Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiecte de lecție
întocmite în vederea obținerii
Definitivatului în învățământ
PROIECT DIDACTIC
DATA: 24.03.2021
CLASA: a I-a A
PROFESOR: Erdos Cristiana
ŞCOALA: Gimnazială Socond
ARIA CURRICULARĂ: Om și Societate
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
SUBIECTUL LECŢIEI: Rugăciunea și Rugămintea
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Omul se roagă lui Dumnezeu pentru sine și pentru alții
TIPUL LECŢIEI: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECȚIEI: dobândirea unor cunoştinţe despre rugăciune, rugăminte și formarea deprinderii de a se ruga
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Descrierea unor aspecte de bază ale credinţei religioase, prin apelul la experienţa proprie;
1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creştin, pe baza valorificării unor situaţii din viaţa de zi cu zi şi a
exemplelor unor persoane din Biblie;
2.1. Manifestarea interesului pentru asumarea unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte;
2.2. Observarea unor elemente de diversitate în cadrul diferitelor grupuri.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să definească rugăciunea;
O2 - să recunoască diferența dintre rugăciune și rugăminte;
O3 - să identifice împrejurările în care se roagă un bun creștin;
O4 - să descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioși când se roagă;
O5 - să explice importanța rugăciunii în viața de zi cu zi.
OBIECTIVE FORMATIV-EDUCATIVE:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
01 – să-şi formeze deprinderea de a se ruga;
02- să dobândească un comportament adecvat în timpul rugăciunii;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, povestirea, descrierea, exercițiul moral, jocul didactic,
Demonstrația cu substitute;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini care sugerează împrejurările în care se roagă un creştin, imagini care ilustrează
comportamentul bunului creştin la rugăciune, manualul, Icoana Mântuitorului rugându-se în Grădina Ghetsimani şi alţi sfinţi
rugându-se, carte de rugăciuni, laptop, videoproiector,
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitate frontală, individuală
Resurse:
1. Oficiale :
• Programa școlară pentru disciplina religie, clasa a I;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea pe unități de învățare.
2. Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 50 minute
3. Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1992;
2. Șebu, Pr. Prof. Dr. Univ. Sebastian, Opriș Dorin, Opriș Monica, Metodica predării religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba –
Iulia, 2000;
3. Panoschi Mihaela, Muha Camelia, Ghid de proiectare didactică, disciplina Religie,cl. I- IV,, Editura “Sf. Mina”, 2002;
4. Cucoş Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
5. Manual de Religie, cultul ortodox, clasa I, Ed. Corint, 2015;
6. Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a I-a, Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2015;
7. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom", Iaşi,
1998;
8. Carte de rugăciuni
DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC
STRATEGII DE PREDARE –
ÎNVĂŢARE
ETAPELE
Timp
Ob. EVALUAR
(SECVENŢELE) CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC MIJLOA
Op. FORME E
LECŢIEI METODE CE
DE
ŞI DE
ORGANIZ
PROCEDEE ÎNVĂŢA
ARE
RE
2 Conversația Catalogul Activitate
min - Profesorul salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei; clasei frontală
- notează absenţele și realizează managementul clasei
pentru începerea activităţii didactice care urmează să se
1. Organizarea clasei desfăşoare;
pentru lecţie
- Elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc
pentru începerea activităţii didactice;
2. Pregătirea elevilor 2 Profesorul antrenează elevii într-o conversaţie, pornind de Conversația Activitate Observare
pentru min la cunoştinţe însuşite deja: frontală sistematică
receptarea noilor „ - De ce L-am numit Tată ceresc pe Dumnezeu, în rugă-
cunoștințe ciunea pe care am spus-o mai înainte?" Aprecieri
- „ ... pentru că El îngrijeşte întotdeauna de toţi Explicația verbale
oamenii”;
Precizare:
El ne-a dat viaţă tuturor şi ne poartă de grijă. El face să
răsară soarele şi peste cei buni şi peste cei răi, trimite
ploaia, face câmpul să rodească, hrăneşte pe toţi oamenii. Conversația
4. Dirijarea învăţării - Profesorul prezintă câteva imagini care reprezintă Conversația Imagini cu Activitate Observare
persoane care se roagă. sfinții în frontal sistematică
Îi recunoaşteţi? rugăciune
-Elevii răspund: Aprecieri
- Primul este Domnul nostru Iisus Hristos, iar al Explicația verbale
doilea este un sfânt.
- Ce alte persoane mai ştiţi că se roagă? Activitate
15 -- Fecioara Maria, Sfânta Parascheva, Sfinţii individual
min Apostoli, părintele duhovnic, mama, tata, bunica...
Precizare:
Rugăciunea prin care cerem ceva lui Dumnezeu se nu-
meşte rugăciune de cerere.
Aprecieri
-„ Dar noi trebuie doar să-i cerem ceva lui Dumnezeu ?” verbal
- „... să-i mulţumim lui Dumnezeu."; Conversația
- „Ce trebuie să facem atunci când primim ceea ce am
cerut de la
Dumnezeu ?" Descrierea Activitate
- „rugăciune de mulţumire; Frontal Observarea
„ - Ce cuvinte rostim după o rugăciune ?" sistematică
- „ ... Slavă Tatălui si Fiului şi Sfântului Duh. Şi
acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin.”
- „ Dar ce înseamnă cuvântul slavă ?" Conversația
- „... laudă, mărire."
- „ Ce facem noi când rostim aceste cuvinte?”
- „ ...îl lăudăm pe Dumnezeu."
- „ Câte feluri de rugăciuni am descoperit până acum ?"
- „ ...trei : de cerere, de mulţumire şi de laudă."
Precizare:
Comunicarea este darul lui Dumnezeu prin care ne
exprimăm gândurile și sentimentele. De câte ori avem
nevoie de ajutor, apelăm la oamenii dragi din jurul nostru Activitate
și la Dumnezeu. Îi rugăm frumos să ne fie alături și să ne Explicația individuală
susțină.
Pentru a cere sprijinul oamenilor, le adresăm o rugăminte. Observarea
Când cerem ajutorul de la Dumnezu, Îi adresăm o sistematică
rugăciune.
O3
Profesorul prezintă elevilor imaginii reprezentative,
pentru precizarea împrejurărilor în care trebuie să se Demonstrația Imagini ce Activitate
roage un bun creştin, dar și poziția credinciosului creștin cu substitute sugerează frontală Aprecieri
la rugăciune ( un copil care se roagă ţinând mâinile împrejură- verbale
O4 împreunate) şi li se cere să descrie comportamentul ce rile în
trebuie adoptat de credincioşi când se roagă. care se
roagă un
- „ Când trebuie să se roage un bun creştin?” bun
- „ -...dimineaţa, seara, înainte de a începe un lucru creştin
(lecţiile), după terminarea unui lucru (lecţiilor).înainte Conversația
şi după masă.”
„ - Unde ne rugăm ?"
- „ ...la biserică, în faţa icoanelor, participând la
sfintele slujbe, acasă, în colţul special pregătit cu icoane
şi candela, în sala de clasă."
Precizare:
Când ne rugăm la biserică şi acasă, în faţa icoanelor, stăm Explicația
în genunchi, cu capul plecat şi cu mâinile împreunate,
gândindu-ne doar la Dumnezeu.
La şcoală putem să ne rugăm în picioare, cu capul plecat,
şi cu mâinile împreunate.
- elevii ascultă cu atenţie;
Observaţie:
În funcţie de răspunsurile elevilor, profesorul intervine
pentru a face unele completări.
O2 25 -Profesorul împarte eleviilor o fișă de lucru, în care sunt Explicația Fișă de Activitate Observare
min prezentate două coloane ce conțin întrebări prin care lucru frontal sistematică
acești trebuie să deosebească care este o rugăciune și care Exercițiul
este o rugăminte. Anexa nr.1 Activitate Aprecieri
-Elevii ascultă cu atenție și răspund la întrebările din fișă. individual verbale
-Profesorul va prezenta prin aplicatiile learningapps și
wordwall două exerciții eleviilor.
https://learningapps.org/view13654345 și Activitate Aprecieri
5. Fixarea şi
https://wordwall.net/ro/resource/9328059 Exercițiul frontală verbale
sistematizarea
-Profesorul va prezenta eleviilor un joc. Acesta le va arăta Joc didactic
cunoştinţelor
un cub care are pe toate părtile cuvintele RUGĂCIUNE
O5 ȘI RUGĂMINTE.
-Profesorul va arunca pentru fiecare elev cubul și în Activitate
funcție de latura orientativă acesta formulează o individuală Aprecieri
rugăciune sau o rugămite. După ce profesorul numește un verbale
elev, acesta la rândul său numește alt coleg la alegere.
Jocul se termina după ce cubul a trecut pe la fiecare elev
din clasă.
3 - Acum, pe final, haideţi să dăm câteva exemple din viaţa Observare
min noastră în care aţi folosit rugăciunea și rugămintea sistematică
Ce comportament şi atitudine trebuie să aibă o persoană Conversația
atunci când se roagă, dar când cere o rugăminte? Aprecieri
6. Asocierea, verbale
generalizarea și -Elevii răspund:
aplicarea - - Să păstrăm legătura cu Dumnezeu în permanenţă şi
El ne va fi alături.
- Să ne rugăm cât mai des.
- Să mulțumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit în Explicația
rugăciune, iar oamenilor pentru ajutorul dat.
7. Aprecierea 1 Profesorul face aprecieri generale şi individuale, privind Explicația Activitate Aprecieri
min atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea lor frontală verbale
în predarea noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au
activităţii
participat la lecţie.
elevilor
- elevii ascultă aprecierile făcute de profesor. Expunerea