Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Just 4 Kids”


Profesor învățământ primar: Bălan Georgiana
Data: 11.11.2022
Clasa : a III-a B
Unitatea tematică: “Din lumea reală, în lumea textului”
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Conținut: Textul narativ
Subiectul lecției: Textul narativ. Lectura textului
Text suport: “Perla de scoică” ( din Ghidul Educație pentru caracter)
Tipul lecției : Predare-învățare
Durata : 45 min

Competențe specifice:
Comunicare în limba română :
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit;
3.4. Evaluarea conţinutului unui text pentru a evidenţia cuvinte-cheie şi alte aspecte importante ale acestuia;
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la întrebări de sprijin;

Obiective operaționale:
PE PARCURSUL ȘI LA FINALUL LECȚIEI, FIECARE ELEV VA FI CAPABIL :
O1 - Să citească corect , fluent, cursiv și expresiv textul; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
citește corect , fluent, cursiv și expresiv cel puțin un fragment din cele șase, pe baza textului din manual;
O2 - Să formuleze oral propoziții cu expresii și cuvinte noi din text; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare
elev formulează oral o propoziție cu cel puțin două cuvinte din cele patru, pe baza textului din manual;
O3 - să formuleze răspunsuri clare și corecte; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează două
răspunsuri din trei, pe baza textului din manual;

RESURSE:
I. Metodologice
a) Metode şi procedee: explicația, conversația, exercițiul,jocul didactic,metoda R.A.I., diagrama
Venn, metoda Ciorchinelui
b) Mijloace de învăţământ : laptop, tablă interactivă, caiete,manual, marker tablă, fișe de lucru,
https://wordwall.net/ , https://www.jigsawplanet.com/
c) Forme de organizare: frontală, în echipe
II. Temporale : 45 minute
III. Umane : 18 elevi
IV. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
V. Bibliografice :
 Didactica limbii şi literaturii romane, V. Molan, M. Bizduna
 Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română aprobată prin ordin al ministrului Nr.
numărul 3371/ 12.03.2013
www.manuale.edu.ro,
Adresă: Strada Vântului nr 27, Bucuresti-Sector 3, Bucuresti.Tel.: 0721 885 465 ; e-mail: ramona@just4kids.ro
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Forme de
Etapele Strategiile didactice
Conţinutul învățării evaluare
lecţiei
1.Momentul Se asigură condiţii optime pentru începerea frontal
organizatoric orei.
2 min Se realizează prezența, asigurarea
funcționării echipamentelor audio și video.

2.Reactualizar Se verifică cantitativ și calitativ (selectiv) conversația evaluare


ea tema pentru acasă. orală
cunoştinţelor https://wordwall.net/
dobândite Să ne amintim! – activitate frontală observarea
anterior exerciţiul sistematică
https://wordwall.net/ro/resource/9384997/
Laptop
planul-de-idei
5 min. Tabla interactivă
Frontal

3.Captarea Elevii sunt invitați să descopere imaginea Conversația observarea


atenției rezolvând următorul puzzle Exercițiul sistematică

5 min https://www.jigsawplanet.com/? https://www.jigsawplanet.com/


rc=play&pid=1793cb7be88c
Laptop
Tabla interactivă

Frontal

Învățătoarea le spune elevilor că astăzi, la


4. Anunţarea disciplina Limba și literatura română, vor conversația
temei şi a trece la o nouă lecție,” Perla de scoică”.
obiectivelor Vor citi lecția în gând , apoi pe Laptop
2 min. fragmente, vor scrie cuvintele necunoscute, Caiete
le vom explica, vor formula propoziții cu Stilouri
ele și vor răspunde la întrebări pe baza
textului Frontal

Se va nota titlul lecției pe tablă și în Marker tablă


caietele elevilor.
Citirea textului de către elevi Explicaţia Observarea
5. Dirijarea Cadrul didactic propune elevilor să Lectura individuală sistematică
învățării descopere textul ” Perla de scoică”. Conversația
25 min Citirea textului de către elevi în gând,
fiecare în ritm propriu. Metoda R.A.I. Evaluare
Întrebări în legătură cu textul minge orală
Adresă: Strada Vântului nr 27, Bucuresti-Sector 3, Bucuresti.Tel.: 0721 885 465 ; e-mail: ramona@just4kids.ro
Elevii vor răspunde oral la întrebări pe baza
textului citit.
 Ce privește tânărul în vitrina
magazinului?
 De ce economisise tânărul bani?
 Cum se formează perlele adevărate? Explicația
Conversația
Citirea în lanţ a textului Exercițiu
Se va realiza citirea în lanț și se vor explica Vocabular
cuvintele necunoscute. Elevii le vor nota în
vocabular și vor formula oral propoziții cu Fișe cu diagrama Venn
acestea. Pe echipe
Elevii sunt împărțiți în două echipe și vor Stilou
scrie asemănările și deosebirile dintre Manual
perlele de cultură și cele adevărate. (Anexa
1) Frontal
Citirea model a textului
Citirea după model
Citirea selectivă
Pe baza informațiilor din text, elevii Conversația Evaluare
6.Obținerea împărțiți pe echipe vor completa cercurile Exercițiul scrisă
performanței libere. (Anexa 2) Explicația
Metoda Ciorchinelui
10 min Pe echipe

7. Evaluare Elevii sunt invitați să își exprime părerea Conversația Evaluare


5 min despre textul citit: Individual orală
 Din acest text, cel mai mult mi-a
plăcut.........deoarece..........
 Mi-ar plăcea să fiu cultivator de
perle, pentru că...
 Nu mi-ar plăcea să fiu cultivator de
perle întrucât...
8.Încheierea Se fac aprecieri globale asupra participării Conversația aprecieri
activității elevilor la lecție și a modului de lucru pe verbale,
tot parcursul activității. Se va nota tema la generale
5 min tablă și în caiete.

Anexa 1

Perlele de cultură Perlele adevărate

Adresă: Strada Vântului nr 27, Bucuresti-Sector 3, Bucuresti.Tel.: 0721 885 465 ; e-mail: ramona@just4kids.ro
Asemănări

Anexa 2

MAMA

Adresă: Strada Vântului nr 27, Bucuresti-Sector 3, Bucuresti.Tel.: 0721 885 465 ; e-mail: ramona@just4kids.ro

S-ar putea să vă placă și