Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Instituția de educație timpurie : I.E.T nr. 1 Spiriduș
Grupa: pregătitoare
Educatori: Tataru Olga, Gurițanu Cristina
Tema Globală: EU CA PERSONALITATE
Tema proiectului : Gestionarea emoțiilor
Tema zilei: Emoții și sentimente
Domenii de activitate: Eu, familia și societatea
Limbaj și comunicare
Forma de realizare: Activitate integrată
Dimensiunile: Dezvoltare personală
Educație pentru limbaj și comunicare
Unități de competență: 2.1 Identificarea emoțiilor adecvate contextului
5.4 Manifestarea interesului pentru schimbul de mesaje scrise
Obiective operaționale:
La finele activității, copiii vor fi capabili:
O1 – să identifice emoţiile în funcţie de indicii nonverbali;
O2 – să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale;
O3 - să identifice propriile emoţii în diverse situaţii;
O4 - să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, problematizarea, expunerea;
Mijloace didactice: cutia tristă, cutia fericită, imagini, baloane.
Forma de organizare: pe grupe, individual.

Bibliografie:
Curriculumul pentru educație timpurie/Min. Educației, Culturii și Cercetării al Rep. Moldova echipa de elab. : Maria Vrânceanu et. ; coord.
Gen.: Angela Cutasevici, Valentin Crudu; -experți coord. Naț. : Vladimir Guțu. Contribuții: Valentina Bodrug-Lungu. –Chișinău: Lyceaum ,
2019 (F.E – P . Tipografia Centrală.
Desfășurarea activității
Nr. Etapele Conţinutul activității Metode Mijloace de Forma de Evaluare
Crt. activității Didactice învățământ organizare
1. Evocare Asigurarea unui climat educaţional favorabil:
-aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic necesar;
- aranjarea mobilierului.

Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa. Recitarea Lucrul Prezintă


,,Dimineața când mă scol expresivă a frontal interes
Îmi spăl fața cu săpun salutului de
Dinții albi cu periuța, dimineață
Somnul fuge la fuguța
Într-o clipă-s îmbrăcat,
Aranjat și pieptănat,
Îi dau mamei o sărutare
Bună dimineața soare!”

Urmează audierea cântecului: ”Soarele ne Audiere și Laptop


încălzește și la toți el ne zâmbește.” interpretarea Boxe Frontal Aprecieri
melodiei verbale
Completăm calendarul emoțiilor.

Bună dimineața copii! Cum este dispoziția Conversaţia Calendarul Frontal Completează
voastră astăzi?( vesel, trist furios)? emoțiilor Calendarul
Argumentați răspunsul. emoțiilor
Care este Vesel Supărat Furios
dispoziția ta
astăzi?

Luni
Marți
Miercuri
Joi
Vineri

La ce ora v-ați trezit astăzi copii? Iar mai


apoi ce ati făcut?
Calendarul naturii
 Cum este timpul afară copii? Conversația Calendarul Frontal Aprecieri
 Ce anotimp este? naturii verbale
 Care sunt lunile toamnei? Analiza
 În ce lună suntem acum?
 Ce zi este astăzi?

S-ar putea să vă placă și