Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială, nr.2 Marginea


Pofesor: Covașă Aurora
Clasa: a VI a A
Data: 17.05.2018
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Limba și literatura română
Tema: Însușirea unor cunoștințelor de limbă cu privire la subiectul propus
Subiectul lecției: Predicatul nominal;
Tipul lecției: de predare și consolidare de cunoștințe
Durata: 50 min

Competența generală:
4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse

Competențe specifice:
4.2 utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date
43 – alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corexct semnele ortografice
și de punctuație

Obiective operaționale:
Prin această activitate, urmăresc ca elevii:
O1 – să definească predicatul nominal;
O2 – să identifice predicatele nominale din textele date;
O3 – să recunoască părțile componente ale predicatului nominal;
O4 – să analizeze predicatele nominale;
O5 – să alcătuiească exemple cuprinzând predicate nominale;
O6 – să cunoască topica, punctuaţia şi ortografia acestui tip de predicat;
O7 – să participe cu interes la actul de comunicare
Metode și procedeee: se vor folosi , alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum: învăţarea prin descoperire , conversaţia
euristică, explicaţia, brainstormingul, schema la tablă, testul de 5min,

Mijloace de învățământ: manualul, fişe de evaluare, culegeri de exerciţii pentru analiza gramaticală.

Moduri de organizare a învățării : activitatea frontală , alternativ cu activitatea independentă individuală.

BIBLIOGRAFIE:
 Cîntiuc, Rita, (coord.), Planificare şi proiectare. Exemple de bune practici.Clasa a V-a, Editura Nomina, 2011;
 Cîntiuc, Rita, (coord.), Limba şi literatura română. Comunicare. Fişe de lucru. Teste iniţiale, formative şi finale, clasa a V-a
Editura Nomina, 2011;
 Limba română, Manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas 2001
 C. Parfene Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, ,
DEMERSUL DIDACTIC

Secvențe Conținuturi Ob. Activități de Strategii didactice Itemi de evaluare


didactice didactice op. învățare
Timp alocat Forme de Metode Resurse
organizare materiale
Moment Verificarea modului Frontal Conversația
organizatori cum au pregătit elevii
c cele necesare
desfășurării lecției
2minute Verificarea și noatarea
absențelor
Evocare Verificarea cantitativă O4 Exerciții de analiză Frontal Conversația Caietele de Analizați predicatele
și calitativă a lecției gramaticală a unor teme acasă din textele suport,
8minute O6 predicate verble Observația după modelul dat.

Verificarea
temei acasă

Actualizarea Actualizarea O1 Exerciții de Frontal Brainstorming Caiete de Înlocuieşte verbul „a


Cunoștințelorcunoștințelor generale O2 înlocuire a lucru fi” din enunţurile de
Captarea despre predicat sensurilor unui verb mai jos cu unul dintre
atenției O6 Individual Anexa 1 verbele „a se afla”, ”a
Crearea unei exista”sau „a se
atmosfere care să Conversația găsi”:
Anunțarea trezească interesul Frontal
temei și a pentru subiectul lecției
Se notează titlul pe
obiectivelor Consemnarea titlului
tablă
lecției Tabla
Numirea obiectivelor Se precizează
următite obiectivele
Realizarea Citiți textul dat și
sensului Distribuirea fișelor și O1 Exerciții de Frontal Descoperirea Caietele subliniați predicatele
explicarea sarcinilor identificarea a elevilor nominale
de lucru O2 predicatelor
30 de minute nominale
Identificarea O3 Individual Explicarea Identificaţi predicatele
elementelor Exerciții de Fișe nominale din textul de
componente ale identificare a Anexa2 mai sus şi explicaţi din
predicatului nominal O4 elementelor ce sunt alcătuie.
componente ale Învățarea
predicatului Frontal
O5 nominal Analizați predicatele
identificate la
Decoperirea exercițiul anterior
Analiza sintactico- O6 Exerciții de analiză Individual
morfologică a gramaticală
predicatului

O7 Explicația
Frontal
Completați spațiul
Completarea textului Exerciții de
lipsă și veți descoperi
lacunar completare a
textului lacunar definiția predicatului
O1 Fișă nominal.
Exerciții de Individual Anexa 3 Identificați, pe baza
Sintetizarea identificare a definiției, tipurile de
conținutului științific valorilor nume predicativ.
prin completarea fișei morfologice ale vb
teoretice a fi Identificați, pe baza
textului dat valorile
morfologice ale
verbului a fi
Reflecția Testul de
O4 Individual 5 minute Anexa 4
5 minute Citeşte cu atenţie şi
Exerciții de alegere încercuieşte răspunsul
corect :
O5 a variantei corecte
Asigurarea Consolidarea de răspuns În propoziţia : ,,
retenției și a cunoștințelor Fata babei era slută,
transferului dobândite prin O6 leneşă, ţâfnoasă...’’
rezolvarea testului de ( Ion Creangă )
Obținerea 5minute 1. predicatul este :
performanței a) era slută ;
O7 b) fata babei era ;
c) era slută, leneşă,
ţâfnoasă.
2. există : a) un predicat
nominal ;
b)
un predicat nominal şi un
predicat verbal ;
c) un predicat verbal.
3. din predicat face parte :
a) un nume predicativ ;
b) un nume predicat
multiplu
c) subiect multiplu.
4. cuvântul era este : a)
verb auxiliar ;
b) verb predicativ ;
c) verb copulativ.
5. verbul este la : a) mod
personal ;
b) mod nepersonal.
6. cuvântul leneşă este :
a) adjectiv ;
b) substantiv ;
c) numeral.
Completați fișa de
Evaluare O2 Exerciții de Fișa de autoevaluare propusă
autoevaluare completarea unei individual Analiza autoevaluare
2 minute O3 fișe de autoevaluare critică Anexa 5
Autoevaluarea
participării la
Alcătuiți o compunere
activitate Individual
gramaticală de 10-15
Temă acasă O5 Exerciții de Conversația
rânduri, cu titlul La
2 minute realizare a unei
Zoo, în care să utilizați
compuneri
și predicate nominale.
gramaticale,
Indicarea sarcinilor de utilizând
învățare pentru acasă cunoștințele de
și a explicațiilor, acolo limbă dobândite
unde este nevoie

Încheierea
activității
1 minut
Se fac aprecieri cu
privire al modul de
implicare al elevilor,
notându-se elevii care
au lucrat și răspuns pe
tot parcursul activității
Anexa 1

1) Înlocuieşte verbul „a fi” din enunţurile de mai jos cu unul dintre verbele „a se afla”, ”a
exista”sau „a se găsi”:
Ea este din clasa noastră.
Munţii sunt de când pământul.
În penarul meu era o radieră frumoasă.
Mirela nu mai fusese de mult timp la bunicii ei.
Astă vară am fost la mare.
A fost odată ca niciodată.
Fetiţa este gingaşă ca o floare de primăvară.
Maria era veselă.

2) Ce poţi spune despre verbele din ultimele două enunţuri?

REGULĂ DESPRINSĂ:
........................................................................................................................................................
Anexa 2

1.Citiți textul dat și subliniați predicatele nominale:


Făt-Frumos este eroul basmelor românești. El este un flăcău înzestrat cu puteri supranaturale. Personajul este
curajos, iar în lupta cu adversarii dă dovadă de reale calități. El este tânăr, frumos și modest. Dintotdeauna el a fost
întruchiparea binelui în creația populară.

2.Explicaţi din ce sunt alcătuie predicatele nominale din fraza de mai sus.

3.Analizați predicatele identificate la exercițiul anterior.


........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................................

4.Identificați valorile morfologice ale vb a fi, din exemplele date.

A fost odată un împărat vestit.


Prâslea a fost cinstit cu frații săi.
Dacă nu erau ar fi salvat puii de zgripsor, Prâslea ar fi murit.
Anexa 3

FIŞĂ TEORETICĂ

DEFINIŢIE :Predicatul care arată o caracteristică a subiectului se numeşte ………………………………………...


…El este exprimat printr-un verb ……………………………..la un mod ………………………………….şi o parte de
propoziţie numită …………………………………………………
Numele predicativ format din mai multe părţi de vorbire se numeşte nume predicativ………………………
Valorile morfologice
ale verbului
A FI

Exemplu: Exemplu: Exemplu:


Anexa 4

Numele şi prenumele………..................................... Data…………….


Clasa a V-a ....

Test

Citeşte cu atenţie şi încercuieşte răspunsul corect :

I.( 6 x 10 p.) În propoziţia :


,, Fata babei era slută, leneşă, ţâfnoasă...’’( Ion Creangă )

1. predicatul este : a) era slută ; 4. cuvântul era este : a) verb auxiliar ;


b) fata babei era ; b) verb predicativ ;
c) era slută, leneşă, ţâfnoasă. c) verb copulativ.
2. există : a) un predicat nominal ;
b) un predicat nominal şi un predicat verbal 5. verbul este la : a) mod personal ;
c) un predicat verbal. b) mod nepersonal.

3. din predicat face parte : a) un nume predicativ ; 6. cuvântul leneşă este : a) adjectiv ;
b) un nume predicativ multiplu b) substantiv ;
c) subiect multiplu. c) numeral.

II. ( 2 x 15 p.) Completează PROPOZIŢIILE de mai jos, respectând cerinţa dată :

Prinţesa era ..............................şi ......................................... ( PREDICAT NOMINAL )

Prâslea era........................................ ( PREDICAT VERBAL )

Se acordă 10 puncte din oficiu.


Anexa 5
Fișa de autoevaluare

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:

Nu mi-a plăcut:

Pot rǎspunde la o întrebare despre:

Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

t vesel trist furios

S-ar putea să vă placă și