Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE AN
(titlu)
Barbu Iulian
Dr.ing.Topalu Ana- Maria
An IV- I.E.D.M – I.F.R.
Constanța 2023
1
UNIVERSITATEA “OVIDIUS” DIN CONSTANȚA
FACULTATEA: INGINERIE MECANICĂ ŞI ELECTRICĂ
DEPARTAMENTUL: INGINERIE MECANICĂ
SPECIALIZAREA:INGINERIE ECONOMICĂ ÎN DOMENIUL MECANIC
PROIECT DE AN
(titlu)
TEMA:
Constanța 2023
2
Cuprins
3
CAPITOLUL 1
ANALIZA DATELOR DE BAZA, REFACEREA DESENULUI DE
EXECUTIE SI STABILIREA CARACTERULUI PRODUCTIEI
Documentul care stă la baza fabricaţiei este desenul de execuţie şi condiţiile tehnice prescrise.
Analizând desenul de execuţie al piesei se constată că sunt respectate toate regulile necesare.
Piesa de tip ”Tijă cu piston” este prevăzută a fi executată din oţel de tip 42CrMo4, SR EN
683-1,2:2018.
In cazul în care se constata necesitatea introducerii unor modificări în documentația
deexecuție pentru îmbunatatirea tehnologicității sau eliminarea unor neconcordanțe,
proiectantul tehnolog face propunerile respective proiectantului de produs care este singurul
autorizat sămodifice documentația de execuție.
4
1.2 Realizarea desenului de execuție
Desenul cu numărul A25-01-11, Pl.11 care este dat spre studiu(figura 1.1) trebuie să conțină
toate datele referitoare la forma și dimensiunile piesei, în așa fel ca orice desenator, aplicând
regulile de reprezentare din desenul tehnic, să poată desena la scară, desenul original.
5
Fig. 1.2 Desenul de execuție
Desenul de execuție a “tijei cu piston” este realizat la scara 1:1 și este compus din
vederea alculate în secțiune A-A, o proiecție alcula și o vedere isometrică.
Stabilirea tipului producției se face orientativ in funcție de volumul producției si de masa unei
piese.
Piesa se fabrică într-o unitate productivă ce dispune de dotările uzuale necesare iar lotul
de fabricaţie este de 100 de bucăţi.
În urma realizării modelului 3D al piesei în programul Autodesk Inventor și aplicării datelor
obținute au rezultat masa piesei de 1,535 kg.
Rezultă că avem de a face cu o producție de tip serie mică, volumul producției (buc/an
pentru piese având masa mp) este < 5kg, iar limitele indicatorului ki, sunt de >20.
Cunoscând toate aceste date,cu ajutorul tabelului 1.1 se stabileşte caracterul producţiei.
2.2Alegerea semifabricatului
7
La stabilirea procedeului de obținere a semifabricatului pot să apară două cazuri:
a) alegerea unui semifabricat având forma și dimensiunile cât mai apropiate de cele ale
piesei finite. În acest caz costul semifabricatului este ridicat dar costul prelucrarilor
mecanice va fi mic.
b) alegerea unui semifabricat având forma și dimensiunile mai mari decât ale piesei
finite. În acest caz costul semifabricatului va fi mic în schimb va crește costul
prelucrarilor mecanice ce se vor executa.
În conformitate cu rolul funcțional al reperului studiat, numărul de piese ce se executa și
marca materialului, se adopta un semifabricat laminat.
Se alege un semifabricat cu urmatoarele caracteristici:
- diametrul d = 85 mm;
- lungimea L=175 mm;
- abaterile generale la dimensiuni de lungime, conform DIN ISO 2768-1:± 0,5(clasa medie);
- masa teoretica: 7,795 kg.
Forma si dimensiunile semifabricatului sunt prezentate in figura 2.l.
8
CAPITOLUL 3
STABILIREA ULTIMEI OPERAȚII DE PRELUCRARE MECANICĂ
PENTRU FIECARE SUPRAFAȚĂ ȘI A SUCCESIUNII OPERAȚIILOR
TEHNOLOGICE
Pentru realizarea unei suprafeţe prin prelucrare mecanică, este necesară parcurgerea unor
etape de prelucrare.
Prin etape de prelucrare se înţeleg operaţiile, aşezările, fazele şi trecerile necesare realizării
condiţiilor tehnice impuse suprafeţei. Indiferent de procedeul de prelucrare, aceste etape pot
fi: de degroşare, de semifinisate, de finisare şi de superfinisare.
În literatura de specialitate există tabele cu clasele de precizie şi rugozităţile economice, pe
baza cărora se stabileşte pentru fiecare suprafaţă ultima etapă de prelucraremecanică.Pentru
piesa ,,Tijă cu piston” suprafețele supuse prelucrării sunt reprezentate in figura 3.1.
9
Succesiunea operaţiilor tehnologice în procesul de fabricare a pieselor, are influenţă asupra
performanţelor de precizie, calitatea suprafeţelor piesei şi asupra costului de fabricaţie.
Ținând seama de tipul semifabricatului ales, de geometria piesei și caracteristicile de
rugozitate impuse, succesiunea operaţiilor tehnologice este înscrisă in tabelul 3.1, iar ultima
operaţie de prelucrare mecanică pentru fiecare suprafaţa este prevăzută in tabelului 3.2.
0 1 2 3 4 5
Strunjire exterioară de
1 Suprafaţa 1 0 -0,016 1,6 finisare
Strunjire exterioară de
2 Suprafaţa 2 0 -0,010 1,6 finisare
3 Suprafaţa 3 - - 3,2 Strunjire canal exterior
Strunjire de degroșare
4 Suprafaţa 4 - - 3,2 frontală
Suprafaţa 5…
5 - - 3,2 Filetare 3Xm12
7
6 Suprafaţa 8 +0,025 0 1,6 Strunjire interioară e finisare
Suprafaţa 9…
7 - - 3,2 Găurire
17
8 Suprafaţa 18 - - 3,2 Filetare exterioară M20
Strunjire de degroșare
9 Suprafaţa 19 - - 3,2 frontală
10 Suprafaţa 20 - - 3,2 Găurire
CAPITOLUL 4
10
PROIECTAREA SUCCESIUNII AȘEZĂRILOR ȘI FAZELOR PENTRU
TOATE OPERAȚIILE DE PRELUCRARE
11
Regim de lucru Timp [min]
Așezar
Operaț
Faza
Denumirea fazei Schița operației Mașina unealtă
S.D.V
ea
ia
t s v n Tb Ta
[mm] [mm/rot] [m/min] [rot/min]
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
- Fierăstrău cu bandă și - pânză fierăstrău 2450x27x0,9mm;
braț(tipul 872A) - menghină pentru fierăstrău;
2 Prins piesa în universal; - Strung SN 250 - Cuțit frontal DIN 4977 dreapta;
(D560 x 1500) - Cuțit de interior DIN 4973;
- Burghiu Ø20 HSS DIN 338;
- Burghiu Ø30 HSS DIN 338;
- Universal cu 3 bacuri ø250;
- Șubler 0÷300mm;
Strunjire de degroșare alcula
3
ø85x2mm;
6 Desprins piesa;
7 Întors piesa;
12
Regim de lucru Timp [min]
Așezare
Operați
Mașina unealtă
Faza
Denumirea fazei Schița operației
S.D.V
a
a
t s v n Tb Ta
[mm] [mm/ [m/min] [rot/min]
rot]
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
8 Prins piesa în universal; - Strung SN 250 - Cuțit frontal DIN 4977 dreapta;
(D560 x 1500) - Burghiu Ø20 HSS DIN 338;
- Burghiu Ø30 HSS DIN 338;
- Universal cu 3 bacuri ø250;
- Șubler 0÷300mm;
Strunjire de degroșare alcula
9
ø85x2mm;
II.
STRUNJIRE DE
B
DEGROȘARE(c
) 11 Schimbat sculă;
12 Găurire ø20x137mm;
13 Găurire ø30x137mm;
15 Schimbat sculă;
13
Regim de lucru Timp [min]
Așezar
Operaț
Faza
Denumirea fazei Schița operației Mașina unealtă
S.D.V
ea
ia
t s v n Tb Ta
[mm] [mm/rot] [m/min] [rot/min]
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
- Strung SN 250 - Cuțit de interior DIN 4973;
(D560 x 1500) - Cuțit drept pentru finisat DIN 4975;
- Cuțit pentru canelat DIN 4981;
Strunjire exterioară de finisare ø - Universal cu 3 bacuri ø250;
16 0 - Șubler 0÷300mm;
80−0,01x33mm;
18 Desprins piesa;
19 Întors piesa;
20 Prins piesa în universal;
26 Desprins piesa;
14
Regim de lucru Timp [min]
Așezar
Operaț
Faza
Denumirea fazei Schița operației Mașina unealtă
S.D.V
ea
ia
t s v n Tb Ta
[mm] [mm/rot] [m/min] [rot/min]
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
27 Prins piesa în dispozitiv; - Strung SN 250 - Burghiu Ø8 HSS DIN 338;
(D560 x 1500); - Freza deget D10x63/13/10 CO 8% R,
- Mașină de găurit KBM DIN 327;
80; - Tarod HSS de mașină cu coadă
îngroșată M12 DIN 371;
- Universal cu 3 bacuri ø250;
- Șubler 0÷300mm;
V.
C
GĂURIRE(c) 29 Schimbat sculă;
15
Regim de lucru Timp [min]
Așezar
Operaț
Faza
Denumirea fazei Schița operației Mașina unealtă
S.D.V
ea
ia
t s v n Tb Ta
[mm] [mm/rot] [m/min] [rot/min]
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
31 Schimbat sculă; - Strung SN 250 - Burghiu Ø8 HSS DIN 338;
(D560 x 1500); - Burghiu Ø10 HSS DIN 338;
- Mașină de găurit KBM - Tarod HSS de mașină cu coadă
80; îngroșată M12 DIN 371;
- Universal cu 3 bacuri ø250;
- Șubler 0÷300mm;
33 Desprins piesa;
- Banc decontrol BC; - Șubler 0÷300mm;
VI.
CONTROL - 34 Inspecția calității;
FINAL
16
17
CAPITOLUL 5
ALEGEREA UTILAJELOR ȘI A SDV-URILOR
h=8mm;
3,4,5,9,10, Cuțit frontal DIN 4977 b=8mm;
2
15 dreapta;
h=8mm;
b=8mm;
Cuțit de interior DIN
3 13 L=125mm;
4973;
n=3mm;
r=0,4mm;
h=8mm;
b=8mm;
Cuțit pentru canelat
4 16 L=80mm;
DIN 4981;
b1=3mm;
d=20mm;
Burghiu Ø20 HSS DIN
6 12 L1=238;
338;
L2=140;
d=30mm;
Burghiu Ø30 HSS DIN
7 13 L1=334;
338;
L2=185;
d=8mm;
Burghiu Ø8 HSS DIN
8 27 L1=296;
338
L2=175;
Freza deget
d=10mm;
D10x63/13/10 CO 8%
9 29 L=63;
R, DIN 327
l=13;
18
Tarod HSS de mașină
10 31 cu coadă îngroșată M12
M12 DIN 371
19
Operația II, III, IV
Tabelul 5.2Strung normal SN250– caracteristici principale
Tipul Caracterist Turaţia Avansul Avansul
strungu ici axului longitudinal transversal
lui principale principal [mm/rot] [mm/rot]
[rot/min]
SN 250 h=250mm 63; 90; 125; 0,07; 0,08; 0,085
l=500mm 180; 250; 0,10 0,021;
P=2,2kw 355; 500; 0,12; 0,15; 0,025;
710; 1000; 0,16 0,030
1510; 1910; 0,20; 0,25; 0,036;
2800 0,28 0,052;
0,32; 0,50; 0,058;
0,56 0,060;
0,072;
0,085
Operația V
Tabelul 5.3 Maşina de găurit în coordonate 472 – caracteristici principale
Diametrul maxim de găurire în oţel 15 mm
Diametrul maxim al găurii alezate 65 mm
Cursa mesei în sens longitudinal 350 mm
Cursa mesei în sens transversal 200 mm
Suprafaţa utilă a mesei 310 x 450 mm
Distanţa minimă şi maximă dintre 50 … 530 mm
ax şi masă
Diametrul mesei rotative 300 mm
Unghiul de rotire a mesei 360
Dimensiunile mesei 85 x 400 x 450 mm
Deplasarea verticală a saniei de 380 mm
găurire
Gama turaţiilor axului principal, în 120; 180; 270; 400; 600;
rot/min 900; 1300; 2000;
Numărul treptelor de turaţii ale 9
axului
Gama avansurilor mesei, în mm/rot 0,2 ; 0,06; 0,12
Precizia citirii pe scală 1 mm
Precizia citirii pe tambur 0,01 mm
Precizia citirii pe vernier 0,001 mm
Puterea motorului 1 Kw
20
CAPITOLUL 6
DETERMINAREA ADAOSULUI TOTAL SI A ADAOSURILOR DE PRELUCRARE
INTERMEDIARA
21
μm mm mm mm mm
Semifab. - - - - - - 174
Strunjire IT5 18 2 172,09 171,9 2 172
laterală 1
22
Filetare IT4 6 1,25 Ø20 Ø17,5 1,25 M20
CAPITOLUL 7
DETERMINAREA REGIMULUI SE AȘCHIEREPENTRU OPERAȚIILE
DE PRELUCRARE ȘI A NORMELOR TEHNICE DE TIMP
23
Metoda clasica de stabilire a regimului de aschiere cuprind urmatoarele etape:
alegerea sculei aschietoare , in functie de natura si de proprietatile fizico-mecanice ale
semifabricatului, astfel incat acesta sa poata realize prelucraea in conditii date.
stabilirea durabilitatii sculei fie din calcul, fie din normative, in functie de sectiunea
corpului sculei, calitatea materialului de prelucrat si a sculei de principiu.
Stabilirea adancimii de aschiere si a numarului de treceri astfel incat sa fie asigurata
folosirea rationala a sculei si a puterii masinii unelte.
La operatia de strunjire de finisare la stabilirea adancimii de aschiere trebuie sa se aibe in
vedere asigurarea conditiilor de precizie si rugozitate impuse.
Avansurile pentru strunjirea de finisare se aleg in functie de calitatea suprafetei prelucrate
si de raza la varf a cutitelor.
Viteza de aschiere se stabileste in functie de materialul semifabricatului , materialul partii
active a sculei , adancimea si avansul de aschiere stabilite anterior , durabiliatea sculei
aschietoare, posibilitatile masinii aschietoare.
24
S-este avansul;
X v-este coeficient de corecție – se alege din tabelul 9.23.(1)
Y v –este coeficient de corecție – se alege din tabelul 9.23. (1)
HB – este duritatea materialului în unități Brinell;
n – este exponentul durității materialului preluat – se alege din tabelul 9.26. (1)
K 1… K 6 – coeficienți care țin la condițiile de așchiere;
ƍ
K 1 = ( 45 ) -coeficient influențat de unghiul de atac principal al sculei x;
x
ƍ – este exponentul în funcție de natura materialului de prelucrat;
ƍ=0,6 pentru cuțite din oțel rapid;
ƍ=0,3 pentru cuțite cu carburi metalice din grupa P si M;
a 0,09
K 2= ( ) - coeficient influențat de unghiul de atac secundar al sculei x 1;
x1
a=10 pentru scule din otel rapid;
a=15 pentru scule armate cu carburi metalice;
K 3 – coeficient influentat de materialul din care este confecționata partea așchietoare a sculei
– se alege din tabelul 9.27.(1)
K 4 – coeficient influențat de materialul de prelucrat – se alege din tabelul 9.28. (1)
K 5 – coeficient influențat de secțiunea transversal a cuțitului – se alege din tabelul 9.29. (1)
K 6 – coeficient de corecție pentru strunjirea interioara – se alege din tabelul 9.30. (1)
25
(B – lățimea pânzei circulare);
- avansul de lucru: s = 60 mm/min;
- viteza de lucru: v = 11,5 m/min;
b) Alegerea mașinii – unelte:
- se folosește o mașina – unealtă cu fierăstrău cu banda si brat cu caracteristicile:
- dimensiunile pânzei: 2450x27x0,9mm;
- dimesiunea barei de tăiat: Ø30 x 98;
- viteza de lucru: 36-72 m/min;
- avansul de lucru continuu: 0 ÷ 400 m/min;
- puterea motorului: 1,1 Kw.
-unghi taiere 0º-60º;
-capacitate taiere la 90º;
-greutate neta 220Kg;
-greutatea bruta 264 Kg;
OPERAȚIA II.STRUNJIRE DE DEGROȘARE
Faza 3. Strunjire de degroșare frontală ø85x2mm;
1. A p =2mm;
A 2
2. t și i:t=2 mm; i p == =1;
t 2
3. S=1mm/rot;
42
⋅ 0,81⋅ 1,1 ⋅1⋅1 ⋅1=¿
4. V= 0,15 0,18 0,20 120 1,75 41,11 m/min;
90 ⋅2 ⋅1 ⋅( )
200
C v =42(fara racire); T=90; m=0,15; t=2mm; S=1mm/rot; x v =0,18; y v =0,20; HB=120; n=1,75;
x=90; ƍ=0,3;
45 0,3
K 1=( ) =0,81
90
x 1=5; a=15;
0,09
15
K 2=( ) =1,1
5
1000∙ 41,11
5. n= =153,94 rot/min;
π ∙ 85
6.nr =160 rot/min;
π ∙ 85∙ 160
7. V r= =¿ 42,72 m/min;
1000
42,72−41,11
8. Δv= ⋅100=3,91% <5 %;
41,11
26
A p 32,5
2. t și i:t=2,5mm; i= = =13;
t 2,5
3. S=0,55mm/rot;
42
⋅ 1 ⋅ 0,9 ⋅1⋅1 ⋅1=¿
4. V= 0,15 0,18 120 1,75
0,35 49,18 m/min;
90 ⋅2,5 ⋅ 0,55 ⋅ ( )
200
C v =42(fara racire); T=90; m=0,15; t=2,5mm; S=0,55mm/rot; x v =0,18; y v =0,35;
HB=120(42CrMo4 SR EN ISO 683); n=1,75; x=90; ƍ=0,3
45 0,3
K 1=( ) =¿1;
45
x 1=5; a=15;
15 0,09
K 2=( ) =0,9;
45
K3=1; K4=1; K5=1; K6=1;
1000⋅ 49,18
5. n= =782,72rot/min;
π ⋅20
6.nr =790 rot/min;
π ⋅20 ⋅790
7. V r= =49,63 m/min;
1000
49,63−49,18
8. Δv= ⋅100=0,91 %<5 %;
49,18
27
54,63−53,09
8. Δv= ⋅100=2,90 %< 5 %;
53,09
1000∙ 41,11
5. n= =153,94 rot/min;
π ∙ 85
6.nr =160rot/min;
π ∙ 85∙ 160
7. V r= =¿ 42,72 m/min;
1000
42,72−41,11
8. Δv= ⋅100=3,91% <5 %;
41,11
28
0,09
15
K 2=( ) =0,9;
45
K3=1; K4=1; K5=1; K6=1;
1000⋅59,91
5. n= =232,56 rot/min;
π ⋅82
6.nr =240 rot/min;
π ⋅82 ⋅240
7. V r= =61,82 m/min;
1000
61,82−59,91
8. Δv= ⋅100=3,18 %<5 % ;
59,91
- K s =0,9;
- C s=0,130;
- D=20 mm;
- viteza de așchiere:
0,25
27,2 ⋅ 20
vp= 0,125 0,4
⋅ 0,75=34,91m/min;
17 ⋅0,7
- C v =27,2;
- D=20 mm;
- T= 17;
- s=0,9 mm/rot;
- z v =0,25;
- m=0,125;
- y v =0,4;
- K vp =0,75;
- turația:
1000⋅ 34,91
n= =555,6 rot/min;
π ⋅ 20
29
- K s =0,9;
- C s=0,130;
- D=30 mm;
- viteza de așchiere:
0,25
27,2 ⋅ 30
vp= ⋅ 0,75 =34,94m/min;
17 0,125 ⋅0,9 0,4
- C v =27,2;
- D=30 mm;
- T= 17;
- s=0,9 mm/rot;
- z v =0,25;
- m=0,125;
- y v =0,4;
- K vp =0,75;
- turația:
1000⋅ 34,94
n= =370,72 rot/min;
π ⋅ 30
30
105−104,03
8. Δv= ⋅ 100=0,932 %<5 % ;
104,03
Faza 16. Strunjire exterioară de finisare ø800−0,01x33mm;
1. A p =1mm;
A 1
2. t și i:t=0,5mm; i= p = =2;
t 0,5
3. S=0,2mm/rot;
42
1,75
⋅ 1 ⋅0,9⋅ 1⋅ 1 ⋅1=¿
4. V= 0,15 0,18 0,35 120 104,03m/min;
90 ⋅0,5 ⋅0,2 ⋅( )
200
C v =42(fara racire); T=90; m=0,15; t=0,5mm; S=0,2mm/rot; x v =0,18; y v =0,35;
HB=120(42CrMo4 SR EN ISO 683); n=1,75; x=90; ƍ=0,3
45 0,3
K 1=( ) =¿1;
45
x 1=5; a=15;
15 0,09
K 2=( ) =0,9;
45
K3=1; K4=1; K5=1; K6=1;
1000⋅ 104,03
5. n= =¿ 413,92 rot/min;
π ⋅80
6.nr =420rot/min;
π ⋅80 ⋅ 420
7. V r= =105,55 m/min;
1000
105,55−105
8. Δv= ⋅ 100=0,52 %<5 %;
105
Faza 17. Strunjire canal exterior ø70x7mm;
1. A p =5mm;
A 5
2. t și i:t=1mm; i= p = =5;
t 1
3. S=0,2mm/rot;
42
⋅1⋅0,9 ⋅1 ⋅ 1⋅1=¿
4. V= 0,15 0,18 0,35 120 1,75 82,64 m/min;
90 ⋅1 ⋅0,2 ⋅( )
200
C v =42(fara racire); T=90; m=0,15; t=1mm; S=0,2mm/rot; x v =0,18; y v =0,35;
HB=120(42CrMo4 SR EN ISO 683); n=1,75; x=90; ƍ=0,3
45 0,3
K 1=( ) =¿1;
45
x 1=5; a=15;
0,09
15
K 2=( ) =0,9;
45
K3=1; K4=1; K5=1; K6=1;
1000⋅ 82,64
5. n= =¿375,82 rot/min;
π ⋅70
31
6.nr =380 rot/min;
π ⋅70 ⋅380
7. V r= =83,56 m/min;
1000
83,56−82,64
8. Δv= ⋅100=1,113 %<5 % ;
82,64
x
Cv ⋅i
vp = m y x;
T ⋅ p ⋅t
- p – pasul filetului (avans longitudinal), în mm/rot;
- t – avansul transversal (adâncimea de așchiere), în mm;
- i – numărul de treceri;
32
- C v - constantă – se alege din tabelul 14.10, pag.300; (3)
- T – este durabilitatea sculei așchietoare, in min – se alege din tabelul 10.5,
pag.167;(3)
- m, y, x –exponenți – se aleg din tabelul 14.9, pag 299; (3)
0,23
42⋅ 1
vp= 0,15 0,3 0,7 =13,89 m/min;
90 ⋅ 2,5 ⋅ 1,25
- turația:
1000 ⋅ v p 1000⋅13,89
n= = = 221,16 rot/min;
π⋅D π ⋅20
l 18
n= = =480 rot/min;
p ⋅τ ⋅ K inc 2,5⋅ 0,015⋅ 1
- l – lungimea canalului de ieșire, în mm;
- p – pasul filetului, în mm;
- τ – timpul de retragere și schimbarea sensului înapoi, în mm;se recomandă
pentru p≤3, τ=0,015;
- K inc - numărul de începuturi ale filetului, K inc =1;
OPERAȚIA V. GĂURIRE
- K s =0,9;
- C s=0,130;
- D=8 mm;
- viteza de așchiere:
27,2 ⋅80,25
vp = ⋅ 0,75 =34,24 m/min;
17 0,125 ⋅0,407 0,4
- C v =27,2;
- D=8 mm;
- T= 17;
- s=0,376 mm/rot;
33
- z v =0,25;
- m=0,125;
- y v =0,4;
- K vp =0,75;
- turația:
1000⋅ 34,24
n= =1362,42 rot/min;
π ⋅8
- K s =0,9;
- C s=0,130;
- D=8 mm;
- viteza de așchiere:
27,2 ⋅80,25
vp = ⋅ 0,75 =34,24 m/min;
17 0,125 ⋅0,407 0,4
- C v =27,2;
- D=8 mm;
- T= 17;
- s=0,376 mm/rot;
- z v =0,25;
- m=0,125;
- y v =0,4;
- K vp =0,75;
- turația:
1000⋅34,24
n= =1362,42 rot/min;
π ⋅8
Faza 30. Frezare 3xø10 pe L=28mm adâncime, dispuse radial pe ø55;
34
Sd =0,020 mm/dinte;
Viteza de așchiere V a este:
0,45
46,7∗D
V a= 0,33 0,50 0,50 0,1 0,1
∗K v tabelul -9.40❑1
T ∗t 1 ∗S d ∗t ∗Z
nv
750
K v =Cm ( ) tabelul-9.41❑1
Rm
În care:
Rm - rezistența la tracțiune în N/mm2 ;
Rm =630 N/mm2 ;
Rezultă:
0,9
750
1. K v =1∗( ) =1,17;
630
0,45
46,7∗10
V
2. a = 0,33 0,50 0,50 0,1 0,1
∗1,17=¿ 65,99 m/min;
90 ∗10 ∗0,020 ∗2,66 ∗2
Turația sculei:
1000∗V a 1000∗65,99
n= = =2100,5 rot/min
π∗D π∗10
VERIFICARE:
69,11−65,99
DV= ∗100=4,72 %< 5 %;
65,99
V r =S r∗n=S d∗Z∗n
69,11
69,11=S r∗2100,5 → S r= =0,032 mm/rot;
2100,5
În care:
Sr este avansul pe rotatie.
35
- adâncimea de așchiere: t=0,9 (adâncimea spirei M12x1,75 conform ISO 724);
- numărul de treceri: i=1;
- viteza de așchiere la prelucrarea filetelor cu ajutorul cuțitelor se determină cu relația:
Cv ⋅i x
vp = m y x;
T ⋅ p ⋅t
- p – pasul filetului (avans longitudinal), în mm/rot;
- t – avansul transversal (adâncimea de așchiere), în mm;
- i – numărul de treceri;
- C v - constantă – se alege din tabelul 14.10, pag.300; (3)
- T – este durabilitatea sculei așchietoare, in min – se alege din tabelul 10.5,
pag.167;(3)
- m, y, x –exponenți – se aleg din tabelul 14.9, pag 299; (3)
42⋅ 10,23
vp= =20,58 m/min;
900,15 ⋅ 1,750,3 ⋅ 0,90,7
- turația:
1000 ⋅ v p 1000⋅20,58
n= = = 545,90 rot/min;
π⋅D π ⋅12
l 26
n= = =990,47 rot/min;
p ⋅τ ⋅ K inc 1,75⋅ 0,015⋅1
- l – lungimea canalului de ieșire, în mm;
- p – pasul filetului, în mm;
- τ – timpul de retragere și schimbarea sensului înapoi, în mm;se recomandă
pentru p≤3, τ=0,015;
- K inc - numărul de începuturi ale filetului, K inc =1;
CAPITOLUL 8
DETERMINAREA NORMEI TEHNICE DE TIMP A OPERATIILOR
TEHNOLOGICE
36
Norma tehnică de timp stă la baza renumerării muncii, a stabilirii prețului de cost, precum și
la stabilirea variantei optime de prelucrare.
Pentru o operație sau fază(2) oarecare în procesul de execuție al unui reper, norma de timp
se determină cu relația:
T pi
N t = +T b +T a+T d + T d +T on [min], în care:
n o
t – adâncimea de așchiere;
x – unghiul de atac principal al sculei așchietoare;
37
D1−D2
L= , in care:
2
D1-diametrul de la care se începe strunjirea;
D2-diametrul la care se sfârșește strunjirea;
- Pentru teșituri:
D 1−D2
L= ;
2
t
L1= + ( 0,5−2 )mm;
tg x
L2=0 ;
T a =T a + T a +T a +T a , în care:
1 1 2 3 4
T a -timpul auxiliar pentru prindere și desprinderea piesei prin manipulare manuală, pe mașina
1
unealtă;
T a -timpul auxiliar pentru comanda mașinii unealtă la prelucrarea pe strunguri normale;
2
Timpul efectiv =T b+ T a
OPERAȚIA I. DEBITARE
T a=0,6 min;
T pi=8 min;
T ef =T b +T a =0,66+0,6=1,26 min;
total I
38
2
T dt =2 %∗T b = ⋅ 0,66=0,013 min;
100
total I
1
T d 0=1 %∗T b = ⋅ 0,66=0,006 min;
100
total I
T d = 0,013+0,006=0,019 min;
5
T on=5 % ⋅T ef = ⋅1,26=0,063 min;
100
39
Faza 10. Strunjire exterioară de degroșare ø82x33mm;
L=33mm;
2,5
L 1= +1=3,5mm;
t g 45 ˚
L2=1mm;
L+ L1 + L2 117+3,5+1
Tb= ⋅i = ⋅10=4,50min;
S ⋅n 0,75⋅ 359,55
T a=0,33+1,27+0,32+0,25=2,17 min;
T pi=9 min;
T ef =T b +T a=18,182+2,17=20,352 min;
total II
2
T dt =2 %∗T b = ⋅18,18 2=0,363 min;
100 total II
1
T d 0=1 %∗T b = ⋅18,182 =0,181 min;
100 total II
T d = 0,363+0,181=0,544 min;
5
T on=5 % ⋅T ef = ⋅ 20,352=1,017 min;
100
40
0,5
L 1= +1=1,5mm;
t g 45 ˚
L2=1mm;
L+ L1 + L2 33+1,5+1
Tb= ⋅i = ⋅2=0,17min;
S⋅n 0,2⋅ 413,92
Faza 16. Strunjire canal exterior ø70x7mm;
L=7mm;
1
L 1= +1=2mm;
t g 45 ˚
L2=1mm;
L+ L1 + L2 7+2+1
Tb= ⋅i = ⋅ 5 =0,66min;
S ⋅n 0,2⋅ 375,82
Operația III:
Tb =1,47+0,17+0,66+1,62=3,92 min;
totalIII
T a=1,35+0,03+0,2+0,25=1,83 min;
T pi=9,5 min;
T ef =T b +T a=3,92+1,83=5,75 min;
total III
2
T dt =2 %∗T b = ⋅ 3,92=0,078 min;
100 total III
1
T d 0=1 %∗T b = ⋅3,92 =0,039 min;
100 total III
T d = 0,029+0,014=0,043 min;
5
T on=5 % ⋅T ef = ⋅5,75=0,287 min;
100
41
L+ L1 + L2 18+3,16+1
Tb= ⋅ i= ⋅ 1=0,040 min;
S⋅n 2,5⋅221,16
Operația IV:
Tb
=0,040min;
totalIV
T a=0,33+1,27+0,32+0,25=2,17 min;
T pi=9 min;
T ef =T b +T a=0,040+2,17=2,21 min;
total IV
2
T dt =2 %∗T b = ⋅ 0,040 =0min;
100 total IV
1
T d 0=1 %∗T b = ⋅ 0,040 =0 min;
100 total IV
T d= 0 min;
5
T on =5 % ⋅ T ef = ⋅ 2,21=0,110 min;
100
OPERAȚIA V. GĂURIRE
T a=0,33+1,27+0,32+0,25=2,17 min;
T pi=9 min;
T ef =T b +T a=9,474+2,17=11,644 min;
total V
2
T dt =2 %∗T b = ⋅9,474 =0,189 min;
100totalV
42
1
T d 0=1 %∗T b =
⋅ 9,474=0,094 min;
100
total IV
T d = 0,189+0,094=0,283 min;
5
T on =5 % ⋅ T ef = ⋅11,644 =0,582 min;
100
T pi T pi T pi T T T
∑ = I+ II + pi III + pi IV + pi V =
n n n n n n
T pi 8 9 9,5 9 9
∑ = + + + + = 8,9 min;
n 5 5 5 5 5
43
CAPITOLUL 9
CONCLUZII:
Una din cerinţele majore ale industriei constructoare de maşini şi utilaje constă in
proiectarea şi dimensionarea raţională a semifabricatelor şi pieselor corespunzătoare
cerinţelor constructive funcţionale, precum şi în proiectarea corectă a proceselor tehnologice
de prelucrare a pieselor.
Deosebit de important este şi preţul de cost al piesei finite, preţ care se doreşte evident cât
se poate de mic. Materiile prime, materialele, semifabricatele alese, intreg procesul
tehnologic luat in ansamblu, își pun amprenta asupra preţului de cost, preţ care trebuie să
aibă o justificare economică. Pentru a obţine un preţ de cost optim din punct de vedere
economic, lucru care nu trebuie să afecteze în nici un fel condiţiile funcţionale, constructive,
tehnice pe care trebuie să le îndeplinească piesa finită, trebuie îndeplinite câteva condiţii
esenţiale, precum:
realizarea unor economii însemnate de materiale prin alegerea unor semifabricate
ieftine, cu formă pe cât posibil apropiată de cea a produsului finit;
planificarea judicioasă a consumatorilor de energie şi materiale, deziderate ce au
implicaţii serioase în asigurarea ritmicităţii fabricaţiei şi în micşorarea costului.
Trebuie să se aibă in vedere şi alţii factori ce influenţează costul,cum ar fi: calificarea
personalului, maşinile şi utilajele pe care se prelucrează piesele, sculele dispozitivele şi
verificatoarele folosite, metodele de calcul şi control.
Piesa poate fi supusă la condiţii severe de solicitare la oboseală, uzură, eroziune în medii
corozive, acide cu hidrogen sulfurat sau în condiţii climatice severe, impunând performanţe la
limita superioară a posibilităţilor tehnice actuale.
44
BIBLIOGRAFIE
45
CAPITOLUL 11
BORDEROU DE DESENE
46
47
48
49
50
51
52
53
TEL.CONTACT;0726487317
barbuiulian172@gmail.com
54