Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.II.2019
ŞCOALA:
CLASA: a VI-a
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
PROFESOR:
SUBIECTUL LECŢIEI: Substantivul
TIPUL LECŢIEI: de consolidare
COMPETENŢE SPECIFICE:
4.1 Utilizarea structurilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru înțelegerea și exprimarea corectă și
precisă a intențiilor comunicative;
4.2 Aplicarea conștientă a achizițiilor lexicale și semantice de bază, din limba română standard, pentru exprimarea corectă a
intenției de comunicare;
4.3 Valorificarea achizițiilor fonetice de bază, în realizarea propriei pronunții și scrieri și pentru evaluarea pronunției și scrierii
celorlalți, prin raportarea la normă, cu scopul corectării erorilor în comunicare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să definească substantivul;
O2: să precizeze categoriile gramaticale ale substantivului;
O3: să recunoască funcțiile sintactice și cazurile substantivului în diverse contexte;

1
O4: să diferențieze diferite feluri de substantive;
O5: să analizeze morfologic și sintactic substantivele din diverse propoziţii;
O6: să alcătuiască propoziții cu substantive cu diferite funcții sintactice.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: exerciţiul, ciorchinele, analiza gramaticală, explicaţia, conversaţia, observaţia, problematizarea;
Mijloace de învăţământ: Limba şi literatura română – Manual pentru clasa a VI-a, ed. Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 2018,
autori: Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu; fişe de lucru; flipchart; tabla; caietul elevului.
Forme de organizare: frontal, individual.

DURATA: 50 min.

2
Nr. Secvenţa Ob. Timp Conţinuturi vizate Forme de Resurse Resurse Probleme de
Crt. didactică Op. organizare procedurale materiale evaluare
1. Organiza- 2’ Se asigură liniştea. Elevii se pregătesc pentru Frontal conversaţia catalogul
rea clasei oră. Se notează absenţii (dacă este cazul).
2. Verificarea 5’ Selectiv, elevii sunt solicitaţi să citească Frontal conversaţia caietul de Se citesc două-
temei temele. explicaţia teme trei teme, iar
prof. intervine cu
explicaţiile
necesare
3. Captarea O1 5’ Se realizează un ciorchine împreună cu elevii, frontal ciorchinele flipchart Completati
atenţiei O2 pe care profesorul îl va completa pe o coală brainstor- ciorchinele cu
O3 de flipchart, iar elevii pe fisă cu informații ming informaţii pe
O4 referitoare la partea de vorbire substantivul: care le ştiţi
felul substantivului, categoriile gramaticale despre
gen. număr, cazuri și funcțiile sintactice substantiv.
corespunzătoare fiecărui caz (anexa 1).
4. Evocarea Anunţatea temei şi a obiectivelor frontal conversaţia tabla
5. Realizarea 30’ Elevii primesc o fișă de lucru (anexa 2) ce Care sunt
sensului vizează aplicarea noțiunilor teoretice substantivele din
referitoare la substantive. textul dat?
O2 Elevii sunt solicitați să analizeze substantivele frontal fişa de Cum se
O3 (pădurea, bolți, chemare, în câmp) din textul individual conversaţia lucru deosebesc
O4 dat, precizând genul, numărul, articolul, expunerea substantivele de
O5 cazul, funcția sintactică și să completeze explicaţia celelalte părți de
textul cu ortogramele date. problemati- vorbire?
Individual elevii completeaza propozițiile zarea Care sunt
date cu articolele potrivite pentru fiecare analiza categoriile
substantive (ai, a, unui, ale, unui). gramaticală gramaticale ale
Selectiv, elevii sunt solicitați să alcătuiască exerciţiul substantivului ?
propoziții cu substantivul câine cu funcție de Care sunt
O6 subiect, nume predicative, atribut în genitiv, fişa de articolele
complement. Elevii precizează întrebările lucru hotărâte?
fiecărei funcții sintactice avute în vedere. Care sunt

3
În continuare, se realizează o recapitulare articolele
orală a tipurilor de substantive și se definesc genitivale?
O3 substantivele colective și substantivele individual Care sunt
O4 defective. Individual, elevii trebuie să întrebările
precizeze dacă afirmația dată este adevărată frontal caietele subiectului,
sau falsă, încercuind A/F. Se pune accent pe elevilor numelui
ortografierea corectă a substantivelor aflate în tabla predicative,
cazurile D-G, scrise cu i/ii. atributului în
genitiv și ale
complementului?
Definiți
substantivele
colective/defec-
tive.
6. Asigurarea 3’ Se distribuie elevilor o fișă de autoevaluare,
feed-back- profesorul făcând aprecieri verbale despre frontal conversaţia fișa autoevaluarea
ului gradul de participare al elevilor la activitate aprecieri verbale
pe tot parcursul ori, încurajând, lăudând,
sprijinind, în funcție de situație. (anexa 3).
7. Evaluarea 2’ Se fac aprecierile pentru răspunsurile elevilor frontal conversaţia aprecieri verbale
şi se notează cei mai activi.
8. Tema 3’ Se comunică elevilor tema pentru acasă, frontal conversaţia caietul de
pentru cerându-li-se să valorifice cunoştinţele explicaţia notiţe
acasă acumulate în timpul orei: pag. 104-105/ex. manualul
4,5,6.

4
SUBSTANTIV
UL

5
Anexa 2

FIȘĂ DE LUCRU
Substantivul – clasa a VI-a

1. Analizează substantivele din textul următor completând tabelul dat:


„Astfel zise lin pădurea,
Bolţi asupră-mi clătinând-
Şuiaram l-a ei chemare
Ş-am ieşit în câmp râzând.” Mihai Eminescu – O rămâi

substantivul genul numărul articulat cazul funcţia sintactică


cu..

2. Scrie în spațiul liber din stânga litera corespunzătoare funcției sintactice substantivului marcat:
1. ......... Ce-ți poftește inima? A. Complement circ. de loc (Ac)
2. ......... Au ajuns repede la casa din deal. B. Nume predicativ (G)
3. ......... Ea pleacă săptămâna viitoare. C. Atribut substantival apozițional (N)
4. ......... Locuința este de mâine a mătușii. D. Complement circ. de timp (Ac)
5. ......... Popescu, pictorul, m-a vizitat ieri. E. Atribut subst. Prepozițional (Ac)
F. Subiect (N)

6
3. Completează spaţiile libere cu articolul corespunzător:

Cerceii de aur .............colegei mele sunt deosebiţi.


Am găsit zgarda maro ............ căţeluşului.
Ana i-a cerut ............... prieten o carte.
Lucrările sunt .................. clasei noastre.
Mă adresez .......................... prieteni vechi.

4. Alcătuiţi propoziţii în care substantivul câine să fie:

Subiect...........................................................................
Nume predicativ............................................................
Atribut în genitiv...........................................................
Complement..................................................................

5. Încercuieşte varianta corectă:

Substantivele roi, herghelie, turmă, cârd sunt substantive colective. A/F


Au numai forme de plural substantivele icre, aplauze, macaragii, genunchi. A/F
Substantivele în vocativ au funcţia de subiect. A/F
Sunt corecte formele: şcolii, fetei, umbrei, străzii. A/F
Substantivele fiii, copiii, codrii sunt articulate cu articol hotărât. A/F

7
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

vesel nedumerit furios

Anexa 3

OBSERVAŢIILE
AUTOEVALUARE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:
Nu mi-a plăcut:
Pot rǎspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre :
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

vesel nedumerit furios

OBSERVAŢIILE
AUTOEVALUARE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:
Nu mi-a plăcut:
Pot rǎspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre :
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

vesel nedumerit furios

S-ar putea să vă placă și