Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2Apimin 2 Rzi 2. i 2 i 2
1 S i 1 1
Unde:
2Apimin - adaosul de prelucrare minim pentru operaţia (faza) I considerat pe diametru;
Rzi-1 – înălţimea neregularităţilor profilului rezultată la operaţia (faza) precedentă i-1;
Si-1 – adâncimea stratului superficial defect format la operaţia (faza) precedentă i-1;
ρi-1 – abaterile spaţiale ale suprafeţei de prelucrat faţă de bazele tehnologice ale
piesei rămase după efectuarea operaţiei (fazei) precedente i-1;
εI - eroarea de instalare a suprafeţei de prelucrat la operaţia (faza) considerată i.
Din tabelul 8.12-293 [1] se extrage Rzi-1, Si-1 :
Rzi-1= 5 μm
Si-1= 15 μm
Din relaţia 1.130-61 [1] εi= εb- εf , unde :
εb- eroarea de bazare;
εf- eroarea de fixare.
Din tabelul 1.33- 74 [1], ţinând cont că piesa se bazează pe suprafaţa plană
exterioară degroşată la 244.2 mm, prinderea se face în mandrină universală εf = 70
μm, εb= 0 μm ε= 0+70 =70 μm.
Valorile abaterilor spaţiale remanente după diferite operaţii de prelucrare p rin
aşchiere se calculează pe baza legii copierii abaterilor spaţiale a semifabricatelor
brute la o scară de micşorare cu formula 4.10-218 [1]: ρ = kρsf, unde k se ia din
tabelul 4.8- 219 [1].
Din capitolul 8.2- 291 [1] la semifabricate turnate abaterea spaţială este:
sf ax
2
.l
2
y
ρax -deplasarea axei din tabelul 8.3 [1]: ρax = 700 μm;
Δy l – înclinarea axei găurii;
l- lungimea găurii turnate, l=120 μm;
Δy=1,3 μm/mm- înclinarea specifică din tabelul 6.3- 260 [1]
ρsf= 717,17μm;
După strunjire de degroşare k= 0,06 ρ= 0,06 717,17=43,03 μm.
După strunjire de finisare k=0,025 ρ= 0,025 717,17=17,93 μm.
După rectificare de degroşare k=0,03 ρ= 0.03 . 717,17=21,52 μm.
În urma acestor calcule şi extrageri din tabele se poate calcula 2Ap imin
2Apimin=180 μm
2Apmin=204,55 μm
Ti-1= 110 μm
dimax=10,06 mm (calculat la pct. a)
di-1 min= 10,06-0,20455-0,11 = 9,745 mm
Se rotunjeşte di-1 min
di-1 min= di-1 nom= 9,75 mm
di-1 max= 9,75+0,11 =9,86 mm
Operaţia de lărgire se va executa la cota mm
2Apinom = 10,13 -9,768=0,362 mm
2Apmin=364,3 μm
Ti-1= 345 μm
dimax= 9,86
di-1 min= 9,86 – 0,3643 –0,345= 9,1507 mm
Se rotunjeşte di-1 min
di-1 min= di-1 nom= 9,15 mm
di-1 max= 9,15+ 0,345 =9,489 mm
Operaţia de strunjire de degroşare se execută la cota
mm 2Apinom=9,75-9,15=0,6 mm.
2Apmin=1954,78 μm
εI = 300 μm
Ti-1= 700 μm
dimax = 9,489 mm
di-1 min= 9,489-1,95878-0,7= 6,8302 mm
Se rotunjeşte di-1 min
di-1 min= di-1 nom= 6,83 mm
di-1 max= 6,83+0,7=7,53 mm
Semifabricatul se va turna la cota Φ mm
2Apinom= 9,15- 6,83=2,32mm.
Bibliografie
https://ro.scribd.com/document/257572770/Adaosuri-de-Prelucrare
PICOS_Proiectarea-Tehnologiilor-de-Prelucrare-Mecanica-Prin-Aschiere-Vol-I