Sunteți pe pagina 1din 4

 

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ĨNVĂŢĂMÂNT:
Grădiniţa P.P. “Dumbrava Minunată” – Fieni
EDUCATOARE:
Vîlcea Cătălina – Elena
GRUPA:
mică “Fluturaşii”
TEMA ANUALĂ:
“Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI:
“Ĩmi place să călătoresc”
TEMA SĂPTĂMÂNII / ZILEI:
“Plutim”
TIPUL ACTIVITĂŢII:
mixtă
FORMADEORGANIZARE:
activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:ADP:Rutine: - Ĩntâlnirea de dimineaţă:
“Cu ce plecăm în excursie pe mare ?” , “Vreau, îmi permiţi?” / Salutul, prezenţa, calendarul naturii;- Servirea
micului dejun – deprinderi de igienă şi autoservire
Tranziţii: -
Şirul vaporaşelor - “Bat din palme…” (joc cu text şi cânt);- “Dacă vesel se trăieşte..” (joc cu text şi cânt);
ADE:- Educaţie plastică (DEC):
“ Vaporul” – dactilopictură
ALA I – Matematică / manipulative:
“Vaporul” – puzzle;-
Ştiinţă:
“Grupează mijloacele de transport maritime”- fişă de lucru;-
Nisip şi apă:
“Lansăm bărcuţe pe apă”
- Construcţii:
“Farul”
ALA II – 
Deprinderi motrice: diferite forme de mers, alergare;
- Joc de atenţie şi mişcare:
“Vaporul ajunge în port”;
- Joc liniştitor:
“Plimbă vaporaşul”
SCOP:
dezvoltarea capacităţii de a compune în mod original spaţiul plastic utilizând tehnica delucru – dactilopictură;
OBIECTIV DE REFERINŢĂ
: să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate printehnici specifice picturii;
 
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:ADE:DEC: - Educaţie plasticăO1:
să respecte poziţia corectă faţă de suportul de lucru;
O2:
să execute efecte plastice pe suprafaţa vaporului folosind degetele;
ALAIMatematică / manipulative:
- să îmbine piesele de puzzle în mod corect, pentru a obţine imaginea unui vapor;
Ştiinţă:
- să recunoască mijloacele de transport maritim;- să grupeze mijloacele de transport maritim (criteriul formei);
Nisip şi apă:
- să lanseze pe apă bărcuţe din hârtie şi să observe ce se întâmplă cu acestea (plutesc);
Construcţii:
- să construiască prin suprapunere şi îmbinare un far;- să colaboreze pentru a realiza tema dată;
ALA II:
- să respecte regulile de joc;- să execute deprinderile motrice învăţate (mers, alergare) în contexte diferite;- să
aştepte cu răbdare să îi vină rândul la joc;- să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă şi fair – play;
STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee:
 povestirea, conversaţia, explicaţia, observarea, demonstraţia, jocul, lucrulindividual, în perechi sau
în grupuri, turul galeriei;
Mijloace de învăţământ:
fişe suport, acuarele, pahare pentru apă, puzzle cu vapoare şi bărci,fişe de lucru, suport pentru apă şi nisip, bărcuţe
din hârtie, cuburi de lemn, truse Lego, vaporaş- jucărie;
Material bibliografic:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani), M.E.C.T. – 2008;2. Mihaela Păişi Lăzărescu, Liliana
Ezechil, “Laborator preşcolar. Ghid metodologic”,Bucureşti, 2008;www.didactic.ro

Citiți o previzualizare

Încărcați documente pentru a descărca.


Încărcați pentru a descărca
SAU

Deveniți membru Scribd pentru a citi și descărca documente complete.


Începeți perioada GRATUITĂ de probă de 30 zile
 
S C E N A R I U L A C T I V I T Ă Ţ I I
Ĩntâlnirea de dimineaţă.
Se va purta cu copiii o scurtă discuţie cu tema “Cu ce plecămîn excursie pe mare?” prin intermediul căreia vor
fi reamintite mijloacele de transport maritimecunoscute de copii pe parcursul acestei săptămâni. Se vor utiliza
imagini ale mijloacelor detransport maritime cunoscute, copiii putând astfel să aleagă cu uşurinţă mijlocul de
transport preferat motivând alegerea făcută.
Noutatea zilei.
Astăzi vom pleca împreună “în călătorie cu vaporul”. Acesta, plutind pemare (planşă), este gata de plecare. Lângă
vapor sunt aşezate fotografiile copiilor din grupă. Cei prezenţi, pentru a pleca în călătorie, trebuie să îşi
recunoască propriul chip şi să lipeascăfotografia pe vapor. După ce au aşezat fotografia, “călătorii” fac
cunoştinţă (împărtăşirea cuceilalţi) prin expresii ca: “Eu sunt Alexandra şi sunt bucuroasă că voi merge în
călătorie!”Se va stabili ziua, luna, anotimpul şi se va ataşa în calendarul naturii simbolul specificvremii de
afară.Copiii vor asculta un mesaj telefonic de la vaporaşul nostru: “Dragi copii, eu, vaporaşul,sunt foarte supărat
deoarece în ultima mea călătorie pe mare mi-am pierdut toate culorile celefrumoase şi acum am rămas pur
si simplu…alb! Eu am auzit că voi sunteţi nişte pictori foarte pricepuţi şi de aceea vă rog să mă ajutaţi
iar eu sigur vă voi răsplăti!”Ĩmpreună vom forma “şirul vaporaşelor” şi vom pleca în călătorie
vizitând centreledeschise, copiii vor primi explicaţii referitoare la activitatea desfăşurată în fiecare centru.La
centrul
Artă
vom decora vaporaşele cât de frumos putem utilizând tehnicadactilopictură, la centrul
Matematică / manipulative
vom realiza câte un puzzle pentru aobţine imaginea unui mijloc de transport maritim cunoscut, la centrul
Ştiinţă
vomrealizasarcinile din fişa de lucru, vom recunoaşte mijloacele de transport maritime şi le vom grupa, la
Nisip şi apă
vom lansa pe apă bărcuţele realizate de noi zilele trecute, vom observa ce seîntâmplă cu acestea şi vom comunica
cele observate colegilor iar la centrul
Construcţii
vomconstrui împreună un far pentru a lumina drumul vaporaşelor noastre pe timp de noapte.La finalul activităţii
se vor analiza produsele copiilor de la fiecare centru.După ce ne-am încheiat “călătoria cu vaporul”, ne vom relaxa
prin intermediul jocurilor:“Vaporul ajunge în port”- joc de atenţie şi mişcare şi “Plimbă vaporul” – joc liniştitor.

Citiți o previzualizare

Încărcați documente pentru a descărca.


Încărcați pentru a descărca
SAU

Deveniți membru Scribd pentru a citi și descărca documente complete.


Începeți perioada GRATUITĂ de probă de 30 zile
 
DEMERSUL DIDACTIC
EvenimentedidacticeConţinutul ştiinţificS t r a t e g i i
d i d a c t i c e E v a l u a r e a (instrumente siindicatori)
Metode siprocedeeMijloace deinvăţământ
Momentorganizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare buneidesfăşurări a activităţilor:- aerisirea sălii de grupă;- distribuirea mijloacelor
de învăţământla fiecare sector;
Ĩntâlnirea de dimineaţă.
“ Cu ce plecăm în excursie pe mare?”
Salutul:
“Sunt…şi mă bucur că voimerge în călătorie!”
Prezenţa:
“Cine merge astăzi încălătorie cu vaporul?”
Calendarul naturii:
“Cum este vremeaastăzi?”ConversaţiaBrainstor ming-ulImaginimijloace
detransportmaritimeCalendarulnaturiiPlanşăilustrativă – vaporulFotografiiale
copiilor CatalogObservareacomportamentuluiiniţial – interesulRăspunsurilecopiilor 
Captarea siorientareaatenţieicopiilor
Copiii vor asculta un mesaj telefonic dela vaporaşul nostru: “Dragi copii, eu,vaporaşul, sunt foarte supărat
deoareceîn ultima mea călătorie pe mare mi-am pierdut toate culorile cele frumoase şiacum am rămas pur
si simplu…alb! Euam auzit că voi sunteţi nişte pictorifoarte pricepuţi şi de aceea vă rog să măajutaţi iar eu sigur vă
voi răsplăti!”PovestireaExplicatiaMesajul-surprizătelefonObservareacomportamentuluinonverbalRăspunsurilecopiilor 
Anunţareatemei şi aobiectivelorADP
Se prezintă copiilor tema zilei “Cu ce plecăm în excursie pe mare?”.Se vor anunţa: tema, obiectivele şimodul
de desfăşurare a activităţii
Tranzitie:
Copiii vor forma “şirulvaporaşelor” si vor vizita fiecare centru pentru a li se prezenta materialele
siExplicatiaConversatia

S-ar putea să vă placă și