Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL IOHANISFELD

EDUCATOARE: NICULA GIANINA

GRUPA ALBINUTELOR- combinata

CATEGORII DE ACTIVITATI: Activitati alese, jocuri si alte activitati desfasurate de


copii, activitate matematica, educatie plastica, jocuri si alte activitati desfasurate de
copii

DURATA: o zi

TEMA: Darurile toamnei

TIPUL ACTIVITATII: Activitate integrata

MIJLOC DE REALIZARE: Joc

SCOP

Verificarea si aprofundarea cunostintelor copiilor referitoare la anotimpul toamna,


utilizand experienta socio-cognitiva acumulata prin intermediul activitatilor din
gradinita.

OBIECTIVE OPERATIONALE

sa descopere elemente componente ale mediului inconjurator prin


intermediul mijloacelor informationale;

sa utilizeze achizitii din domeniul limbajului si stiintei;

sa formeze multimi de obiecte dupa un criteriu dat;

sa raporteze numarul la cifra si cantitate;

sa utilizeze deprinderile practice si plastice in realizarea temei propuse;

sa coopereze pentru realizarea unui proiect comun;

sa participe efectiv la activitate;

sa execute exercitii euritmice coordinandu-si miscarile corporale in


ritmul muzicii sau in ritmul exprimarii verbale.

FORME DE ORGANIZARE

Activitatea intregii grupe, impletita cu cea pe grupuri mici si individuala.

STRATEGII DIDACTICE
v Metode si procedee: studiul de caz, conversatia euristica, observatia,
explicatia, exercitiul, problematizarea, brainstorming-ul, dialogul, jocul liber,
jocul dirijat, munca in echipa, munca independenta

v Elemente de joc: surprize, simularea, miscarea, manuirea materialelor,


aplauze, cuvantul stimulator, batai din palme

v Resurse materiale: rafturi, cosuri, etajere, legume, fructe, imagini specifice


toamnei, hartie scris, hartie autocolanta, foarfece, cartoane colorate, hartie
creponata, instrumente de scris, lipici, tempera, pensoane, jetoane cu cifre.

BIBLIOGRAFIE

1. M.E.N. - Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,


Editura "Val Integral", Bucuresti, 2005

2. Ezechil, Liliana

Paisi-Lazareanu, Mihaela - Laborator prescolar, ghid metodologic, Editura "Val


Integral", Bucuresti, 2001

3. Pintilie, Mariana - Metode moderne de invatare, Editura Miniped, Bucuresti,


2006

SCENARIUL ACTIVITATII

Copiii vor fi invitati sa intre in sala de grupa.

In zona stiinta unde ii asteapta Zana Toamna, inconjurata de o multime de fructe si


legume, va avea loc intalnirea de grup. In cadrul acesteia, Zana se prezinta si spune
copiilor ca este trista ca se apropie Ziua Recoltei si a nu reusit sa-si termine treaba.
De aceea ,a venit la gradinita pentru a primi sprijin de la copii. Intre Zana si copii va
avea loc un dialog pe tema legumelor si fructelor, care va fi orientat spre modul cum
ar putea ei sa o ajute.

Copiii si Zana sunt invitati de catre educatoare sa treaca pe la zonele din clasa unde
se gasesc materialele care au legatura cu tema. Ei pot sa-si aleaga locul unde isi vor
desfasura activitatea. Astfel, in zona stiinta copiii vor sorta legumele si fructele, le
aseaza in ladita, apoi pe rafturile special amenajate, scriu etichete cu denumirea
produsului, negociaza si fixeaza preturile. Tot in aceasta zona, pe parcursul zilei se va
desfasura jocul intelectual:" Bogatiile toamnei." In zona arta ,copii vor mototoli hartia
,vor decupa fructe si legume ,vor confectiona "Cartea toamnei". Copiii vor desfasura
jocurile si activitatile sugerate de materialele pregatite, in timp ce Zana se plimba
printre zone stimulindu-i si ajutandu-i. Cum Zana este cea care le-a cerut ajutorul
copiilor, ea ii directioneaza aducandu-le un cos cu fructe si legume decupate la
activitatea anterioara ,pe care sa le foloseasca la activitatea de matematica.Aici, copii
se vor juca sortand si numarand, lipind darurile toamnei. Ca rasplata Zana le ofera
copiilor medalioane. Incantata de munca micutilor, Zana le propune sa amenajeze un
colt al toamnei, unde sa expuna lucrarile ce le vor realiza la activitatea de educatie
plastica.( frunze, cosul toamnei, peisaj de toamna). In timpul lucrului, Zana impreuna
cu copiii recita poezii, spun ghicitori si intetrpreteaza cantece despre toamna. Cu
materialele realizate pe tot parcursul zilei, se va amenaja un colt al toamnei, cadru
unde se va face intalnirea finala de grup pentru a executa momentul de euritmie
"Darurile toamnei ".Zana multumeste copiilor pentru ajutorul dat, invitandu-i la Ziua
Recoltei.

EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII


EVALUAREA (item)
DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

Copiii sunt invitati in


sala de grupa pentru a
participa la intalnirea de
grup. Exercitiul
Captarea si
Surpiza - Zana Toamna, Studiul de caz
orientarea atentiei
care-si motiveaza
prezenta in activitate. Conversatia
Se poarta un dialog Dialogul
intre Zana si copii
referitor la fructe si
legume.

ENUNTAREA Se va realiza in mod


SCOPULUI SI A direct, prin enuntare Expunerea
OBIECTIVELOR verbala

PREZENTAREA Activitati alese, jocuri Expunerea Observarea


NOULUI si alte activitati comportamentelor
CONTINUT SI desfasurate de copii Observatia copiilor
DIRIJAREA
Educatoarea impreuna Jocul liber Ghicitoare
INVATARII
cu Zana prezinta
Exercitiul Scrierea etichetelor
OBTINEREA succesiv zonele si
PERFORMANTEI materialele pregatite Brainstorming-ul Cantec
astfel incat oferta sa fie
ASIGURAREA atractiva pentru copii: Exercitiul "Acum e toamna da!"
RETENTIEI SI A Zona Stiinta, Zona Arta.
TRANSFERULUI Negocierea Item:
Se prezinta sarcinile pe
EVALUARE care le au de realizat la Jocul liber Lipesti pe borcan tot
fiecare zona. atatea legume cat iti
Expunerea
arata cifra.
La sugestia Joc
educatoarei, copiii isi Item:
aleg locul de joaca. Explicatia
Lipesti pe borcan tot
Educatoarea pune Exercitiul atatea fructe cat iti
accent pe invatarea arata cifra.
activa si libertatea Problematizarea
copiilor de a investiga, Cantece, poezii,
Problematizarea ghicitori despre
de a se juca dupa
dorinta si posibilitati. toamna
In acest timp, Zana se Exercitiul Capacitatea de
plimba printre zone analiza generata si
stimulandu-i si ajutandu- Munca de evidentiere a
i. independenta contributiei personale
Zona Stiinta Expunerea Redarea miscarilor
sugerate de text
- sorteaza legume si Explicatia
fructe, le aseaza in
Exercitiul
ladite, cosuri si apoi pe
raft
- scriu etichete cu
denumirea produsului
- negociaza pretul
produsului
- scriu etichete cu pretul
si le lipesc
Zona Arta
- decupeaza dupa
contur fructe, legume
- mototolesc hartia
pentru a obtine fructe,
legume
- confectioneaza
"Cartea Toamnei"
Trecerea de la activitati
alese, jocuri si alte
activitate desfasurate de
copii se face de
prezentarea de catre
Zana - care, intonand
un cantec despre
toamna, prezinta un cos
cu fructe si legume
(jetoanele decupate in
zona arta) precum si
alte materiale necesare
Activitate matematica -
Joc intelectual "Darurile
toamnei"
- copiii sorteaza dupa
forma si culoare fructele
si legumele
- aseaza in ladite tot
atatea fructe, legume
cate batai din palme
aud
- vor aseza laditele pe
raftul indicat de cifra
prezentata folosind
numeralul ordinal
Se imparte grupa in 2
subgrupe avand ca
sarcina:
1. sa lipeasca pe borcan
tot atatea legume cat
arata cifra
2. sa lipeasca pe borcan
tot atatea fructe cat
arata cifra
Borcanele vor fi aranjate
pe rafturi, stabilindu-se
preturile pentru a fi puse
la vanzare.
Zana ofera copiilor
medalioane.
Educatie plastica -
"Culorile Toamnei"

Pentru a infrumuseta si
imbogati coltul toamnei,
Zana propune copiilor
sa lucreze din nou pe
subgrupe pentru a
realiza:
Gr. 1 - "Frunze" -
dactilo-pictura
Gr. 2 - "Cosul toamnei" -
pictura
Gr. 3 - "Peisaj de
toamna" - pictura
Educatoarea explica
fiecarui grup sarcinile de
lucru, intervenind acolo
unde este necesar.
In acest timp Zana
discuta cu copiii, se
recita poezii, se spun
ghicitori si se canta
cantece despre toamna.
Activitati alese, jocuri si
alte activitati
desfasurate de copii
Cu materialele realizate
pe tot parcursul zilei se
va amenaja un colt al
toamnei, cadru in care
se va desfasura
euritmia "Darurile
Toamnei" pe un fond
muzical deosebit.

Se consemneaza
momentele prncipale
ale zilei in jurnalul
grupei
INCHEIEREA
Zana apreciaza Expunerea Apreciere verbala
ACTIVITATII
comportamentul copiilor
si le multumeste de
ajutorul dat ,invitandu-i
la Ziua Recoltei.

S-ar putea să vă placă și