Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Limba şi literatura română


GRUPA: 23-24
SUBIECTUL: Alexandru Macedonski, Noapte de decemvrie
Stratul alegoric şi simbolic al textului, Elemente simboliste, parnasiene, romantice
TIPUL LECŢIEI:.de receptare a textului liric
DURATA: 1 oră
COMPETENŢA GENERALĂ: identificarea substratului simbolic şi alegoric al textului
UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:
Obiective operaționale:
O1- să prezinte geneza poemului;
O2- să identifice planul epic( denotativ) al poemului;
O3- să prezinte tema şi structura textului;
O4- să identifice semnificaţiile şi simbolurile poemei;
O5- să identifice şi să exemplifice elementele simboliste, romantice şi clasice.
O6- să recepteze cu interes informaţiile noi ;
O7- să-şi exprime, oral şi în scris, opinii, sentimente, atitudini proprii faţă de operă.
METODE ŞI PROCEDEE: audierea unui fragment de text recitat, lectura expresivă, conversaţia,
descoperirea, expunerea;
FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală şi individuală, lucru pe grupe;
RESURSE: sala de clasă, manualul, creta, fişe de lucru
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Limba şi literatura română, manual pentru clasa a IX-a, Art, Bucureşti, 2004
 Lăcrămioara Mutoiu, Alchimia textului poetic, Ed. Versus
 Alexandru Macedonski, Versuri şi proză, Editura Albatros
Secvenţe didactice Conţinuturi vizate Strategii didactice Probe de evaluare Timp
Obiective specifice Itemi
Forme de Resurse
organizare procedurale
I. Evocarea Profesorul notează absenţele şi Frontal Conversaţia 3 min
C1, C2, C3, C7 verifică tema pentru acasă. Explicaţia
I.1 Moment organizatoric

I.2 Captarea atenţiei Profesorul propune audierea unui Individual Audierea Ce părere aveţi despre
fragment de text recitat de către un modul în care a fost 5 min
actor celebru. recitat fragmentul?
I.3 Enunţarea obiectivelor Profesorul enunţă obiectivele Frontal Conversaţia Prezentaţi alte aşteptări, 3 min
operaţionale. formulate în proiect. dacă este cazul.

I.4 Actualizarea Profesorul adresează întrebări Frontal Conversaţia Cum a apărut poemul? 10
cunoştinţelor anterioare privind geneza poemului, tema, Expunerea Care este tema ? min
stratul epic, structura textului. Putem identifica un fir
epic?
Care este structura
textului?
II. Realizarea sensului Profesorul avertizează elevii cu Frontal Expunerea 20min
C4,C5,C6, C7, privire la maniera lui Macedonski de
II.1 Prezentarea a ascunde sub înţelesul de suprafaţă
conţinuturilor şi a sarcinilor al cuvintelor, sensuri simbolice.
de studiu Criticul literar Eugen Todoran
identifică un plan de denotaţie de
bază a textului( în construcţia ei
obiectivă, poezia este o poveste) şi
un altul alegoric şi simbolic

Profesorul descifrează, împreună cu Prezintă imaginea


II.2 Dirijarea învăţării elevii, prncipalele simboluri ale Frontal Expunerea emirului în care s-a
textului. Conversaţia metamorfozat poetul.
Emirul- omul superior capabil de a Descoperirea
rămâne ferm pe drumul ales spre Identifică diferitele
atingerea idealului denumiri metaforice
Meka- cetatea sfântă- idealul sub care apare Meka.
Meka cerească- simbol al
absolutului Identifică versurile în
Meka pământească- simbol al care este prezentată
materialului imaginea drumeţului
Drumeţul pocit- omul comun care pocit. În ce măsură îi
atinge idealul printr-un şir întreg de reflectă fizicul conduita
compromisuri care-i pun în evidenţă morală?
inferioritatea, incapacitatea de a se
jertfi pentru un ideal Prezintă antiteza dintre
Drumul ocolit- etica inferioară a drumul ocolit şi drumul
omului comun drept.
Drumul drept- conduita omului
superior

Elevii vor identifica elementele Lucru în Reflecţia


simboliste, parnasiene şi romantice, perechi personală
rezolvând fişele de lucru.

III. Reflecţia
Elevii vor nota răspunsurile într-un Individual Scrierea
III.1. Obţinerea tabel, la tablă şi în caiete. funcţională
performanţei Conversaţia 4 min

III.2 Asigurarea Se face pe parcursul orei prin


feed-back-ului aprecierea răspunsurilor elevilor. Frontal Expunerea

3 min
III.3 Evaluarea rezultatelor Elevii completează fişa de auto-
evaluare. Individual Autoaprecierea

Scrie un scurt eseu în 2 min


III.4 Asigurarea retenţiei şi Tema pentru acasă care să argumentezi
a transferului Individual Reflecţia ideea că poemul
C1, C2, C3, C4, C5, C6, personală macedonskian este o
C7, sinteză originală de
romantism şi
simbolism, avănd în
vedere trăsăturirle
acestor curente literare.
Anexa 1
Fişă de lucru

Nr.1

Identifică elementele simboliste şi parnasiene ale poemului , rezolvând următoarele


sarcini:
1. Care crezi că este semnificaţia simbolurilor : Bagdadul, odaia, flacăra?

2. Identifică în descrierea Bagdadului elemente ce ţin preponderent de estetica


simbolismului şi de cea a parnasianismului : metafore, cuvinte cu rezonanţă
exotică etc.

3. Ultimele versuri descifrează simbolurile : sărăcia şi luna cea rece sunt pustia din
calea cea dreaptă, iar acea izolare, ş-acea dezolare,/ Sunt Meka cerească...
Comentează semnificaţia acestor simboluri.

4. Identifică versurile care pun în evidenţă valenţele muzicale ale cuvântului


macedonskian.

5. Găseşte elementele cromatice din poem şi comentează semnificaţia lor.

Fişă de lucru
Nr.2

Identifică elementele romantice ale poemului , rezolvând următoarele sarcini:

1. Tema poemului este larg cultivată de romantici. Care este aceasta ?

2. Antiteza apare în poem pe multiple planuri. Identifică-le.

3. Găseşte versurile care tratează motivul romantic al mirajului. Comentează


semnificaţia acestuia în cadrul poemului

4. Identifică în versurile următoare două motive îndrăgite de romantici :


Şi flacăra spune : « Aduc inspirarea »...
Ascultă, şi cântă, şi tânăr refii...
În slava-nvierii îneacă oftarea...
Avut şi puternic Emir voi să fii. »

5. Ce semnificaţii dobândeşte motivul călătoriei în poem ?

S-ar putea să vă placă și