Sunteți pe pagina 1din 3

Grup Şcolar Gheorghe Lazăr

Profesor: Adela Pop

PROIECT DIDACTIC

Clasa : a-XI-a A
Obiectul : Matematica-Analiză matematică
Subiectul lectiei : Operaţii cu funcţii derivabile
Tipul lectiei : Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi de calcul.
Conpetenţe generale :
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor in funcţie de contextul
în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în
enunţuri matematice.
3. Utilizarea algoritmilor pentru rezolvarea unor probleme practice.
4. Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă în
scopul găsirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor.
Competenţe specifice :
1. Aplicarea unor algoritmi specifici calculului diferenţial în rezolvarea unor
probleme.
Strategia didactică: activ-participativă.
 Metode şi procedee didactice :conversaţia euristică, exerciţiul,
demonstraţia, munca independentă.
 Material didactic utilizat : manual clasa a-XI-a, fişe de lucru .
 Tipuri de actităţi: frontală si individuală.
 Procedee de evaluare: analiza răspunsurilor, observarea sistematică a
atenţiei, verificarea cantitativă şi calitativă a temei.
Scenariu didactic:
1.Moment organizatoric(2’ ): Verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor
(dacă sunt) în catalog;
Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a orei ;
2.Captarea atenţiei ( 2’) : Verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul
profesor-elev; elev-elev, prin confruntarea rezultatelor (în cazul in care apar diferenţe
rezultat, se rezolvă exerciţiile la tablă ).
3.Informarea elevilor asupra lecţiei (2’): În cadrul orei de azi vom învăţa regulile de
derivare şi le vom aplica în probleme. Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei:
Operaţii cu funcţii derivabile

4.Verificarea cunostintelor anterioare ( 5’): Se propune elevilor o activitate


interactivă frontală. Profesorul pune intrebări elevilor, urmăreste completarea
răspunsurilor primite şi retinerea notiunilor fundamentale insusite anterior de catre
elevi si necesare în rezolvarea exerciţiilor.

1
5. Prezentarea de material nou (20’)
Calculul derivatei unei funcţii derivabile pe o mulţime D, folosind definiţia derivatei
într-un punct este destul de anevoios. De aceea sunt necesare reguli de calcul care să evite
folosirea limitelor de funcţii.

Teorema 1.( derivata sumei şi a produsului). Fie funcţiile şi punct de


acumulare al lui D. Dacă funcţiile f şi g sunt derivabile în şi atunci :
1) funcţia este derivabilă în punctul şi .
2) funcţia este derivabilă în punctul şi
3) funcţia este derivabilă în punctul şi

Observaţie
Dacă funcţiile sunt funcţii derivabile pe D şi , atunci funcţiile ,
şi sunt derivabile pe D şi avem următoarele reguli de derivare:
, , şi .

Exemple: Folosind regulile de derivare să se calculeze derivatele următoarelor funcţii:


1.
.
2.
3.

4.

5.

Teorema 2. (Derivata câtului).


Fie funcţiile şi punct de acumulare al lui D astfel încât .
Dacă funcţiile f şi g sunt derivabile în atunci funcţia este derivabilă în punctul şi

Observaţie:

2
Dacă funcţiile sunt derivabile pe D şi atunci funcţia
este derivabilă pe D şi .
Exemple: Să se calculeze derivatele următoarelor funcţii:
1.

2.

6.Consolidarea cunostinţelor şi asigurarea feed-back-ului ( 16’): Fiecare elev va


primi câte o fişă de lucru .Pe parcursul rezolvării exerciţiilor, profesorul intervine cu
întrebări, adresate atât elevilor de la tablă cât şi celor din clasă,pentru a se clarifica
demersul rezolvării.
7.Tema pentru acasă (1’): Se vor propune spre rezolvare ca temă pentru acasă ,
exerciţiile rămase nerezolvate din fişă .
8.Aprecieri (2’) : Se notează elevii care s-au evidenţiat in timpul orei.

S-ar putea să vă placă și