Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Clasa: a III-a A
Disciplina: Educația tehnologică
Unitatea: Arta culinară și sănătatea
Subiectul lecției: Tehnologii de preparare a bucatelor
Tipul lecției: mixtă
Unități de competențe: 4.1.4.2.
Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 – să deducă anumite reguli ce trebuie respectate în timpul servirii mesei.
O2 – să identifice comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc.
O3 – să aşeze în ordine mesele principale pe care le servesc în timpul zilei.
O4 – să răspundă corect la întrebările referitoare la conținutul textului.
- Forme de organizare: frontal, în grup.
- Metode și procedee: conversaţia euristică, explicaţia, observaţia
- Mijloace didactice: ppt, tabla, manualul.
Bibliografie:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf
- Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf

DEMERSUL DIDACTIC

1
STRATEGII DIDACTICE STRATE
ELEMENTE DE CONȚINUT GII

Timmpul
O DE
Activitatea învăţătorului Activitatea elevului EVALUA
RE
Forme Metode/ Mijloace
procedee
Evocare

10’
Stabilirea disciplinei necesare începerii lecției. Pregătesc cele necesare pentru Frontal
lecție.
O2
Conversația
Se poartă un dialog prin care se verifică Elevii răspund la întrebări.
anumite cunoştinţe însuşite în lecţiile
anterioare:
-...despre alimente proaspete şi
Despre ce am discutat ora trecută? alimente vechi.
-...alimente proaspete.
-Ce fel de alimente trebuie să consumăm pentru
a ne păstra sănătatea? -...să citim pe ambalaj data la care
-Ce trebuie să facem atunci când cumpărăm expiră produsul.
alimente? -...ne prezentăm la medic la
-Ce facem dacă din greşeală consumăm primul semn de alarmă: greaţă,
alimente expirate? stare de vomă.

Pentru a ne păstra sănătatea trebuie să


respectăm şi alte reguli de alimentaţie corectă,
în afara celor pe care le-am discutat deja.

Realizarea sensului

Astăzi noi o să învățăm cum să preparăm bucatele, 25’


folosind diverse tehnologii. Copiii ascultă cu atenție și urmaresc Frontal
O2
prezentarea.
Pentru aceasta vă rog să fiți atenți la prezenatarea pe
Power-point
care v-am pregătit-o.
Informația propusă în power-point o prezint Explicație

1. PRELUCRAREA PRIMARĂ A
PRODUSELOR
Înainte de a fi consumate, multe produse
alimentare sînt supuse prelucrării culinare.
Prelucrarea culinară include două metode de
bază: prelucrarea primară și prelucrarea termică.
Prelucrarea primară este aplicată, în special, la
prepararea salatelor din legume proaspete sau
fructe, la pregătirea legumelor pentru ciorbe etc.
La prelucrarea primară produsele se aleg, se
sortează (dacă e nevoie) după mărime, se curăță
(de coajă), se spală, se mărunțesc (se taie, se
pisează, se dau prin răzătoare etc.).
Prelucrarea primară constă într-o serie de
operații manuale sau mecanice pregătitoare
pentru
prelucrarea culinară propiu-zisă. La principalele
produse prelucrarea primară comportă
următoarele operați:
LEGUME
    Prelucrarea primara a legumelor cuprinde mai
multe operații: sortare, spălare, curățire si
taiere. Sortarea se face după calitate si mărime.
Legumele alterate se îndepărtează.
CARNE
Operația principală constă în tranșarea cărnii pe
calități ți categorii, care se executa în
2
carmangerie. Prelucrarea preliminara implică și
o serie de alte manopere, cum ar fi scoaterea
cărnii de pe os, curățarea de tendoane, spălarea,
baterea cu ciocan de lemn sau împănarea.
PEȘTE
    Prelucrarea preliminară a peștelui proaspăt
constă în curățarea de solzi, eviscerarea și apoi
spălarea în apă rece. Se tranșează și se trece
repede la prelucrarea termica.
Observația
PRELUCRAREA TERMICĂ
Prelucrarea propriu-zisa a alimentelor trebuie să
se facă în așa fel încît să se asigure
menținerea calităților nutritive. În gastrotehnic,
deosebim in special mai multe procedee
tehnice-
moderne de tratare termica a alimentelor:
1. FIERBEREA - reprezintă metoda cea  mai
simplă de preparare a alimentelor, prin care se
înțelege expunerea alimentului de origine
animală sau vegetală în contact cu energia
calorică propagată prin apă, vapori sau în apă și
vapori. Fierberea se aplică la legume, pește,
carne, paste făinoase, crupe ș.a.
2. FRIGEREA – reprezintă metoda de
preparare termică prin care alimentul este expus
direct la radiațiile calorice (la grătar, frigare)
sau prin intermediul unei plăci metalice (tigaie
de teflon încinsă neunsa). La suprafața
alimentului se formează o crustă care va suferi
un fenomen de coacere.

Reflecție
Frontal
Sunteți pregătiți să începem cu o fișă tehnologică de Elevii sunt grupați și așteaptă sa le 7’
preparare a tartinelor calde fie dată sarcina pentru
Fișa tehnologică
Prepararea tartinelor calde Tabla
Produse necesare: o franzelă (se recomanda să fie
feliată), caşcaval (dat prin rozătoare), Conversația
O3 unt, 2-3 roşii, un arde gras, frunze de mărar şi de
pătrunjel, cozi de ceapă.
♦ Lucraţi in echipe. În grup
La fiecare etapă de lucru, respectaţi normele de
igienă şi de protecție a muncii.
1. Se efectuează prelucrarea primară a produselor.
2. Pe feliile de pîine se pun felioare de legume,
verdeaţă. Dacă doriţi, puteţi unge pîinea cu
foarte puţin unt.
3. Deasupra se presară caşcaval dat prin râzătoare.
4. Tartinele pregătite se pun ne o tavă şi 1 se
introduc, pentru 5-6 minute. în cuptorul
înfierbîntat (sau în cuptorul cu microunde).
5. Se scot din cuptor şi se servesc calde, aranjate pe
platouri mici sau mari (în funcţie de
numărul de persoane, dar ş de cel al tartinelor).
Extindere
Frontal Conversația
V-a plăcut tema, așsadar pentru acasă vă Bine! 3’
rămâme să alcătuiți o fișă tehnologică pentru o Mulțumim pentru lecție.
salata preparată din legume fierte.

3
4

S-ar putea să vă placă și