Sunteți pe pagina 1din 13

Plan de lecţie pentru dezvoltarea gândirii critice

ERR

Tema : „Mărul buclucaş”


Proiect : „Toamna ne aduce-n coş”
Domeniul : Limbă şi comunicare - Om şi societate
Grupa : Mică

Motivaţia
În contextul Proiectului tematic „Toamna”, la tema săptămânii „Mărul”, se va
aduce la activitate un coş cu mere. Acesta este descoperit chiar la început.
Copiii vor fi rugați să le privescă, să le atingă, să le miroase şi să le guste,
exprimându-și părerea despre aceste fructe, folosindu-se de experințele
anterioare.
(Ştiţi ce sunt acestea? Unde cresc ele? În ce anotimp se coc? În ce anotimp
suntem? etc.)
Se vor face conexiuni între informaţiile primite și viața reală, copiii fiind
încurajați să-şi pună întrebări cu privire la informaţiile primite.

Obiective operaţionale
-să identifice ordinea cronologică a desfăşurării evenimentelor
-să descrie ilustraţiile prezentate
-să asculte cu atenție povestea
Conditii prealabile
Preșcolarul șă aibă capacitatea de a sta concentrat în sarcină 20-25 minute, să
aibă câteva noțiuni despre anotimpul toamna și despre caracteristicile acesteia.
Evaluare
Repovestirea poveștii pe baza imaginilor prezentate și a „mărului” cu toate
cadranele completate.
Resursele şi managementul timpului
Coș cu mere, carte de poveşti, imagini poveste, jetoane, imagine cu măr
impărțit în patru cadrane;
1. Evocare: 5 min. (reactualizarea cunoștințelor)
2. Realizarea sensului: - 8 min. (povestirea educatoarei)
- 10 min. (cooperare)
3. Reflecție : 5 min. (repovestire)
Evocare
Evocarea se face prin răspunsul la întrebările referitoare la merelel din coș:
În ce anotimp se coc merele? În ce anotimp suntem? Ce formă au? Ce culoare?
Ce gust au? Ce sunt merele ? Cine mănâncă mere?
Aţi vrea să vă citesc o poveste despre un măr buclucaş?

Realizarea sensului :
Se face prin expunerea poveştii, copiii urmărind în acelaşi timp succesiunea
imaginilor. Pe parcurs sunt explicate cuvintele necunoscute.
După terminarea poveştii copiii sunt aşezaţi la măsuţe şi cu ajutorul metodei
„Cadrane” sunt rugaţi să completeze fiecare machetă de pe masă.
În coșulețul cu materialefiecare copil are jetoane cu imagini din poveste, animale
din poveste, anotimpuri, emoticoane exprimând diferite sentimente și o imagine
cu un măr împărţit în patru cadrane.
Se va cere copiilor să aleagă şi să aşeze în primul cadran o imagine reprezentativă
din poveste. În al doilea cadran o imagine cu un animal din poveste, în al treilea
cadran o imagine reprezentativă anotimpului în care se desfășoară întâmplarea, în
al patrulea cadran o imagine cu un emoticon (fețișoară) care să ilustreze cum s-au
simţit pe parcursul activităţii.
Datorită faptului că preșcolarii de grupă mică nu se orientează încă pe
foaie(imagine) și nu cunosc nici cifrele, cadranele vor fi identificate pe baza unor
buline mici colorate de diferite culori.
Materialele model se regăsesc în anexă.

Reflecţia
Repovestire- ”Mărul buclucaş” pe baza imaginilor din poveste.

Incheiere
Copiii sunt întrebati cum ar fi procedat ei pentru a rezolva conflictul din poveste
privind împărţirea mărului.

Extindere
Fiecare copil să-și întrebe părinţii cum ar împărţi mărul în familie.
3. Citiți titlul și autorul.

4. Asigurați-vă că imaginile sunt la nivelul ochilor copilului;

5. Nu fragmentați firul cronologic al poveștii la prima lectură;

6. Folosiți voci pentru personaje;

7. Lecturați povestea rar și clar;


8. Repovestiți cu copilul pe baza imaginilor din poveste. Provocați-l să folosească „voci” pentru
personaje.

9. Puneți întrebări ajutătoare în cazul în care nu reușește să urmărească firul cronologic al


întâmplărilor.

10. În funcție de obiectivele pe care vi le propuneți, cu altă ocazie , cereți să descrie animalele din
poveste ( ce fel de animale sunt, unde trăiesc, ce înfățișare au, cu ce se hrănesc, de ce își doreau toate
mărul).

11. Puteți să discutați de asemenea despre anotimpul în care se desfășoară povestea, care sunt
caracteristicile acestui anotimp, de ce nu mai sunt frunze, care este anotimpul următor, anterior,etc.

12. Pot fi discutate și aspecte privind comportamentul acestor animale făcându-se o paralelă cu lumea
reală. ( cum ne comportăm atunci când avem ceva de împărțit, cum s-ar fi simțit dacă unul singur ar fi
mâncat tot mărul, cum se simțeau personajele la sfârșitul întâmplării, etc.)
13. Ca și activitate practică la povestea „Mărul ” propun folosirea elemetelor componente ale poveștii
folosite pentru completarea sarcinilor date copilului: (imaginile pot fi decupate de copil sau de
părinte)

Se printează și se decupează imaginile. Mărul mare poate fi desenat ( de copil sau părinte ) și împărțit
în patru părți egale ca și în poveste. Cerințele sunt de dificultate scăzută punându-se accentul pe
partea de limbaj și logică.

Metoda „Cadrane”

1. Lipește în bulina cu cifra unu- obiectul care a declanșat cearta din poveste.

2. Așează în bulina pe care găsești cifra doi- un animal din poveste.

3. Colorează și așează în bulina cu cifra trei - imaginea care simbolizează anotimpul iarna.

4. Găsește emoticonul ( fețișoara) care arată cum te-ai simțit pe parcursul poveștii și așează-l în bulina
cu numărul patru. Motivează alegerea.

S-ar putea să vă placă și