Sunteți pe pagina 1din 6

Plan de lecție

Disciplina: Istorie
Clasa: a IX a
Unitatea de invaţare: Reforma religioasă şi consecinţele sale
Lecția: Reforma si Contrareforma
Loc de desfăşurare : sala de clasă
Tipul lecției: mixtǎ
Timp: 50'

Competenţe generale:
1. Utilizarea in contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi
spaţiu
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor
istorice

Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici Epocii Moderne, in diferite situaţii
de comunicare scrisă sau orală
3.4. Localizarea in timp şi in spaţiu a faptelor istorice de la sfarşitul Evului
Mediu şi din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
3.5.Descrierea unui fapt istoric de la sfarşitul Evului Mediu şi din Epoca
Modernă, utilizand informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la
prima vedere
3.6. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al
civilizaţiilor de la sfarşitul Evului Mediu şi din Epoca Modernă, in vederea
stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri

Competenţe derivate / Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei ,elevii vor fi capabili :
O1: să menţioneze principalele cauze ale apariţiei Reformei
O2: să definească termenii: Reformă, indulgenţă, lutheranism, calvinism,
anglicanism, inchiziţie
O3: să numească reformatorii protestanţi
O4: să identifice pe hartă teritoriile unde s-a răspandit Reforma,
O5: să precizeze măsurile luate in cadrul Contrareformei

Valori și atitudini vizate: Gandire critică şi flexibilă. Coerenţă şi rigoare in gandire şi acţiune
Metode: expunerea,explicaţia, conversaţia euristică, comparaţia, invătarea prin descoperire,
autoevaluare
Mijloace:Atlas istoric, video proiector, tablă, marker, fişe de autoevaluare,
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică a activităţii şi
comportamentului elevilor,fişe.
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, in perechi
Bibliografie:
➢ Barnea, Alexandru, coordonator, Manea, V.A., Stamatescu, Mihai, Teodorescu Bogdan,
Manual Istorie, clasa a IX-a, Ed. Corint, București, 2004,
➢Dumitrescu, Nicoleta, Manea, Mihai, Bojică Ovidiu, Manual Istorie, clasa a IX-a, Editura
Didacticǎ și Pedagogicǎ, București, 2008,
➢ Adascalitei,F.,Dumitrescu,Doru,Manea,M., Elemente de didactică a istoriei, București, Ed.
Nomina, 2013.
➢ Gh. Tănase, Metodica Predării învățăriii storiei, Ed. Spiru Haret, București, 1995,
➢ resurse internet (www.didactic.ro; ro.wikipedia.org; https://dexonline.ro /
https://publicdomainvectors.org/en/ http://www.kidzone.ws/ ş.a.)

Secvențele Durata Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii


lecției operaț. didactice
Evaluare

1. Captarea 2 min Înregistrarea absenţelor în catalog; Comunicǎ elevii absenți conversația


atenției Pregătirea materialelor necesare Se pregătesc pentru ora
2. 5 min Se va face recapitularea lecției anterioare, Elevii rǎspund la cerințe conversația
Reactualizar pentru a se ajunge la lecția de zi euristică
ea
cunoștințelor
anterioare
3. Comunica 2 min Verifică rǎspunsurile elevilor. Elevii notează titlul lecției monolog
rea Profesorul scrie titlul lecţiei noi noi pe caiete
obiectivelor pe tablă și anunţă obiectivele
lecției
lecţiei.
Reforma si Contrareforma
Profesorul scrie schema lecţiei pe tablă
A. Introducere : Reforma- mișcare de
contestare a autoritǎții papale expunerea
Protestantismul este a treia frontalǎ
ramură a creştinismului.
B. Cauzele Reformei:
O1 - Papii ,protectori ai culturii, își Elevii completează explicația
pierduseră autoritatea spirituală; schema lecţiei..
-viaţa luxoasă a episcopilor;
4.Transmiter - vânzarea de indulgenţe de funcţii
ea noilor 30 bisericeşti;
informații min O2 - răspândirea ideilor umaniste;
C. Reforma: amplă mişcare
ideologică,de la începutul secolului XVI expunerea
O3 indreptată împotriva Bisericii Catolice; frontalǎ
debut: 1517Germania Martin Luther
”Cele 95 de teze împotriva indulgenţelor”
Activitate indirectă Elevii vor citi din manual și învățarea
D. Reformatori și religii vor folosi atlasele istorice prin descoperi
O4 protestante re
E. Principii reformatoare
O5
Activitate directă Elevii completează
F. Contrareforma: reacția papalității schema lecţiei..
Măsuri noi: ordine călugărești
(capucinilor, iezuiților)
Inchiziția romană Elevii completează
Indexul cărților interzise schema lecţiei.. explicația
Conciliul de la Trento autoritatea
suprema a Papei
G. Urmări expunerea
A slăbit unitatea creştinătăţii frontalǎ
occidentale, dar şi a
creştinătăţii în general
comparaţia
a)războaiele religioase din
Germania
b)războaiele religioase din explicația
Franţa

5. Asigurarea 10 Asigurǎ feed-backul, Rezolvǎ sarcinile de lucru


retenției și a min Activitǎți de brainstorming
transferului
6. Evaluarea 1 min Fișǎ de autoevaluare Elevii vor completa fișa conversația
performantei Se va face o evaluare globală a implicării
elevilor pe parcursul activității. Elevii Elevii asculta aprecierile
care sau implicat mai mult sau care au profesorului.
avut performațe deosebite vor fi notați.

Schema lecţiei
Reforma şi contrareforma
A. Introducere :

Reforma religioasǎ= mișcare de protest ȋmpotriva Bisericii Catolice și a autoritǎții papale


Protestantismul este a treia ramură a creştinismului.

B. Cauzele Reformei:
Papii ,protectori ai culturii, își pierdusera autoritatea spiritualǎ;
Ignoranța, corupția și bogǎția din Biserica Catolicǎ;
Vânzarea de indulgenţe și de funcţii bisericeşti;
Răspândirea ideilor umaniste.

C. Reforma amplă mişcare ideologică,de la începutul secolului XVI indreptată împotriva


Bisericii Catolice; debut: 1517 Germania, Martin Luther afișeazǎ pe poarta bisericii castelului
din Wittenberg ”Cele 95 de teze împotriva indulgenţelor”

D. Reformatori și religii protestante


MARTIN LUTHER Germania
JEAN CALVIN Elveţia (Geneva)
ULRICH ZWINGLI Elveţia (Zurich)
1534”Actul de Supremaţie”regele HENRIC al VIII-lea devine şeful bisericii anglicane
*lutheranism,calvinism, anglicanism

E. Principii reformatoare
Lutheranism:
- simplificǎ organizarea bisericeascǎ și numǎrul slujbelor
- baza și sursa credinţei este doar Sfânta Scriptură;
- orice om putea fi preot,
- renunțarea la celibatul preoțesc,
- mântuirea se realizeazǎ prin credințǎ, fǎrǎ indulgențe,
Rǎspândire: Germania, Transilvania, Finlanda, Suedia, Norvegia, Țǎrile Baltice
Ii urmeazǎ Zwingli - Elvetia

Calvinism:
-promoveazǎ o viațǎ activǎ moralǎ;
- interzicea luxul, dansul, jocurile de noroc;
- Biblia singura sursǎ a credinței;
- ideea predestinării
Rǎspândire: Franța, Anglia, Scoția, Ungaria, Transilvania.

Anglicanismul:
- Regele Henrich, scoate biserica englezǎ de sub autoritatea papei de la Roma și devine
conducǎtorul bisericii, dar se pǎstreazǎ ȋnvǎțǎturile și slujbele catolice.

Urmǎrile Reformei: slǎbirea influienței Bisericii Catolice;


- Scǎderea averilor bisericești;
- Ruperea unitǎții Bisericii Catolice;
- Contrareforma.

F. Contrareforma = reacția papalității care ȋncearcǎ sǎ oprescǎ rǎspândirea religiilor protestante


Măsuri noi: ordine călugărești: Ordinul iezuiților = Compania lui Iisus, Paris 1534
Se pǎstreazǎ celibatul preoțesc,
Inchiziția papalǎ– Tribunalul Bisericii Romano-Catolice 1542
Congregația Indexului = verificǎ cǎrțile cu caracter religios si laic și interzice lectura unora 1559
Conciliul de la Trento: autoritatea supremă a Papei ȋn 1563

G. Urmări: războaiele religioase din Germania (1555 Pacea de la Augsburg) și din


Franța (1598 Edictul din Nantes).

Nume și prenume
Nota___________

Fişă de autoevaluare

I.Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: 2*10p=20p


1. Iniţiatorul reformei religioase a fost:
a. Carol Quintul b. Martin Luther c. Henric al IVlea

2. A susţinut ideea predestinării:


a. Jean Calvin b. Ignaţiu de Loyola c. Miguel Servet

II. Completează propoziţiile de mai jos cu informaţia corectă: 2*10p=20p


1. Reforma religioasă a debutat în ______________________________
2. Regele _____________________ s-a proclamat şeful Bisericii Anglicane.

III. Adevărat sau fals? 4*5p=20p


1. Martin Luther a afişat pe poarta bisericii castelului din Wittenberg „Cele
95 de teze împotriva indulgenţelor” în anul 1620.
2. Reformatorii acceptau toate sacramentele.
3. Reforma urmărea realizarea unei biserici ieftine, necostisitoare.
4. Ulrich Zwingli a predicat ȋn Franța.

IV. Scrie:
- două măsuri ale Contrareformei. 2*10p=20p

- în ce an a fost ȋncheiată Pacea de la Augsburg. 10p

Din oficiu:10 puncte

S-ar putea să vă placă și