilor ce vor fi predate):recapitularea
notiunilor despre:

*anatomia sistemului osos

*alcatuirea sistemului osos- oasele capului

-trunchiului

-oasele membrelor

*clasificarea vertebrelor in functie de localizarea lor


Comunicarea de noi cunostinte:

. Articulaţ ii

clasificare, fibroase , cartilaginoase, sinoviale


descriere , suprafetele osoase , mijloacele de unire mijloace de alunecare
luxaț ii
entorse

. Deformări ale coloanei vertebrale

Scolioza
Lordoza
Cifoza

Planificarea familiala costa in alegerea momentului potrivit pentru a avea copii,precum si


numarul lor.

Serviciile de planificare familiala sunt in primul rand servicii de proilaxie.Persoanele care

apeleaza la aceste servicii au o serie de drepturi:

1.dreptul de informare

2.dreptul de acces

3.dreptul de a allege

4.dreptul la siguranta metodei

5.dreptul la intimidate

6.dreptul la confidentialitate

7.dreptul la respectarea demnitatii

8.dreptul la confort

9.dreptul la continuitate
10.dreptul la opinie

Contraceptia cuprinde totalitatea mijloacelor si metodelor folosite pentru prevenirea

fecundatiei .Ea trebuie sa fie eficace,acceptata,tolerata si reversibila.

I.Metodele naturale sau de observare a ciclului;

1.Metoda Ogino-Knaus- metoda clendarului sau metoda ritmica

2. Metoda curbei termice

3.Metoda simpto-termica

4.Metoda Billings- metoda glerei cervicale

5.Alaptarea ca metoda de contraceptie

II. Metode locale si de bariera

1. Condomul

2. Diafragma

3. Cupola cervicala

4. Spermicidele: geluri,crème,spume,ovule,tablete spumante,ovule


spumante,film solubil,bureti

III.Dispozitive intrauterine- steriletul.

IV.Contraceptia hormonala

1.Contraceptive estroprogestative

2.Contraceptive progestative

V.Mijloace contraceptive permanente- vasectomia ,ligature de trompe.

Fixarea cunostintelor predate pentru a constata modul in care elevii au inteles si pentru

realizarea feed-back-ului

1.Explicati importanta planificarii familiale

2.Enumerati metodele de planificare a sarcinii,


3.Specificati avantajele si dezavantajele fiecarei metode.

S-ar putea să vă placă și