Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Structura proiectului didactic

Data :20.03.2023
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza" Bacău
Clasa: a III-a B
Propunător:Pal Irina
Aria curriculară:Matematică și Științe ale naturii
Disciplina :Științe ale naturii
Unitatea de învățare:Științe ale fizicii
Subiectul lecției: Transformările materiei-topirea,solidificarea,vaporizarea,condensarea
Tipul lecţiei:predare-învățare

Competențe specifice:
1.1 Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor fenomene și procese;
2.1. Elaborarea unui plan propriu pentru realizarea unei investigații a mediului înconjurator;
2.2. Aplicarea planului propriu pentru efectuarea unei investigații a mediului înconjurator;
2.4. Formularea de concluzii pe baza rezultatelor investigației proprii;
3.2. Identificarea unor modalități de protejare a mediului înconjurător.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1: să selecteze materialele necesare experimentului;
OC2: să recunoască stările de agregare ale apei, dând exemple pentru fiecare ;
OC3: să-şi însuşească conceptele de topire,solidificare,vaporizare,condensare şi să le utilizeze
în contexte potrivite.
Afective:

OA1: vor participa cu interes şi plăcere la lecţie;


OA2: vor interacționa cu învătătoarea și ceilalți colegi;
Psihomotrice:
OPM1: să păstreze poziția corectă pe timpul sarcinilor de lucru;
OPM2: să manevreze corect și operativ materialele utilizate în cadrul lecției.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: observaţia ,exerciţiul, conversaţia , experimentul.
Mijloace de învăţământ:plită electrică,gheață,o sticlă cu apă,kettle,formă silicon,ciocolată.
Forme de organizare:individual, pe echipe.

Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina Științe ale Naturii, Clasele a III-a - a IV-a,
București 2014;
 Nicolae Ploscariu., Manualul de Științe ale naturii pentru clasa a III-a, Editura Art
Klett, București, 2021.

Resurse:
a) Temporale: 50 minute;
b) Umane: învățătoarea, elevii.

2
Scenariul didactic

Strategia didactică
Etapele activităţii Obiective Conţinuturi Metode Mijloace Forme de Evaluare
operaţional organizare
e
1. Captarea şi Doamna învățătoare pune pe catedră o cutie în
Evaluare
orientarea atenţiei OA1 care se află instrumente pentru experiment. Observaţia Frontal
Cutie frontală,
OPM1 Conversația Individual
orală

2. Enunțarea temei Învățătoarea anunță tiltul şi obiectivele lecţiei:


„Transformările materiei-
şi a obiectivelor
OA2 topirea,solidificarea,vaporizarea
condensareaˮ Conversația Frontal
OPM2
Astăzi vom descoperi împreună cum se pot
transforma diferite materii.
3.Actualizarea Învățătoarea verifică temele elevilor de acasă și Conversația
Frontal Evaluare
cunoştințelor dacă au înțeles caracteristicile mișcării-distanța,
OA1 frontală,
însuşite anterior durata, rapiditatea. Exercițiul
Individual orală

4.Prezentarea OA2 Elevii vor avea niște imagini pe care trebuie să Explicația Frontal Evaluare frontală,
optimă a OPM1 le observe (Anexa 1) iar apoi să răspundă la orală
conținuturilor întrebări:
1:Care este starea de agregare a înghețatei din Conversația

3
imaginile a și b?Ce credeți că a determinat
schimbarea acestei stări?
2.În ce stare de agregare se află ciocolata c si d?
Ce credeți că se va întâmpla cu ea dacă va fi
OC2
lăsată în frigider la răcit?
3.Ce observați deasupra cratiței și a cănii din
imaginile e și f?Din ce cauză s-au format
aburii?
5. Dirijarea Transformarea corpurilor solide în corpuri Evaluare frontală,
învățării lichide se numește topire. orală
Prin răcire temperatura corpurilor lichide Frontal
obținute prin topire scade,iar acestea nu mai
curg.Acest proces se numește solidificare. Observația Tabla
OC3 Prin creșterea temperaturii unui corp lichid Caietele
acesta se transformă în corp elevilor
gazos.Transformarea lui prin evaporare și Individual
fierbere poartă numele de vaporizare. Conversația
Prin răcire un corp gazos se transformă în corp
lichid.Acesta este fenomenul de condensare.
Pe baza acestor informații elevii au acces la
cutia de pe catedră unde vor descperi diferite
lucruri pentru a experimenta cele învățate.

4
Experimente pe echipe Observația Plită
Cel puțin câte un experiment pentru fiecare Conversația electrică
OC1 fenomen în parte Experimentul Gheață
OPM2 O sticlă cu
apă
Pe echipe
Kettle
Formă de
silicon
Ciocolată

6. Obținerea În cadrul acestei etape, elevii vor primi câte o


performanței fișă de lucru pe care va trebui să o completeze Fișă de Evaluare frontală,
OPM1 Exercițiul Individual
corect cu informațiile și cunoștințele dobândite lucru orală
pe parcursul lecției (Anexa 2).
7. Feedback OA2 Se realizează pe tot parcursul lecției prin Frontal
OPM1 întrebări, răspunsuri sau reacții ale elevilor la Conversația Individual Evaluare orală
solicitări.
8. Evaluarea Doamna învățătoare face aprecieri verbale
asupra participǎrii elevilor la lecţie, precum și Explicația
Frontal
OA1 asupra comportamentului lor pe parcursul orei. Evaluare orală
Individual
Elevii ascultă și primesc aprecierile doamnei
învățătoare.

5
9. Retenția Doamna învățătoare adresează elevilor întrebǎri
(Fixarea legate de conţinutul lecţiei în vederea fixǎrii Frontal
OA2
cunoştinţelor) cunoştinţelor. Conversația Individual Evaluare orală
OPM1
Elevii răspund în mod disciplinar la întrebările
adresate de către doamna.
10. Transferul Doamna învățătoare spune elevilor că în cadrul Frontal
OA1
următoarelor lecții vor mai face experimente Conversația Individual Evaluare orală
OPM1
asemănătoare.

6
Anexa 1

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și