Sunteți pe pagina 1din 2

ŞCOALA EUROPEANĂ „I.G.

DUCA” PETROŞANI

Proiect de lecţie

Clasa a VI-a B
Data 7.XII.2010
Profesor Hoarcă Codrea Alina Loredana
Obiectul Matematică
Unitatea de învăţare Mulţimea numerelor raţionale pozitive
Tipul lecţiei Mixtă
Durata lecţiei 50 minute
Locul de desfăşurare Sala de clasă
Competenţe specifice La sfârşitul lecţiei elevii îşi însuşesc :
A. cognitive 1. Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor
cu numere raţionale pozitive
2. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea
calculelor cu numere raţionale pozitive
B. afective 1. direcţionarea atenţiei
2. participarea intensă la lecţie
3. dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii
C. psihomotorii 1. aşezarea corectă a unui exerciţiu pe tablă şi în caiet
2. evidenţierea în scris a unor noţiuni importante
Metode şi procedee de Conversaţia, Expunerea, Explicaţia, Exemplificarea, Exerciţiul
instruire
Mijloace de învăţare Cretă albă, tablă, manual, culegere, caiet
Bibliografie Dan Brânzei, Dan Zaharia, Maria Zaharia – Culegere Mate
2000+10/11, Editura Paralela 45
George Turcitu & Co. – Manual clasa aVI-a, Editura Radical,
2009

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didactice


- efectuarea prezenţei elevilor, notarea în catalog a
absenţilor, verificarea existenţei resurselor materiale
1. Moment
necesare Conversaţia
organizatoric
- asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea
lecţiei (lumină, cretă, …)

1
- are loc verificarea temei şi rezolvarea eventualelor
neclarităţi / nelămuriri întâlnite: verificarea temei
elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor – elev,
2. Captarea atenţiei Conversaţia
elev-elev, prin confruntarea rezultatelor
- verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor predate
anterior
3. Anunţarea temei şi
Înmulţirea numerelor raţionale pozitive Conversaţia
a obiectivelor
Dacă a , b  Q  atunci produsul lor se notează cu
a  b care evident este număr raţional pozitiv.
Numerele a şi b se numesc factorii produsului.
Operaţia prin care se obţine produsul a două numere
raţionale pozitive se numeşte înmulţire.
m r m r mr
Dacă ,  Q   
n s n s n s
7 2 7  2 14
Ex:   
3 5 3  5 15
r r nr
Dacă n  N şi q  Q  atunci n  q  q Conversaţia
4.Transmiterea
5 4  5 20
Expunerea
cunoştinţelor
Ex: 4    Explicaţia
3 3 3
Obs: La înmulţirea a două numere raţionale se caută
mai întâi simplificarea factorilor.
3 5 3  5 15 21 9 33 9
Ex: 6      
42 2 2 6 14 2  2 4
Proprietăţi:
 Asociativitatea
 Comutativitatea
 Elementul neutru
 Distributivitatea faţă de adunare şi scădere
5.Intensificarea Conversaţia
Elevii vor rezolva la tablă exerciţiile 1a,c,k; 2a,f;
retenţiei şi asigurarea Exemplificarea
4a,c, 6a,d de la pag. 52 din culegere.
transferului Explicaţia
Munca
6. Evaluarea însuşirii Elevii vor rezolva pe caiet exerciţiul 11 de la pag. 53 independentă
cunoştinţelor din culegere Conversaţia
Explicaţia
7. Tema pentru acasă Ex. 1, 2 de continuat şi ex. 3 de la pag. 52 culegere Conversaţia

S-ar putea să vă placă și