Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: FOCSANEANU GABRIELA


Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: RELATII SINTACTICE IN FRAZA
Clasa: a VIII-a
Tipul lectiei: de actualizare a cunostintelor
Durata: 50 min.

COMPETENTE SPECIFICE: 2.2, 2.3, 4.2

OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:

O1.-sa identifice propozitiile principale si subordonate in diferite fraze;

O2.-sa precizeze raporturile care se stabilesc intre propozitii;

O3.-sa recunoasca elementele de relatie;

O4.-sa construiasca fraze, pornind de la o structura data.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia dirijata, invatarea prin descoperire, exercitiul,
lucrul pe grupe.
Materiale didactice: manualul, fise de lucru
Mijloace didactice: planse realizate de elevi, schema, prezentarea PPT.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Evaluare
instructionale didactice
1.Captarea atentiei Notez absentele si le solicit Elevii isi pregatesc manualul, conversatia/
elevilor sa se pregateasca caietele de clasa si de teme. frontal
pentru ora.
2.Verificarea temei Solicit cativa elevi sa citeasca Elevii isi corecteaza tema. conversatia/
tema, corectand eventualele frontal
greseli.
3. Reactualizarea Ii intreb pe elevi care sunt Elevii raspund, indicand conversatia/
cunostintelor raporturile sau relatiile raportul de coordonare, frontal
dobandite anterior sintactice in propozitie si prin raportul de subordonare si
ce mijloace se realizeaza raportul de interdependenta.
acestea Elevii vor mentiona si
mijlocele prin care se
realizeaza acestea
(coordonarea- juxtapunerea,
jonctiunea; subordonarea-
juxtapunerea, jonctiunea,
flexiunea)

Le solicit elevilor sa rezolve un Elevii raspund exercitiul/


rebus pentru a-si aminti tipurile individual
de propozitii: principala, conversatia/
regenta, subordonata si pentru a frontal
introduce noul continut, care se
refera la fraza
4.Comunicarea Prezint elevilor obiectivele Elevii sunt atenti si isi noteaza explicatia/
subiectului si a propuse, intr-o forma adecvata. titlul lectiei in caiete frontal
obiectivelor noii Scriu titlul lectiei.
invatari
5.Dirijarea O1.- Primele trei grupe vor Elevii lucreaza, dupa care exercitiul,
invatarii si primi cate doua fraze si vor grupele isi prezinta concluziile invatare prin
a obtinerii avea ca sarcina de lucru sa prin completarea planselor. descoperire/
performantei identifice felul propozitiilor din Elevii isi noteaza in caiete pe grupe
fraza, precizand raporturile concluziile prezentate.
existente intre acestea si
indicand elementul de relatie. O
alta grupa va primi ca sarcina
de lucru gruparea unor
elemente de relatie in: conversatia/
conjunctii si locutiuni frontal
conjunctionale coordonatoare,
conjunctii si locutiuni
conjunctionale subordonatoare, Evaluarea se
pronume (adjective face pe baza
pronominale) relative si fisei de
nehotarate, adverbe relative si evaluare
nehotarate
O2.- Dupa ce primele trei grupe Elevii raspund, indicand conversatia/
isi prezinta concluziile, ii intreb raportul de coordonare si frontal
pe elevi ce raporturi se stabilesc raportul de subordonare si Evaluarea se
intre propozitii si cum se mijloacele prin care se face pe baza
realizeaza acestea realizeaza acestea fisei de
(juxtapunerea, jonctiunea) evaluare

Afisez schema raporturilor Elevii sunt atenti si isi noteza explicatia/


sintactice din fraza in caiete frontal
O3. – Solicit ultimei grupe sa-si Elevii sunt atenti si isi noteaza explicatia,
prezinte concluziile, explicand in caiete concluziile grupei 4 observatia
elevilor care sunt elementele de dirijata/ Evaluarea se
relatie prin care se realizeaza frontal face pe baza
raportul de coordonare si cel de fisei de
subordonare. evaluare
O4.- Le cer elevilor sa Elevii alcatuiesc fraza exercitiul/
alcatuiasca o reclama care sa fie individual
o fraza ce contine structura
trebuie sa, referindu-se la o
imagine pe care o afisez .

Le solici elevilor sa desparta Evaluarea se


fraza in propozitii, indicand face pe baza
tipul lor si elementele de relatie fisei de
prin care sunt introduse evaluare
6.Asigurarea Pe intreg parcursul lectiei, voi
feedbackului aprecia raspunsurile elevilor,
stimuland participarea la
activitate. La sfarsitul orei, voi
nota elevii in functie de
activitatea lor
7. Evaluarea Se realizeaza pe baza fisei de
evaluare
8.Asigurarea Tema pentru acasa: exercitiile
retentiei si a de la pag. 74 din Carte
transferului
FISA DE EVALUARE
Nr. Item Punctaj Timp
crt.
1. Despartiti fraza, precizand tipurile de propozitii: 4p 1min.
Imi place linistea cand invat.

2. Precizeaza raportul care se stabileste intre propozitiile frazei de 2p 1min.


mai sus.

3. Indica ce parte de vorbire este elementul de relatie din fraza de mai 2p 1min.
sus.

4. Alcatuieste o fraza in care sa existe o subordonata introdusa 2p 2 min.


printr-un pronume relativ

FISA DE EVALUARE
Nr. Item Punctaj Timp
crt.
1. Despartiti fraza, precizand tipurile de propozitii: 4p 1min.
Imi place linistea cand invat.

2. Precizeaza raportul care se stabileste intre propozitiile frazei de 2p 1min.


mai sus.

3. Indica ce parte de vorbire este elementul de relatie din fraza de mai 2p 1min.
sus.

4. Alcatuieste o fraza in care sa existe o subordonata introdusa 2p 2 min.


printr-un pronume relativ
Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enuntului alcatuit din doua sau mai
multe propozitii:
1. Conjunctie subordonatoare sinonima cu deoarece;
2. Propozitie care nu depinde de alta propozitie, avand inteles de sine statator;
3. Propozitie care depinde de alta propozitie;
4. In.................., locutiune conjunctionala coordonatoare sinonima cu deci;
5. Propozitia (principala sau secundara) de care depinde o alta propozitie.
A
1.
2.
3
4.
5.
B

Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enunturilor alcatuite din doua sau
mai multe propozitii:
1. Conjunctie subordonatoare sinonima cu deoarece;
2. Propozitie care nu depinde de alta propozitie, avand inteles de sine statator;
3. Propozitie care depinde de alta propozitie;
4. In.................., locutiune conjunctionala coordonatoare sinonima cu deci;
5. Propozitia (principala sau secundara) de care depinde o alta propozitie.
A
1.
2.
3
4.
5.
B

Completati rebusul, pentru a obtine pe verticala A-B denumirea enuntului alcatuit din doua sau mai
multe propozitii:
1. Conjunctie subordonatoare sinonima cu deoarece;
2. Propozitie care nu depinde de alta propozitie, avand inteles de sine statator;
3. Propozitie care depinde de alta propozitie;
4. In.................., locutiune conjunctionala coordonatoare sinonima cu deci;
5. Propozitia (principala sau secundara) de care depinde o alta propozitie.
A
1.
2.
3
4.
5.
B
GRUPA 1
Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre
acestea si indicand elementul de relatie:

"-Tata, am crescut in palatele tale, m-am plimbat in asta gradina de atatea ori si am vazut
roade foarte frumoase in pomul din fundul gradinii..."
(P. Ispirescu)
Pentru mine conteza că ai venit.

GRUPA 2

Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre


acestea si indicand elementul de relatie:

Locul unde si-a petrecut vacanta era foarte pitoresc.

"Pana sa ajunga el, craiul de pe alta parte si ajunsese acasa" (I. Creanga)

GRUPA 3

Identificati felul propozitiilor din fraza, precizand raporturile existente intre


acestea si indicand elementul de relatie:

"Ai carte, ai parte" (Proverb)

Ma mir cine ti-a spus aceste lucruri

GRUPA 4

4. Grupati, in patru coloane, urmatoarele elemente de relatie: dar, că, precum şi, când,
ce, cui, unde, ca să, oricine, să, oricum, însă, încât, chiar dacă, care, ori, în vreme ce,
dacă:

Conjunctii si Conjunctii si Pronume (si Adverbe relative


locutiuni locutiuni adjective si nehotarate
conjunctionale conjunctionale pronominale)
coordonatoare subordonatoare relative si
nehotarate

S-ar putea să vă placă și