Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Data: 29.04.2020
Unitatea de învăţământ: Liceul „Train Vuia” Craiova
Clasa: VIII
Profesor: Nicolescu Costin Sorin
Aria curriculară: Om şi sociatete
Disciplina: Religie
Unitatea de învăţare: Organizarea Bisericii Ortodoxe Române
Conţinutul învăţării: „Întemeierea Patriarhiei Române”
Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe generale:
CG3: Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente
Competenţe specifice:
3.2 Explicarea importanţei întemeierii mitropoliilor şi a Patriarhiei Române pentru păstrarea fiinţei şi unităţii naţionale
Obiective operaţionale:
a. cognitiv formative
O1 - să precizeze momentil recunoaşterii autocefaliei Bisericii din Principatele Române Unite;
O2 - să recunoască diferența dintere mitropolit primat și mitropolit al eparhiilor sufragane;
O3 - să explice importanţa întemeierii Patriarhiei pentru păstrarea fiinţei şi unităţii naţionale.
b. afectiv atitudinale
O4 - să manifeste dorinţa de a cunoaşte aspecte legate de istoria Bisericii Ortodoxe;
O5 - să formeze la elevi o atitudine de respect faţă de Biserica Ortodoxă.
Strategia didactică:
a. resurse materiale: - manualul și imagini reprezentând pe domnitorul Alexandru Ioan Cuza, pe mitropolitul primat Nifon al Ţării
Româneși, Regele Ferdinand I și Patriarhul Miron Cristea – primul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române.
b. resurse procedurale: - povestirea, conversaţia, explicaţia, descrierea, metoda cubului.
c. resurse organizatorice: - frontal, individual şi pe grupe.
Principiu didactic specific: principiul eclesiologic;
Evaluare: continuă, prin întrebări şi răspunsuri pe tot parcursul orei şi prin completarea fişei de evaluare;
Resurse temporale : 50 de minute

1
Resurse bibliografice:
1. Muha, prof. Camelia - Manual „Caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi", clasa a VIII-a, Ed. „Sf. Mina", Iaşi, 2012, pp .46-47
2. Mircea Păcurariu, Istoria Bisericii ortodoxe române, Editura Institutului biblic şi de misiune al B.O.R., Bucureşti, 2006

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. ETAPELE Tim Ob ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUAR
crt. LECŢIEI p . PROFESORULUI ELEVULUI ŞI DE DE E
op. PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂN ORGANIZAR
T E
2’ Salutul Salutul
Rugăciunea Rugăciunea
1. Momentul Notarea absenţelor Anunţarea absenţelor Activitate
organizatori Pregătirea pentru începerea Pregătirea pentru începerea frontală
c orei orei
3’ Profesorul întreaba elevii Elivii raspund Conversaţia
2. Verificarea despre lecţia anterioara Activitate
cunostintelor frontală
3’ Profesorul desenează pe tablă
Pregatirea un tabel cu rubricile „ştiu”,
3. pentru „vreau să ştiu” şi „ce-am
receptarea învăţat” Elevii răspund
noilor Profesorul îi întreaba pe elevi
cunostinte ce ştiu despre biserica şi Activitate Aprecieri
organizarea acesteia Conversaţia frontală verbale
Profesorul notează în rubrica
„ştiu” raspunsurile elevilor Elevii raspund
O4 Profesorul îi întreaba pe elevi
ce vor să ştie despre biserica şi
întemeierea Patriarhiei
Române
Profesorul notează în rubrica
„vreau să ştiu” raspunsurile
elevilor
Anuntarea 2’ Profesorul anunţă titlul noii Elevii asculta

2
4. titlului lecţii, „Întemeierea Patriarhiei Activitate
lectiei si a Române” frontală
obiectivelor
Comunicare 15’ O1 Profesorul relatează faptul Elevii ascultă Povestirea imagini Activitate
5. a noilor istoric al recunoaşterii Explicaţia reprezentând pe frontală
cunostinte O2 autocefaliei Bisericii din domnitorul
Principatele Române Unite de Alexandru Ioan
O5 către Patriarhia Ecumenica și Cuza, pe
întemeierea Patriarhiei mitropolitul
Române. primat Nifon al
Ţării Româneși,
Regele
Ferdinand I și
Patriarhul Miron
Cristea – primul
Patriarh al
Bisericii
Ortodoxe
Române
6. Analiza 20’ Profesorul împarte elevii în 6 Elevii formeaza cele 6 grupe
evenimentul grupe de lucru Metoda cubului
ui istoric O3 Fiecarei grupe îi este dată câte Elevii citesc cu atenţie
o fişa de lucru cu rezumatul rezumatul şi întrebarile, apoi le Fişa de lucru Pe grupe Aprecieri
lecţiei şi o serie de întrebări rezolvă verbale
După revolvarea fiselor individuală
profesorul discuta cu elevii Elevii comunică, printr-un şef Conversaţia
raspunsurile la întrebari de grupă, raspunsurile lor
7. Fixarea 3’ Profesorul întreabă elevii Elevii raspund Conversaţia Activitate Aprecieri
cunostintelor despre ce au învăţat astăzi frontală verbale
Profesorul notează în rubrica
„ce am învăţat” din tabelul de
pe tablă răspunsurile elevilor
Încheierea 2’ Rugăciunea Rugăciunea Activitate
8. activităţii Salutul Salutul frontala

S-ar putea să vă placă și