Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE

INTEGRATĂ
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Data: 06.06.2023
Educatoare: prof. Ipatescu Floarea
Unitatea de învăţământ: G. P. N. CASUTA POVESTILOR
Nivelul de vârstă/grupa: Nivelul II, grupa mare„ FLUTURAȘII”
Tema anuală de studiu: „Ce și cum vreau să fiu?”
Tema proiectului: „Meseria bratara de aur”
Tema săptămânii: „ O meserie pentru fiecare”
Tema activităţii integrate: ,,Apicultura – o meserie frumosă”
Elemente componente ale activității integrate:
ADE: DLC „ Matei- micul apicultor ”- povestirea educatoarei
DS : „Stupul” -observare
D.O.S.: „Stupul din livadă”– asamblare/lipire

 Scopul activităţii: lărgirea orizontului de cunoaștere și îmbogățirea vocabularului cu


expresii și cuvinte noi prin antrenarea preșcolarilor în activități ce valorifică calitățile
descriptive ale textului literar, cunoștințele și deprinderile copiilor în contexte educaționale
noi, stimulative.

 Obiective operaţionale:
 să audieze cu atenție un text povestit;
 să precizeze titlul și personajele povestirii,;
 să denumească obiectele observate din stup/stupină,
 să precizeze rolul obiectelor din stupina;
 să utilizeze corect materialele și instrumentele de lucru pentru realizarea lucrării practice;
 să respecte tehnicile și etapele de lucru pentru realizarea lucrării practice;
 să evalueze lucrările ținând cont de aspectul estetic și de gradul de finalitate.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: povestirea educatoarei, observarea, expunerea ,conversația, explicaţia,
demonstrația , exercițiu.
 Mijloace de învățământ: imagini și instrumente specifice meseriei de apicultor: stup,
mască, faguri albine,miere,polen,propolis, machetă „Stupina”,plicuri, lipici,cartoane suport,
hârtie colorată, siluete albinuțe, caserole cu faguri.
 Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 50 de minute
Bibliografie:
1.*„Curriculum pentru educația timpurie”, aprobat prin OMEN nr. 4694/02.08.2019
Dumitrana, M., (2001),
2. „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Comunicarea
orală”, Ed. Compania Bucureşti;
3.Răileanu, D., Vieriu, D., Alecsa, I., - Proiectarea pas cu pas (Îndrumător pentru cadrele
didactice din învățământul preșcolar- grupa mare), Editura Diamant, Pitești, 2013;
4.V.Preda,M.Pletea.F.Grama…Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a
copilului 19-84 luni, Didactica Publishing House, 2011
5.„Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
6. Elena Rafailă, (2002), ”Educarea creativității la vârsta preșcolară”, Ed. Aramis
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii vor fi așezați pe scăunele dispuse în formă de semicerc in fața


spațiului amenajat cu obiecte specifice meseriei de apicultor.Educatoarea îsi face
apariția îmbrăcată în costum de apicultor, ceea ce va capta atenția copiilor și le va
stărni intresul pentru activitate.
Copiii din grupa „Fluturașilor” sunt anunțați că vor afla lucruri interesante
despre meseria de apicultor , o mesrie frumoasă și folositoare.
Educatoarea le propune copiilor să asculte povestea „ Matei- micul apicultor”, în
care elementele de poveste sunt îmbinate armonios cu partea științifică ce ține de
meseria de apicultor și stupina .În momentul in care povestea ajunge la primirea
darului, un stup, se trece la observarea elementelor concrete ( DS : Stupul –
observare ).
În observarea stupului se porneste de la exterior spre interior și se vor prezenta
elementele componente ale stupului , materialele din care este confectionet, culoarea,
forma, locatarii acestuia.
Se fixează noile cunoștințe printr-un set de întrebări , răspunsurile copiilor
indicând nivelul de înțelegere al elementelor observate.
Povestea este redată în continuare clar, expresiv, fiind însoțită de tonalitatea
specifică fiecărui moment, captând atenția copilului asupra acțiunii în care este
implicat si trezirea unor emoții pozitive față de personajele povestirii și a meseriei de
apicultor.
Cu ajutorul tranziției „Zum,zum,zum – albinuța mea ”, copiii sunt indrumați spre
măsuțe, se vor familiariza cu materialele pregătite în vederea desfășurării activității
practice –„Stupul din livadă ”- asamblare/lipire ( DOS ) . Înainte de începerea
activității se fac cîteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mâinilor, preșcolarii
desfășurând apoi activitatea pe fond muzical, sub supravegherea și îndrumarea
educatoarei. În timpul lucrului, se urmărește modul în care fiecare copil utilizează
tehnicile ,materialele și instrumentele de lucru pentru realizarea temei.
Dupa finalizarea lucrărilor , cu ajutorul educatoarei copiii așază stupișorii pe
suportul special pregatit realizand stupina.
În încheierea activității se vor face aprecieri globale și individuale referitoare la
participarea copiilor la activitate, la rezultatele și satisfacția muncii depuse.
Copiii sunt invitați, ca răsplată a muncii depuse, să guste o bucățică de fagure din
stupina lui Matei.
-
Matei- micul apicultor
Demult, cu ceva ani în urmă era un copilaș de vreo 6 anișori, pe care îl chema
Matei și care tare mai iubea florile și natura, trăind fericit cu familia sa.
În ziua în care a împlinit 7 anișori și deja știa să citească a primit în dar o carte,
care se numea „Zum,zum,zum” . I-a plăcut foarte,foarte mult și a învățat din ea o
mulțime de lucruri despre albine. I-a plăcut atât de mult încât și-a dorit să aibă și el
albinele lui, dar cum era prea mic și familia lui se cam temea de albine – stiți voi că
albinele înțeapă- a crezut că nu va putea niciodată să aibă albinuțele lui. Și-a facut fel
și fel de planuri, dar degeaba, albinele rămâneau doar un vis frumos.
Ei și așa au trecut anii fără să-și realizeze visul, dar pe când avea vreo 10
anișori, în casa vecină, minunea minunilor s-a mutat un apicultor. Acum Matei nu
avea albinele lui, dar măcar putea să le privească printre gard pe ale vecinului, erau
așa de drăgălașe cum zburau din floare în floare încât ar fi stat toată ziua să le
privească!
Într-o zi , la începutul verii pe când soarele abia răsărise și scălda cu razele sale
toată grădina, nea Andrei, vecinul apicultor, care era un om bun , pâinea lui
Dumnezeu, s-a prezentat cu un cadou pentru Matei , un stup! , mai avea și o mască și
un afumător care sunt absolut necesare pentru un apicultor ! ( DS : „Stupul” -
observare ) . După ce au trecut primele emoții provocate de o bucurie așa de mare,
primul lucru pe care l-au facut a fost să se uite în stup bineînțeles. Acolo a recunoscut
abinuțele hărnicuțe, care erau multe de tot, dar fără ajutorul lui nea Andrei nu ar fi
reușit niciodată să vadă trântorii și matca.
De acum zilele lui Matei erau și mai frumoase pentru că își putea urmări în
fiecare zi albinuțele și așa într-una din zile pe când se apropia toamna uitându-se în
stup a observat că în faguri este multă miere. Trecând repede ulicioara, el s-a dus la
vecinul său apicultor și l-a întrebat cum poate scoate mierea din faguri pe care tare-i
mai era poftă să o mănânce. Atunci acesta a adus centrifuga sa și au scos împreună
mierea, iar cu această ocazie au putut observa și gusta și niște păstură pe care albinele
o făcuseră din polenul adus din flori.
Ei copii, anii au trecut, iar Matei este mare și are o mulțime de stupi. De atunci
a devenit un apicultor vestit. El nu a uitat niciodată că dragostea pentru micile
albinuțe i-a fost dată de cărticica Zum, zum, zum. De aceea, de curând, pentru ai face
și pe alți copii să iubească albinuțele a dăruit cartea băiețelului meu și stiți ceva i-a
plăcut tare mult.
.
Nr. Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare/
crt. Metode şi Mijloace de metode şi indicatori
procedee învăţământ
1. Captarea şi Se realizeaza prin apariția educatoarei in costum de Conversaţia Costum apicol Observă reacția copiilor
orientarea atenţiei apicultor.

2. Anunţarea temei şi Se anunță titlui povestirii: : „Matei– micul apicultor” și


a obiectivelor faptul că odată cu personajul nostru vor invăța o Expunerea
mulțime de lucruri despre apicultură. Explicația
3. Prezentarea Expunerea narativă a povestirii prin folosirea unei
conţinutului intonații specifice în vederea introducerii copiilor în Povestirea Imagine
şi dirijarea atmosfera de poveste. educatoarei –stupină,
învăţării Educatoarea povesteste prima parte a povestirii pâna la
primirea cadoului surpriză – STUPUL.Se prezintă Observația
stupul, afumătorul și fagurii și se explica Material concret:
funcționalitatea și importanța acestora. Explicația –stup, costum Probă orală
Se pun, adresează intrebări și copiii sunt antrenați în apicultor, -formarea de enunțuri
prezentarea raspunsurilor care certifică întelegerea . faguri,afumător, corecte în formularea
De ce este necesară masca? răspunsurilor
Unde locuiesc albinuțele?
Care este rolul afumătorului?
Care sunt părțile componente ale stupului?
Care sunt locuitorii stupului?
Ce produse ale stupului consumăm noi oamenii?
Educatoarea continuă povestirea pe parcursul căreia Povestirea
copiii află informatii despre locuitorii stupului: albine. educatoarei -albine. trântor,
trântor, matcă . educatoarei matcă,
Alături de personajul principal – Matei- și prin
intermediul lui nea Andrei copiii află cum munceste un Explicația
apicultor și cît de frumoasă este această meserie.
Matei își continuă aventura sa de apicultor și prezintă miere, polen, ,
copiilor prin intermediul educatoarei partea poveștii în propolis
care se ajunge la delicioasele produse care sunt imagine centrifugă
rezultatul muncii micutelor albine –miere, polen etc.

În antrenarea copiilor în vederea înțelegerii frumusetii Probă orală


și importanței muncii de apicultor prin transferul Conversația -formarea de enunțuri
secvențial de cunoștințe , se face apel la limbajul verbal. corecte în formularea
Vă amintiți cum se numeste povestea noastră? răspunsurilor
Ce obiecte am observat noi în stupina?
Ce rol are? ….. Exercițiul Audio –„Zum,
Executând mișcările sugerate de cântecelul „Zum, zum, zum, zum albinuța
zum- albinuța mea„ copiii se vor deplasa spre măsuțe mea”
unde vor realiza lucrarea practică „Stupul din livadă”.
5. Obţinerea Copiii deschid plicurile și intuiesc materialele.. Se
performanţei realizează observarea planșei model, se explică și Observatia Probă practică
demonstreaza tehnicile si etapele de lucru pentru - executarea lucrării „Stupul
realizarea lucrării. Explicația din livadă”
Se vor executa exerciții pentru încălzirea mușchilor
mici ai mâinii: Conversația
-închidem-deschidem pumnișorii( boboc-floare), cântam
la pian, morișca. Exercițiul
Se va urmări:
- exersarea abilității de a folosi materiale
specifice pentru a realiza lucrări practice, modul original
și creativ de execuție,
- utilizarea corectă a materialelor și instrumentelor de
lucru; -realizarea machetă
-respectarea etapelor de realizare a lucrării prin lipire; „Stupina”,
-acuratețe;
-finalizarea lucrărilor.
Lucrările vor constitui elemente ale machetei „Stupina”,
Copii își vor consolida și aplica cunoștințele dobîndite
realizănd lucrarea ”Stupul” și expunerea acestuia în
macheta „Stupina ”
6. Evaluarea Copiii vor fi antrenați în realizarea unei Proba orala
evaluări/autoevaluări corecte a lucrărilor realizate și a Autoevaluarea Participarea
comportamentului lor pe tot parcursul activității . Coevaluarea – faguri de miere. la autoevaluare şi evaluare
Se vor face aprecieri globale și individuale Aprecieri verbale
Se vor distribui recompense – faguri de miere.

S-ar putea să vă placă și