Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învățământ:

Disciplina de învățământ: Marketingul afacerii


Clasa a XI-a
Profesor:
Data:

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățare: Rolul marketingului în activitatea agentului economic


Subiectul lecției: Comunicarea eficientă cu consumatorii pentru satisfacerea nevoilor acestora
Tipul lecției: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
Competențe specifice vizate: C2 Determina nevoile clientilor
Obiective operaționale:
O1 Definesc comunicarea și precizează importanța acesteia;
O2 Precizează elementele procesului de comunicare;
O3 Identifică și descriu tipurile de comunicare.
Locul desfășurării lecției: sala de curs
Forma de organizare: frontală și pe grupe
Bibliografie: - Suzana Ilie, coordonator, Marketingul afacerii, manual pentru clasa a XI-a, Editura Oscar Print, Bucureşti, 2006
- Catalina Ileana Postovei, Cristina Tansilav, Auxiliar curricular pentru Marketingul afacerilor, Bucuresti, 2008
Desfășurarea lecției

Etapele lecției Timp alocat Metode, procedee Modalități de


fiecărei etape ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR și mijloace de evaluare
învățământ folosite
Moment organizatoric/ 2 min Notează absențele. Se pregătesc pentru lecție, catalog
Pregătirea clasei pentru Verifică materialele necesare desfășurării activității. verifică materialele de lucru.
activitate
Verificarea 25 min Întrebare profesor: Ce este comunicare? Răspund întrebărilor, fac Conversația, Evaluarea
cunoștințelor Răspuns elev: Comunicarea reprezintă procesul de completări, se explicația orală
înțelegere dintre oameni cu ajutorul transferului de autocorectează sau se
informații. corectează reciproc.
Î.P.: Pentru ce comunicăm?
R.E.: Comunicăm pentru:
- a transmite informații;
- a primi răspunsuri;
- a convinge;
- a demonstra că existăm.
Î.P.: Care sunt elementele procesului de comunicare?
R.E.: Elementele componente ale procesului de
comunicare sunt:
Emiţătorul- cel care transmite mesajul, iniţiază
procesul de comunicare;
Mesajul- ideea ce trebuie transmisă receptorului;
Mijlocul de comunicare- canal utilizat pentru ca
mesajul să ajungă la receptor și poate cuprinde:
dialogul, scrisoarea, ședința, telefonul, internetul, etc;
Limbajul comunicării – poate fi: verbal, nonverbal,
paraverbal;
Receptorul- reprezintă o persoană sau un grup de
persoane cărora le este transmis mesajul;
Contextul;
Răspunsul- sau feed backul reprezintă reacţiile pe
care le are receptorul la mesaj.
Zgomotul sau barierele – reprezintă orice
distorsiune, perturbare ce apare în procesal de
comunicare.
Î.P.: Care sunt nivelurile de desfășurare ale
comunicării?
R.E.: Comunicarea umană se poate desfăşura pe
cinci niveluri distincte:
Comunicarea intrapersonală - este comunicarea
individului cu sine însuşi.
Comunicarea interpersonală - permite dialogul cu
celălalt.
Comunicarea în grup - asigură schimburile în
interiorul micilor grupuri umane.
Comunicarea publică - orice gen de cuvântare,
expunere, prezentare sustinută în faţa unui auditoriu
de mai mult de 3 persoane.
Comunicarea de masă - este cea prin care informăm
pe alţii sau suntem informaţi, panicaţi, amuzaţi,
stresaţi de alţii prin intermediul comunicaţiilor de
masă şi în afara unei relaţii interpersonale.
Î.P.: Care sunt formele comunicării?
R.E.: Comunicarea poate fi verbală și nonverbală.
Î.P.: Cum se realizează comunicarea verbală?
R.E.: Comunicarea verbală se realizează prin
intermediul cuvintelor și este folosită atât în viața de
zi cu zi cât și în relațiile interumane din cadrul
organizațiilor.
Î.P.: Ce forme îmbracă comunicarea în cadrul
organizațiilor?
R.E.: În cadrul organizațiilor, comunicarea poate fi:
- comunicarea cu publicul;
- comunicarea instituțională;
- comunicarea internă.
Î.P.: De câte feluri este comunicarea verbală?
R.E.: Comunicarea verbală poate fi: orală și scrisă.
Î.P.: În ce constă comunicarea nonverbală?
R.E.: Comunicarea nonverbală constă în transmiterea
unor informații utilizând gesturile, mimica, modul în
care se îmbracă. Aceasta poate sprijini sau chiar
înlocui comuncarea verbală.
Î.P.: Care sunt elementele comunicării nonverbale?
R.E.: Elementele comunicării nonverbale sunt:
- Limbajul corpului;
- Limbajul spațiunlui;
- Limbajul timpului;
- Prezența personală;
- Limbajul tăcerii;
- Limbajul lucrurilor;
- Limbajul culorilor;
- Limbajul paraverbal.
Fixarea cunoștintelor și 18 min Profesorul împarte elevii în 4 grupe. Li se atribuie Rezolvă sarcina de lucru şi, Studiu de caz Observație
asigurarea feed-back- acestora câte o fișe de lucru prin care li se cere să dea prin reprezentantul fiecărei Lucru în echipă sistematică
ului exemple de situații de comunicare pornind de la grupe, expun opiniile în Conversația Evaluare
nivelurile de desfășurare ale acesteia. legătura cu tema realizată.
Evaluarea 2 min Profesorul face aprecieri şi referiri la modul în care Participă la schimbul de idei Conversația Evaluarea pe
performanțelor elevii au participat la lecţie, evidenţiind şi notând cu Catalog parcurs
calificative pe cei mai activi dintre ei.
Tema pentru acasă 3 min Profesorul propune următoarea temă pentru acasă: Notează tema pentru acasă Expunerea
„Realizați o paralelă între comunicarea comercială
și comunicarea corporatistă”.

S-ar putea să vă placă și