Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

Motto :”Ion Creanga este un mare prozator si numai cititorul de mare rafinament
artistic il poate gusta cum trebuie… Creanga este o expresie monumentala a naturii
umane in ipostaza ei istorica ce se numeste poporul roman, sau mai simplu , e poporul
roman insusi,surprins intr-un moment de geniala expansiune”
George Calinescu

Propunatoare : ed. Coralia Salajan ,


Gradinita cu program normal “Prichindel “ –Valea Calugareasca
Grupa: mare
Obiectul:educarea limbajului si a comunicarii orale
Subiectul : “Recunosti povestea ?”(“Ursul pacalit de vulpe” de Ion Creanga)
Tema :lectura dupa imagini
Obiectiv fundamental:reconstituirea povestii prin “lecturarea” unor imagini care
ilustreaza momentele principale ale subiectului naratiunii
Obiective operationale:
-sa recunoasca titlul povestii (si autorul)dupa prima imagine prezentata;
-sa prezinte momentele actiunii , in functie de derularea imaginilor;
-sa utilizeze expresii (accesibile varstei lor ) din textul lui Creanga;
-sa integreze imaginea prezentata la un moment dat, in succesiunea logica a momentelor
povestii;
-sa asocieze o propozitie spusa de educatoare (sau unul dintre colegi ), privitoare la un
moment al povestii , cu imaginea corespunzatoare;
-sa dezaprobe faptele si conduita personajului negativ(vulpea);
-sa-si exprime compasiunea fata de urs, dar si dezaprobarea fata de el, pentru ca a crezut in
vulpe, despre care se stie ca este vicleana;
-sa compare situatia in care se afla ursul pacalit, cu o situatie neplacuta in care s-a aflat un
cunoscut sau chiar unul dintre prescolari, din cauza credulitatii.
Tipul de activitate:de evaluare.
Metode si procedee folosite : observatia , conversatia , povestirea .
Resurse materiale : imagini care sa ilustreze momentele principale ale povestii, aparat
audio cu muzica de fond.
Durata activitatii : 30-35 min.
Pregatirea activitatii: pentru crearea unei atmosfere placute si intime, potrivita unei
repovestiri dupa naratiunea lui Creanga, copiii se vor aseza in semicerc pe pernute, nu pe
scaunele, ca de obicei. Imaginile prezentate vor fi pictate de mana educatoarei (inainte cu
doua-trei zile, pentru a fi noi pentru copii), respectand toate cerintele unui material reusit: de
marime , culoare, forma, cat mai aproape de realitate.
Nr.crt. Momentele activitatii Activitatea educatoarei Activitatea copiilor
1 Captarea atentiei Prezinta un portret al Copiii privesc cu atentie
povestitorului Ion Creanga si si raspund.
intreaba copiii numele sau .
-Ce povesti scrise de acest autor
cunoasteti?
2 Anuntarea temei Spune copiilor ,folosind limbaj Copiii asculta si raspund
simplu si ton adecvat (cald, dar la eventualele intrebari.
ferm)ca in aceasta zi doreste sa De asemenea, daca au
le aduca aminte una din neclaritati pot pune
minunatele povesti ale lui I. C intrebari la randul lor.
Le spune copiilor ca le va arata o
imagine, iar ei trebuie sa
ghiceasca din ce poveste face
parte momentul respective. De
asemenea face precizarea ca
imginile nu vor fi prezentate in
ordinea cronologica fireasca si
ca ei trebuie sa fie foarte atenti
pentru a descoperi nu numai ce
reprezinta imaginea, ci si locul ei
in desfasurarea naratiunii.
3 Desfasurarea Cu ajutorul unui copil se Copiii observa cu atentie
activitatii descopera pe rand imaginile imaginile, raspund la
pregatite. Educatoarea isi intrebari, formuland
pregateste un plan de intrebari propozitii logice, corecte
pentru a dirija observarea dpdv grammatical.De
(lecturarea) imaginilor. asemenea sunt atenti la
-Ce reprezinta acest tablou? raspunsurile colegilor,
-Ce personaje vedeti? pentru a face eventualele
-Din ce poveste cunoscuta de voi corectari. Aseaza pe
au fost luate aceste pesonaje? panoul pus la dispozitie
-Ce moment al povestii este plansele observate, in
ilustrat aici? ordine cronologica.
-Se intampla la inceput, la mijloc
sau la sfarsitul povestii?
In acelasi mod se procedeaza cu
toate cele 5 imagini.
4 Asigurarea retentiei Se asigura ca invatamintele Copiii raspund
extrase din povestire sunt intrebarilor si cerintelor
retinute de copii, cerandu-le educatoarei, dand
acestora sa vorbeasca despre exemple din experienta
personajele cunoscute , despre lor , a cunostintelor lor
faptele lor , sa aprobe sau sa sau din alte povesti sau
dezaprobe, dupa caz, filme.
comportamentul acestora.
In continuare, ii invita pe copii
sa gaseasca paralele in viata de
toate zilele si sa dea exemple de
oameni care seamana cu vulpea
sau cu ursul.
5 Evaluarea activitatii Imaginile fiind asezate in ordine Copiii raspund
cronologica pe panou, le solicita solicitarilor.
copiilor sa le intuiasca in
ansamblu si in detaliu si apoi
numeste 5 copii care sa
sintetizeze ceea ce reprezinta
fiecare din cele cinci imagini.
Apoi le sugereaza copiilor ca
acestea sunt ideile principale ale
naratiunii.
Educatoarea le va distribui
copiilor imagini cu diferite
momente ale povestii si le va
cere sa coloreze ,dupa plac ,
personajul preferat, sa-l
incercuiasca pe cel mai putin
placut si sa scrie in coltul din
stanga cifra care arata al catelea
moment naratiunii este.
6 Incheierea activitatii Educatoarea face aprecieri
asupra comportamentului
copiilor in timpul activitatii,
asupra modului in care au
raspuns si au lucrat fisa. Face
recomandari copiilor care nu s-
au prezentat foarte bine.

S-ar putea să vă placă și