Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Data: 09.12.2020
Obiectul de învățământ: GEOGRAFIE
Propunător: Oprica Mihaela-Margareta
Clasa: a VI – a B
Lecția: Domeniile activităților economice pe Terra: Sectorul secundar, terțiar și quaternal
Tipul lecției: mixtă (predare – învățare – evaluare)
Locul de desfășurare: sala de curs
Durata: 50 minute
Strategia didactică:
*metode: -expunerea, explicația, conversația euristica, observatia, conversația de consolidare, lucrul individual, problematizarea
*mijloace de invatamant: Power Point, fișe de lucru
Competente specifice:
 1.1. Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici
 3.3. Prezentarea diversităţii naturale, umane şi culturale realizând corelaţii interdisciplinare
 4.3. Compararea elementelor, fenomenelor şi proceselor după caracteristicile geografice
Obiective generale:
1. Să definească cele trei sectoare,
2. Să facă diferența între sectorul primar, secundar, terțiar și cel quaternal,
3. Să enumere cât mai multe industrii,
4. Să prezinte ramurile sectorului terțiar,
5. Să clasifice turismul în funcție de orașe, tări, ș.a.
Activități de învățare:
A1. (O1) – Definirea celor trei sectoare
A2. (O2) – Indetificarea legăturii dintre cele trei sectoare
A3. (O3) – Reactualizarea cunoștințelor dobândite anterior prin completarea fișei de lucru
A4. (O4) – Constientizarea legăturii dintre sectorul terțiar și quaternal
A5. (O5) – Exemplificarea activităților efectuate în fiecare sector.

1
Nr. Obiectivul Momentele lecției Conținutul Activitatea desfașurată de: Metode Mijloace de
Crt. stiințific al învățământ
lecției Profesor Elevi

1. a)momentul organizatoric Pregătește mijloacele de


învățământ

O3
b) Reactualizarea Activitățile Transmite link-ul către Elevii rezolvă fișa Lucru Fișe de lucru
2. cunoștințelor anterioare economice: fișa de lucru de lucru individual
Agricultura recapitulativă.

3. c) Anunțarea lecției noi Sectorul secundar, Subliniază și pune Privesc Conversația


terțiar și quaternal accentul pe titlul din powerpoint-ul
powerpoint

4. O1 d) Dobândirea noilor 1. Sectorul Prezintă powerpoint-ul Descoperă prin Powerpoint


O2 cunoștințe secundar cu informațiile necesare intermediul Conversația
punând ocazional powerpoint-ului
întrebări elevilor pentru prezentat definirea
a verifica dacă au sectorului Expunerea
înteles secundar, factorii
dezvoltării acestui
sector, exemple de
diverse industrii
din sectorul
secundar și alte
informații generale
Elevii răspund la
întrebările adresate

2. Sectorul terțiar Prezintă în continuare Descoperă prin Conversația Powerpoint

2
informațiile de rigoare intermediul
prin intermediul powerpoint-ului Expunerea
powerpoint-ului punând prezentat definirea
întrebări cu privire la sectorului terțian și
cele prezentate alte aspecte
generale despre
acest sector.
Elevii răspun la
întrebările adresate

3. Sectorul Continuă cu prezentarea Descoperă noi Conversația Powerpoint


quaternal informațiilor din informații despre
powerpoint și cu sectorul quaternal Expunerea
adresarea întrebărilor cu ajutorul
pentru verificarea powerpoint-ului
cunoștințelor dobândite prezentat
până în acel moment Elevii răspund la
întrebările adresate
O4
5. O5 e) Fixarea cunoștințelor Transmite link-ul și se Fiecare elev Lucrul Fișa de lucru
asigură că este primit de rezolvă individual individual
fiecare elev fișa de lucru data
Expune elevilor o
problemă prin care Elevii vin cu idei Problematizarea
pune în evidență faptul de ce s-ar întampla
că în lipsa unui sector, dacă un sector ar
celelale nu ar mai dispărea.
funcționa
corespunzător.

6. f) Tema pentru acasa Fișa de lucru

S-ar putea să vă placă și