Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova 

Colegiul de Medicina Orhei„_____________________” 


Comisia metodică ____________________________ 
 APROBAT COORDONAT DE Director al COLEGIULUI DE MEDICINA
ORHEI _Caminschi Oleg_____ “____”______________2021
“______”____________2021 PROIECT DIDACTIC DE SCURTA
DURATĂ 
la disciplina BIOLOGIE, pentru clasa a XI-a, profil umanistic,  
realizat în contextul Curriculumului Național, ediția 2019 
Anul de studii 2021-2022 
Profesor _Negari Corina_
Semestrul I  Semestrul II  Anul

Numărul de ore  50  52 102

Evaluare sumativă  1  1  2

Lucrări 1  1  2
practice/laborator 

 Proiectul este elaborate conform Curriculumului Național, Aria


curriculară: Matematică și Științe, Disciplina Biologie,  pentru clasele a X-a
- a XII-a, aprobat la ședința Consiliului Național pentru Curriculum, proces-
verbal nr. 22 din 05.07.2019 prin ordinul  Ministerului Educației, Culturii și
Cercetării nr. 906 din 17.07.2019 
  
Discutat la Ședința C.M. 
 Proces – verbal nr. ____ din ____________ 2021  Șef al
Comisiei Metodice ___________________
I. Date generale: 
- Denumirea instituţiei de învăţământ-
Colegiu de Medicina Orhei
„_________________”,
_____________________ - Anul şcolar -
2021-2022 
- Planificarea materiei de studiu: Biologie, clasa a XI-a profil real, 3
ore/săptămână, 102 ore/an. 
- Structura anului de învăţământ
              Semestrul I .....01 septembrie-24 decembrie 
 Semestrul II..... 10 ianuarie-14 mai 
 Vacanţa de Paşti .....23 aprilie – 02 mai 
- Bibliografia: N. Bîrnaz, M. Leșanu, Gh. Rudic. BIOLOGIE. Manual pentru clasa
a XI-a 
Unități de conținut  Total Lucrare  Evaluare  
ore sumativă 
practică / de
laborator

I  Sistemul nervos la om  12 1 1

II  Recepția senzorială la om 6         1     1

III  Reglarea umorala la om 6 1  1

IV Sistemul locomotor și locomoția la om 10 1 1

V Circulația substanțelor în organismul 10 1 1


uman 

VI Respirația la om 3 1 1

VII Nutriția la om 10 1 1

VII Excreția la om 4 1 1
I

IX Sistemul reproducător și reproducerea 7 1 1


la om 

Semestrul I  50  1  1

Semestrul II  52  1  1

TOTAL  102  9 9

- Orarul sunetelor, lecțiilor: 


Ora  LUNI  MARȚI  MIERCURI JOI  VINERI

8.00-9.30  1  1  1  1  1
9.40-11.10  2  2    2  2  2

11.20-12.50  3  3  3  3  biologie 3
p/s

13.30-15.00 4  4  biologie 4  4  4

15.10-16.40  5  5  5  5  5

COMPETENȚE SPECIFICE DISCIPLINEI 


CS1. Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de
comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.  CS2.
Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice
pentru îmbunătățirea calității vieții și a mediului.  CS3. Implicarea în
activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin
aplicarea metodelor interactive în vederea formării  unui comportament
sanogen.  
CS4. Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării
problemelor ecologice la nivel individual, local  și global. 

ADMINISTRAREA DISCIPLINEI
Statutul Aria Clasa  Numărul Număru Asigurare 
disciplinei  curriculară  de unități l de  ore didactică/ curriculară
de
conținut
pe clasă

Disciplină Matematică Clasa 9  102  ▪ Manual de Biologie pentru


obligatorie  și   a   calsa  a XI-a 
științe XI-a ▪ Ghid metodologic de 
implementare a
Curriculumului 
2019

II. Desfășurarea activității


Unități de Nr.  Unități de Eșalon Activități și   Tehnologii  Note 
competență  d/o conținut  area în Produse de didactice 
tematic timp învățare

Nr.   Da
de ta
ore 

SEMESTRUL I  
I. Sistemul nervos la om
▪Estimarea 1   Activitate: Activitate   Recap
rolului   Recapitulare/con Observarea frontală  itula
sistemului solidare  1  diverselor tipuri de re și  
nervos în 2  Anatomia și neuroni din țesutul Activitate   conso
viața fiziologia nervos la individuală  lidar
organism 1 
sistemului nervos microscop.  ea  
ului. 
3  la om: neuronul, Produs: Desenul Activitate în grup  mater
sinapsa. neuronilor eialu
• Definirea
4        1  vizualizați la lui
termenilor
: neuron, microscop.  studia
sinapsă, Activitate: Lucrul cu textul  t în
reflex, 5  Sistemul nervos Completarea clasa
reflexe central și sistemul    1  desenului grafic cu a  X-
condiționa nervos periferic  structurile Reprezentări a 
te, reflexe sistemului nervos grafice (scheme  
necondițio 6  Activitatea la om. corelative) 
nate. nervoasă Produs: Desen
  superioară: 1 grafic completat cu Glosar de  
• procese corticale structurile termeni 
Descriere
7  fundamentale identificate de
a funcțiilor
neuronulu (învățarea și către elev. 
i și ale memoria)  Activitate: Problematizarea
sistemului 1 Realizarea
nervos. 8 Reflexele proiectului Observarea 
  Afecțiuni ale individual STEAM
• sistemului nervos cu tema: „Traseul
Identificar mesajului nervos”.
ea  Produs: Proiect Lucrare practică
structurilo realizat și raportul
r
proiectului
neuronulu
Igiena sistemului individual
i, ale
encefalulu nervos prezentat. 
i, ale Activitate:
măduvei Structura Realizarea
spinării, microscopică experimentelor de
ale arcului și propritățile evidențiere a unor
reflex.  fundamentale reflexe ale
ale neuronului  organismului
• uman.
Diferenție * Structura și Produs: Fișa de
rea funcția activitate a
elementel sinapsei elevului și
or
  concluzii formulate
constitutiv
e ale * Acțiunea cu referire la unele
sistemului drogurilor reflexe ale
nervos asupra organismului
central și sinapselor  uman, în baza
ale experimentelor
sistemului * Procese realizate. 
nervos corticale Activitate:
periferic fundamentale: Realizarea unui
la om. iradierea,
concentarea și reportaj cu tema:
 • Utilizarea inducția  „Consecințele
instrumen factorilor de risc
tarului și a Somnul. asupra stării de
tehnicilor Fiziologia sănătate a
de somnului, a sistemului nervos
laborator
viselor și a la om”. 
în
procesul hipnozei  Produs: Reportaj
de realizat de către
investigați * Învățarea. elevi referitor la
ea Oboseala consecințele
sistemului intelectuală factorilor de risc
nervos la Lucrare   asupra stării de
om. practică nr.1   sănătate a
  ”Analiza sistemului nervos
• sistemului la om.
Comparar nervos la Activitate: 
ea
tipurilor
om”.  ▪ Elaborarea unei
de fișe instructive   
neuroni, Produs: 
reflexe ▪ Fișa instructivă
condiționa  Evaluare elaborată de
te și sumativă I. către  elev.  
necondițio Activitate: 
nate.  ▪ Elaborarea
unei fișe
• informative
Propuner relevante
ea
pentru
activitățilo
r de importanța
îmbunătăț consultației
ire a stării medico-
proceselo neurologic. 
r corticale Produs:  
fundamen ▪ Fișa informativă
tale la elaborată de
om.  către  elev.  
Planificarea AActivitate: 
Acțiunilor ▪ Elaborarea
de
prezentărilor  
menținere
a stării de electronice pentru
sănătatea elucidarea  
sistemului impactului unor
nervos la factori stresanti
om asupra
organismului 
Produs: 
▪ Prezentarea
electronică
elaborată și
susținută de către
elev.  

S-ar putea să vă placă și