Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL

UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ


la disciplina EDUCAȚIA MUZICALĂ

Student practicant: Iulia NICUȚA

Învăţător mentor: Mihaela ȚURCANU


2023, Bălți
Clasa: I

Disciplina: Educația muzicală


Subiectul lecţiei: Cântăm şi ne încântăm.
Tipul lecţiei: mixtă
Unităţi de competenţă:
1.1. Identificarea semnificației sunetelor după înălțime și după durată în contextul comunicării cu muzica.
1.2. Distingerea stărilor emoționale exprimate prin muzica audiată și interpretată.
1.3. Intonarea unor melodii simple.
1.2. Obiectivele lecţiei:
O1:Să enumere regulile audiției
O2:Să respecte regulile audiției
O3:Să identifice caracterul cântecului
O4:Să memorize 2 strofe din cântecul învățat
O5:Să interpreteze cântecul
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
- să interpreteze cântecul învățat
- să numescă caracterul cântecului învățat
- să recite 2 strofe din cântecul învățat
- să intoneze correct melodia propusă
Strategii didactice:
- metode şi procedee: dialogul, disuția, ghicitoarea, audiția,enumerarea, interpretarea;
- mijloace de învăţământ: PPT, material audio, calculator, televizor
- forme de organizare: grup mare frontal.
- Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă (EFI).
Bibliografie:

1. Curriculum Național: Învățământul primar. Chișinău, 2018 Disponibil: https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chişinău, 2018. Disponibil: https://mecc.gov.md.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII t′ RESURSE STRATEGICE

INSTRUCŢIONAL

METODE MIJLOACE FORME

EVOCARE

1. Moment - Bună ziua dragi elevi!Hai să ne amintim, ce cîntec am cîntat noi la 2′ Dialogul
organizatoric lecția trecută?Era un cântec de toamnă care se numea cum…?Vine
toamna, vin.Bravo!

- Hai să ghicim despre ce v-a fi cântecul pe care îl vom învăța astăzi!


Captarea atenţiei Frontal
2. 5′ Discuția
Cu sunete vesele, mă fac să zâmbesc, În urechi și suflet, mereu mă
dezvăluesc. De la flaut până la tamburină și chitară, Cu mine însoțită,
viața e o minunată călătorie afară.

La pian sau vioară mă poți întâlni, Cântând în cor sau chiar într-un
dans sări. În timp ce mă asculți, mă poți simți în tot corpul tău, Sunt o
magie sonoră, ce mă găsești în tot ce-i viu și frumos.
Ghicitoarea
Corect!Ați ghicit!Răspunsul este muzica!

Deci am descoperit despre ce va fi cântecul pe care-l vom învăța!

Cântecul va fi despre muzică!

REALIZAREA SENSULUI
3. Reactualizarea La lecția de astăzi, noi o să studiem un cântect nou!El se numește 10′ Învățarea Frontal
structurilor învăţate Cine-ascultă muzica.
anterior

Mai întâi de toate o să audiem cântecul!Hai să ne amintim regulile PPT


audiției!

Bravo!Le știți bine!

Începem audiția!

Acum hai să vedem ce ne vorbește melodia!

Este veselă sau tristă?

Ce sentimente ne trezește cântecul?


4. Anunţarea
subiectului,
enunţarea Acum hai să învățăm cintecul!Aveți cuvintele pe ecran.Repetăm după
obiectvelor mine. Dialogul

Prezentarea/în Cine-ascultă muzica

văţarea conţinutului Crește repede da, da


nou Cine-ascultă muzica
5. Audiția
Crește repede da, da
Da,da, da!

Da, da, da! Enumerarea

Cântă greierul stingher

Crește luna sus pe cer

Cântă greierul stingher

Crește luna sus pe cer Prezentare

Cvi, cvi, cvi!


10′
Cvi, cvi, cvi!

Crește luna sus pe cer!

Eu cânt pentru mama mea

Crește inima în ea

Eu cânt pentru mama mea

Crește inima în ea Materiale


audio
La, la, la!

La, la, la! 10

Crește inima în ea.


Haideți

REFLECŢIA

8. Asigurarea feed- Acum hai să cântăm cintecul împreună! 8′ Interpretare Materiale frontal
back-ului a audio

Evaluare Prezentare
9.

EXTINDERE

10. Tema pentru acasă Să învețe până la urmă versurile cântecului

S-ar putea să vă placă și