Sunteți pe pagina 1din 8

DEZVOLTARE CURRICULARĂ

la disciplina Limba străină


pentru etapele gimnazială și liceală

Formarea formatorilor regionali și municipali

Suport de curs

Ziua III

Sesiunile - I, II

Chișinău – 2019, IȘE


Formator național:

Grama Stella, grad didactic întâi, Cambridge CELTA, profesor de limba engleză

Obiectivele atelierelor didactice:


Proiectarea activităților didactice în baza Curriculum-ului disciplinar la treapta gimnazială și cea liceală

Proiectarea de lungă durată


Proiectarea de scurtă durată

La sfârșitul acestor sesiuni participanții vor fi capabili:


să identifice structura și componentele proiectului de lungă durată, conform Ghidului
metodologic de implementare a Curriculumului Național la disciplina Limba străină,
2019

să diferențieze conceptele cheie: competență specifică, unități de competență și


obiective operaționale

să structureze componentele demersului didactic zilnic, în tabelul prezentat, conform


principiului „de la general la specific”

să formuleze corect obiectivele operaționale, conform domeniilor oferite de


Taxonomia lui Bloom

să realizeze schițat un proiect didactic de scurtă durată, indicând activitățile propuse,


resursele, metodele și strategiile de învățare, etc., conform cadrului ERRE

să evalueze oportunitățile și provocările vizând proiectarea activităților didactice


raportate la cerințele curriculare actuale
AGENDA DE FORMARE

Ziua III

Managementul Conţinut, activităţi Responsabil


timpului
Ateliere de lucru
SALA SALA SALA SALA
Gr. 1 (eng.) Gr. 2 (eng.) Gr. 3 (fr.) Gr. Formatori naționali:
(fr./mixt)
Atelier de lucru privind proiectarea activităților didactice în 1. Stella Grama
baza Curriculum-ului disciplinar la treapta gimnazială 2. Svetlana Lungu
8.30 - 10.00 ● Proiectarea de lungă durată 3. Gafton Loreta
● Proiectare de scurtă durată 4. Tamara Negara
10.00 –10.30 Pauză de socializare
Atelier de lucru privind proiectarea activităților didactice în 1. Stella Grama
10.30 – baza Curriculum-ului disciplinar la treapta liceală 2. Svetlana Lungu
12.00 ● Proiectarea de lungă durată 3. Gafton Loreta
● Proiectare de scurtă durată 4. Tamara Negara
12.00 –13.00 PRÂNZ
Strategii și tehnici de evaluare a rezultatelor școlare în 1. Lungu Svetlana
13.00 –14.30 corespundere cu actualul curriculum 2. Tîrsînă Daniela
● Modalități de realizare a conexiunii inverse în urma 3. Gafton Loreta
aplicării curriculum-ului 4. Daniela Munca-
● Particularitățile evaluării rezultatelor școlare exprimate în Aftenev,
termeni de competențe. dr. lect. sup
14.30 –15.00 Pauză de socializare
SALA Formatori naționali:
15.00 –16.30 Daniela Munca-
Elemente de noutate ale curriculumului actual: produse Aftenev,
digitale. dr. lect. sup

Formatori naționali:
16.30 –17.00 Evaluarea seminarului Grîu Natalia, MECC
ATELIERELE DE LUCRU NR.1, 2
Proiectarea activităților didactice în baza Curriculum-ului disciplinar la treapta gimnazială
și cea liceală – 90+90 min

Etapele Forma de
cadrului ERRE interacțiu-
Sarcini și activități Timp
ne

Evocare I. Lectura imaginilor


1. Observați imaginile date. Continuați gândul: „Demersul
7+5’ P<>G
didactic este... ”. – Anexa 1
2. Argumentați alegerea Dvs.
*(P –
*Se anunță obiectivele sesiunii de formare participant
G – grup
I - individual)

II. Interviul reciproc


1. Lucrul în perechi. Interpretați, pe rând, rolurile de 8+5 P<>P<>G
jurnalist (P1) și invitat (P2). Discutați întrebările notate
pe fișă. – Anexa 2
2. Completați spațiul liber cu notițe pe care le considerați
importante.
3. Prezentați răspunsurile Dvs grupului de participanți.

IV. Structura proiectului de lungă durată


Realizarea (Organizator grafic)
sensului
1. În grup, consultați tabelele pe care le-ați structurat, ca 15+10
P<>P<>P<
și temă pentru acasă. P<>G

2. Negociați mai multe variante, decideți asupra unei


structuri finale.
3. Elaborați un model de proiectare de lungă durată, unic
per grup, și reprezentați tabelul grafic pe un poster A3.
4. Comentați funcționalitatea și utilitatea acestui tabel,
pentru profesor, dar și pentru elevi.

IV. Componentele proiectului de scurtă durată (GPP)


10+5+ P<>P<>P
1. În perechi, completați tabelul dat, cu informația necesară.
Identificați componentele proiectului de scurtă durată. – 5 P<>G
Anexa 3
2. Discutați informația în perechi a cîte doi participanți
(Tehnica piramidei). Prezentați modelul Dvs întregului grup
de participanți.
3. Comparați răspunsurile cu modelele sugerate de colegi.
V. Obiectivele operaționale
corelația dintre Competențe specifice  Unități de
competențăObiective operaționale.
obiective SMART P<>P<>P
P<>G
10+10
Lucrul în grup. Reformulați aceste obiective de învățare,
conform principiului SMART. – Anexa 4

VI. Cadrul metodologic de proiectare și învățare


ERRE
încadrarea lecției în unitatea de învățare
proiectarea unității de învățare
tipurile de lecție din perspectiva formării
competențelor, secvențe instrucționale
etapele cadrului ERRE
1. Lucrul în grup. Aranjați caracteristicile menționate pentru 15+10
fiecare etapă a lecției, conform cadrului. Argumentați
clasificarea. – Anexa 5
2. Verificați răspunsurile cu ajutorul anexei nr 5.

Reflecție VII. Proiect de grup.

proiectarea demersului didactic în baza cadrului ERRE


Elaborați o schiță a demersului didactic. 25+15 P<>P<>P<
>G
1. Structurați antetul, precum și tabelul cu desfășurarea
activităților.
2. Organizați etapele lecției, indicând conținuturile, activitățile
propuse spre învățare, resursele utilizate și produsul ce
urmează a fi evaluat.

VIII. Tehnica 3-2-1

Notați pe suport de hârtie:


I
- 3 lucruri noi pe care le-ați însușit astăzi; 10+10 P<>G
- 2 lucruri pe care planificați să le implementați la orele Dvs de
curs;
- o întrebare pentru care planificați să căutați răspuns în
timpul cât mai apropiat.

Extindere IX. Dezvoltarea managementului personal, în calitate de


formator local și profesor
5 I
Proiectați un tabel cu activitățile pe care planificați să le P<>P
realizați în calitate de formator local, indicând obiectivele
formării și conținuturile vizate. P<>P<>P
Anexa 1

Anexa 2
Fișa de lucru nr.1
1. Lucrul în perechi. Interpretați, pe rând, rolurile de jurnalist (P1) și invitat (P2). Discutați întrebările
notate mai jos.

2. Completați spațiul liber cu notițe pe care le considerați importante.


3. Prezentați răspunsurile Dvs grupului de participanți.

Participant 1 Participant 2
Răspuns:
1. Definiți demersul didactic. Ce este, în opinia
Dvs, proiectul didactic de scurtă durată?

Raspuns:
2. Identificați avantajele proiectării didactice:
a) pentru profesor
b) pentru elev

Răspuns:
3. Care este diferența dintre aceste trei componente
ale proiectului didactic: competență specifică,
unitate de competență și obiectiv operațional?

Răspuns:
4. Care sunt momentele de care trebuie să țineți
cont atunci când proiectați activitățile pentru lecție?
Anexa 3

Anexa 4

Raspunsuri cheie:
Anexa 5

Cadrul ERRE

Evocare
- Este creat un context, în care elevul îşi aminteşte ce ştie despre un anumit subiect, începe să se
gîndească la subiectul p e care în curînd îl va examina în detalii.

- Elevul stabileşte un punct de plecare bazat pe cunoştinţele, experiența proprie de învățare, la care se pot
adăuga altele noi.

Realizarea sensului
- Cel care învaţă vine în contact cu noile informaţii sau idei. Un asemenea contact poate lua forma lecturii
unui text, a vizionarii unui film, a ascultării unui discurs sau a efectuării unui experiment.

- Profesorul are influenţă minimă asupra elevului, menţinîndu-se implicarea lui activă în procesul de
învăţare.

- Vizează menţinerea implicării şi interesului stabilite în faza de evocare, încurajarea elevilor de a realiza
analize, comparaţii, sinteze, generalizări şi de a-i determina să-şi monitorizeze propria înţelegere.

Reflecție
- Elevii îşi consolidează cunoştinţele noi şi îşi restructurează activ schema cognitivă iniţială, pentru a
include în ea noi concepte.

- Elevii însuşesc cu adevărat cunoștințe și abilități noi. Această schimbare are loc doar atunci cînd cei care
învaţă se implică activ în restructurarea tiparelor vechi, pentru a include în ele noul.

- Elevii îşi exprimă noile cunoştinţe în cuvinte proprii, aducându-le într-un context personal și primesc
feed-back din partea colegilor şi a învăţătorului, cu efecte asupra clarificării informaţiilor.

Extindere
- Corelația dintre teorie și practică devine evidentă. Elevii realizează un transfer de cunoaştere.

- Profesorii creează context pentru simularea, exersarea competenţelor necesare la locul de muncă, sarcini
care îi pun în situaţia de a ieşi din cadrul clasei, orei, şcolii în comunitate.

- Elevii sunt implicați în rezolvarea sarcinilor în condiţii de


integrare autentice.

S-ar putea să vă placă și