Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Justiţiei

Administraţia Naţională a Penitenciarelor


Direcţia Reintegrare Socială

PROIECT DE ACTIVITATE

Denumirea proiectului: Cerc de dezvoltare a vorbirii

I. Justificarea iniţierii proiectului


Accesul la educaţie, precum şi la cât mai multe activităţi de reintegrare socială trebuie
asigurat tuturor persoanelor custodiate, indiferent de gradul de instruire. De altfel,
recomandările internaţionale în domeniu atrag atenţia asupra necesităţii asigurării posibilităţii
deţinuţilor care nu ştiu sau au probleme de scris şi citit, de a participa la activităţi, prin
adaptarea conţinutului sau a mijloacelor de realizare.
La data de 01.02.2017, în sistemul penitenciar existau 1973 de persoane private de
libertate analfabete, reprezentând 7,23% din populaţia penitenciară. Chiar dacă parte dintre
deţinuţi sunt incluşi în procesul de instruire şcolară, solicitările privind implicarea şi în alte
demersuri de educaţie reclamă necesitatea dezvoltării unor activităţi adaptate caracteristicilor
şi resurselor de care aceste persoane dispun.
În sistemul penitenciar există atât analfabeţi declaraţi, cât şi persoane care au
frecventat cursuri şcolare, dar care nu au aceste deprinderi formate, precum şi persoane
cunoscute sub denumirea de analfabeţi funcţionali. Aceste persoane se distind şi prin faptul
că pot manifesta dificultăţi de exprimare sau înţelegere a sensurilor cuvintelor, limbajul este
unul limitat, iar exprimarea verbală este deficitară.
Activităţile de dezvoltare a vorbirii contribuie de fapt la dezvoltarea limbajului, a
comunicării interumane, familiarizarea cu termeni noi, dezvoltarea exprimării corecte şi
implicit a gândirii.

II. Scopul
Implicarea persoanelor private de libertate în activităţi care să contribuie la exersarea
limbii române, dezvoltarea vorbirii, a exprimării corecte şi a comunicativităţii

III. Obiectivele operaţionale:


- să își dezvolta capacitatea de exprimare orală;
- să enunţe cel puţin două idei principale ale unui text;
- să rezolve, corect, diferite exerciții de vocabular;
- să utilizeze, corect, cuvintele și expresiile studiate;
- să explice înţelesul unor cuvinte şi să alcătuiască propoziţii cu acestea.

IV. Resursele implicate


Resursele umane:
Activităţile de tip cerc se pot desfăşura atât sub îndrumarea personalului de
reintegrare socială, cât şi a unor colaboratori.
- coordonator proiect;
Str. Maria Ghiculeasa nr.47, sector 2 Bucureşti, România, tel./fax :021-608.21.50/ 021-242.05.05
www.anp.gov.ro
Operator de date cu caracter personal, înregistrat la A.N.S.P.D.C.P. sub nr. 34237
- colaboratori din interior sau exterior (profesor de limba şi litearura română)
- deţinuţi selecţionaţi – se recomandă constituirea unor grupuri, în medie, de 10 persoane

Criteriile de selecţie a participanţilor:


- Persoane analfabete;
- Persoane care au parcurs/parcurg programul de Alfabetizare;
- Persoane analfabete funcţional.

Etapele selecţiei:
1. anunţarea proiectului şi centralizarea solicitărilor primite din partea deţinuţilor;
2. organizarea unei probe practice pentru identificarea nivelului de deficienţă a scrisului şi
cititului;
3. constituirea grupului ţintă.

Resursele materiale: materiale suport relizate de coordonatorul activităţii, înregistrări


audio-video, texte literare, coli şi instrumente de scris (pentru deţinuţii care au elementele
de bază ale scrisului şi cititului)

V. Desfăşurarea propriu–zisă a activităţii


Locul de desfăşurare
Întâlnirile de lucru vor avea loc în cluburi destinate activităţilor educative

Activităţi prevăzute1
1. Idei principale dintr-un text dat
(Citirea unui text de către educator şi enunţarea ideilor principale de către participanţi)
2. Cuvinte identice ca formă şi înţeles diferit (omonimele)
(Identificarea sensurilor unor cuvinte şi alcătuirea de propoziţii dezvoltate)
3. Joc interactiv FAZAN

Perioada derulării/ Frecvenţa întâlnirilor


Durata proiectului este de regulă de 1 lună de zile, iar frecvenţa întâlnirilor poate varia, în
funcţie de complexitatea activităţii şi a evenimentului final, recomandarea fiind de 2
şedinţe/săptămână.

Etapele de lucru

Acţiuni Data
1. Redactarea proiectului de activitate (va cuprinde detalii cu privire la
ZZ.LL.AAAA
activităţile prevăzute);
2. Anunţarea activităţii, selectarea grupului ţintă şi întocmirea
ZZ.LL.AAAA
documentelor specifice;
3. Avizarea şi aprobarea proiectului; ZZ.LL.AAAA
4. Organizarea întâlnirilor grupului ţintă, corespunzător tipului de
activitate (la începutul fiecărei întâlniri se va organiza o activitate/joc de
percepţie auditivă) ZZ.LL.AAAA

1
La desfăşurarea activităţii pot fi avute în vedere una sau mai multe tipuri de activităţi.
Str. Maria Ghiculeasa nr.47, sector 2 Bucureşti, România, tel./fax :021-608.21.50/ 021-242.05.05
www.anp.gov.ro
Operator de date cu caracter personal, înregistrat la A.N.S.P.D.C.P. sub nr. 34237
…..
Activitatea nr. 1 (o săptămână - 2 întâlniri) - Idei principale dintr-un
ZZ.LL.AAAA
text dat
- Prezentarea temei şi a sarcinilor de lucru;
- Notarea contribuţiei fiecărui participant
ZZ.LL.AAAA
Activitatea nr. 2 (o săptămână - 2 întâlniri) - Cuvinte identice ca
…..
formă şi înţeles diferit (omonimele)
ZZ.LL.AAAA
- Prezentarea temei şi a sarcinilor de lucru;
- Notarea contribuţiei fiecărui participant
ZZ.LL.AAAA
Activitatea nr. 3 (o săptămână - 2 întâlniri) - Joc interactiv FAZAN
…..
- Prezentarea temei şi a sarcinilor de lucru;
ZZ.LL.AAAA
- Notarea contribuţiei fiecărui participant
5. Susţinerea activităţilor finale (exerciţii de recapitulare a tuturor
activităţilor desfăşurate) (2 ședințe)
Organizarea unei ședințe recapitulative și a unei ședințe finale, de ZZ.LL.AAAA
evaluare a fiecărui participant, prin rezolvarea unor exerciții combinate,
stabilite de coordonatorul activității. Se vor nota rezultatele finale.
6. Evaluarea proiectului şi a participanţilor. ZZ.LL.AAAA

VI. Evaluarea
Evaluarea proiectului
Coordonatorul va redacta un raport care va include numărul deţinuţilor participanţi,
numărul celor care au primit credite în urma activităţii derulate, scurte detalii legate de,
modalitatea de desfăşurare şi evaluare a participanţilor şi impresiile acestora.
Raportul de valuare va conţine şi referiri cu privire la activitatea desfăşurată de fiecare
participant, rezultatele obţinute şi modalitatea de finalizare (cu sau fără credite).

Evaluarea participanţilor
Evaluarea participanţilor se va realiza individual, prin raportare la obiectivele stabilite,
îndeplinirea sarcinilor de lucru şi calificativul obţinut.
Creditarea participării deţinuţilor care fac parte din cercul de dezvoltare a vorbirii se
va face la finalizarea activităţii, în condiţiile realizării obiectivelor operaţionale.

Indicaţii metodologice

Se recomandă evitarea activităţilor de tip prelegere sau prezentare susţinută de


educator.
Cea mai eficientă modalitate de învăţare pentru adulţi este învăţarea prin acţiune.
Despre un lucru se poate învăţa citind despre acesta, ascultând alte persoane, vizionând
filme, prin demonstraţie sau prin implicare în realizarea acestuia.
Se recomandă ca, la începutul activităţii de învăţare, să se desfăşoare un scurt
joc/activitate de percepţie auditivă. Rolul activităţii este de a evidenţia rolul percepţiei
auditive în învăţarea şi înţelegerea corectă a cuvintelor şi conţinutului unui mesaj.
Exemple:
Exerciţii de identificare a sunetelor
Str. Maria Ghiculeasa nr.47, sector 2 Bucureşti, România, tel./fax :021-608.21.50/ 021-242.05.05
www.anp.gov.ro
Operator de date cu caracter personal, înregistrat la A.N.S.P.D.C.P. sub nr. 34237
a) Se difuzează participanţilor o înregistrare scurtă (ex: sunte dintr-o bucătărie în
care se prepară hrana, zgomote specifice dintr-un fast food, zgomotele dintr-o
sală de clasă), iar ulterior, se cere să se identifice cât mai multe dintre sunete
auzite.
b) Se cere participanţilor să închidă ochii şi timp de 5 minute să fie atenţi la
zgomotele ambientale auzite. Ulterior, participanţii vor enumera cât mai multe
dintre suntele identificate.
c) Se cere participanţilor să enumere toate zgomotele pe care le-au auzit în cursul
zilei, până la momentul desfăşurării activităţii. Se cere apoi ca să fie identifiacte
zgomotele plăcute faţă de cele percepute ca fiind mai puţin plăcute.

Exemple de activităţi care pot fi desfăşurate în cadrul cercului de dezvoltare a vorbirii:


În funcţie de caracteristicile participanţilor, activităţile planificate pot conţine şi activităţi de citit
sau scris

1. Enumeraţi cuvinte care încep cu litera/ grupul de litere…..;


2. Exprimă folosind cuvinte proprii, ideea rezultată din următorul text………….;
3. Povesteşte în cât mai multe propoziţii, care a fost cea mai frumoasă zi din viaţa ta.
4. Alcătuieşte propoziţii folosind următoarele cuvinte…………….
5. Alcătuieşte propoziţii cu sensuri diferite ale următoarelor cuvinte: bancă, car, cap,
copcă cod, corn, dar, fin, lamă, leu, lac, mină, neam, nouă, păr, poartă, rachetă, sare,
sol, şah,
6. Daţi exemple de cuvinte care exprimă o stare. Pentru fiecare cuvânt enunţat, daţi
exemplu de un sinonim, respectiv un antonim;
7. Alegeţi dintre obiectele înconjurătoare, pe acelea care vă plac cel mai mult şi
exprimaţi în propoziţii alegerea făcută;
8. Explicaţi înţelesul următorului proverb………………;
9. Joc FAZAN.

 Pot fi stabilite și alte obiective operaționale, în funcție de categoria de exerciții alese de


coordonator, în baza cărora se va realiza evaluarea individuală a participanților.
 În situaţiile în care deţinuţii au deprinderi minime de scris şi citit, în cadrul evaluărilor, se
pot utiliza fişe de evaluare. Pentru ceilalţi deţinuţi, coordonatorul activităţii va oferi în
raportul de evaluare finală, detalii privind participarea fiecărei persoane şi rezultatele
individuale obţinute.
 Un deţinut nu poate fi inclus, simultan, în două sau mai multe activităţi de tip cerc,
creditarea realizându-se o singură dată/cerc desfăşurat.
 Rezultatele evaluărilor individuale se regăsesc în raportul de evaluare finală a proiectului
de activitate.

Str. Maria Ghiculeasa nr.47, sector 2 Bucureşti, România, tel./fax :021-608.21.50/ 021-242.05.05
www.anp.gov.ro
Operator de date cu caracter personal, înregistrat la A.N.S.P.D.C.P. sub nr. 34237

S-ar putea să vă placă și