Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECTIE
DATE GENERALE :
Data: 6-XI-2018
Clasa: a II-a
Timp: 50 de minute
Competenţe specifice:
1.1. Analizarea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu anumite situații de viață
1.2. Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii,pe baza valorificării unor experiențe din viața
cotidiană
2.1. Exersarea unor roluri în cadrul grupurilor de apartenență
Competenţe derivate:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor dovedi următoarele competențe :
CD1 – definirea termenilor libertate, binele cu ajutorul informațiilor primite de la profesor, competența se consideră atinsă
dacă răspunsul dat este cel corect.
CD2 – argumentarea cu citate biblice, a faptului că libertatea și binele sunt valori umane fundamentale în creștinism, având la
dispoziție fișa de informații, precizând cel puțin câte un verset pentru fiecare dintre cei doi termeni .
CD4 –formularea de soluții pentru diferite probleme cu care se confruntă, astfel încât alegerea făcută să nu-l afecteze pe
aproapele, dar nici pe el
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: exercițiul, conversația, explicația, jocul didactic, brainstormin, ciorchinele argumentarea,
problematizarea,
Resurse:
• durata: 50’
3. Bibliografice:
1 *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988;
2 Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Chițiu, Mihaela, Niculae , Ioana, Manual, Religie Cultul Ortodox,
Clasa a III-a , Semestrul I, Editura Corint Educațional, București, 2015.
3 Benga, Cristina, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Chițiu, Mihaela, Niculae , Ioana, Caietul elevului, Religie Cultul
Ortodox, Clasa a III-a , Semestrul I, Editura Corint Educațional, București, 2015.
4 Muha, Camelia, Religie. Caiet pentru elevi, clasa a III-a, Editura Sfântul Mina, Iași, 2013.
5 Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica predării Religiei, ed.
Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
6 Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metode active de predare-învățare- modele și aplicații la religie , Editura
Sfântul Mina, Iași, 2008
Scenariul didactic
• Salutul
• Propun spre rezolvare un joc • jocul didactic • fișă de lucru •activitate •observarea
(anexa nr. 1) individuală sistematică,
2. Pregătirea 2
aperceptivă aprecieri
verbale
• Precizare
Existenţa omului pe pământ nu
este o întâmplare, cum, de altfel,
nici viaţă nu trebuie trăită oricum.
Felul în care omul îşi trăieşte viaţa • activitate
• explicația
ţine, în mare parte, de propriile frontală
alegeri. Cum putem face cele mai
bune alegeri, care sunt
consecințele faptelor noastre vom
încerca să descoperim în lecția de
azi.
Actualizarea
unor • Urmează proiectarea definițiilor
4. 20 pregătite de profesor
cunoștințe
• observaţia, •videoproie- • activitate •observarea
ctor, laptop, frontală sistematică
„Libertate” = Posibilitatea de a •lectura,
fișa se lucru
acționa după propria voință sau •explicaţia,
dorință, fără nicio constrângere •problematizar
Cd1 venită din exterior sau interior ea,
• Precizare
• Se argumentează, cu citate
biblice, faptul că omul este o fiinţă
liberă, chiar de la crearea sa:
•activitate •observarea
• ciorchinele • fișa de
frontală sistematică
lucru
• Precizare • explicația
elevilor