Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: PALCUE ADRIANA-LAVINIA


DIRECTOR: CREȚU ELENA
PROFESOR METODIST: GRIGORESCU ADRIANA
GRĂDINIȚA NR. 135, SECTOR 2, BUCUREȘTI
PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.03.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița Nr. 135, Sector 2, București
Grupa: Mijlocie 3 - Grupa „Buburuzelor”
Educatoare: Palcue Adriana-Lavinia
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Proiect tematic: „Magia primăverii”
Tema săptămânală: „În lumea insectelor”
Categoria de activitate: ADE
Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate
Mijloc de realizare: Lucrare colectivă (aplicație)
Tipul de activitate: Consolidarea și sistematizarea priceperilor și deprinderilor
Tema activității: „Stupul de albine”
Scopul activității: Consolidarea și sistemtizarea abilităților practce specifice nivelului de dezvoltare motrică;
Dezvoltarea simțului practic și estetic;
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul activității preșcolarii vor fi capabili să:
- să numească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție pe baza cunoștințelor acumulate anterior;
Obiectivul este realizat dacă toți preșcoalarii numesc două materiale sau instrumente de lucru.
- să mototolească hârtia creponată pe baza explicațiilor oferite de educatoare;
Obiectivul este realizat dacă toți preșcolarii mototolesc corespunzător hârtia creponată oferită.

- să lipească hârtia creponată mototolită pe corpul albinei pe baza indicațiilor date;


Obiectivul este realizat dacă toți preșcolarii lipesc biluțele de hârtie corespunzător pe toată suprafața.

- să atașeze produsul final pe suportul indicat pe baza exemplului educatoarei;


Obiectivul este realizat dacă toți preșcolarii atașează, cu sau fără ajutor, produsul final pe suportul indicat spre realizarea lucrării colective.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee didactice: mototolirea, lipirea, exercițiul, conversația, explicația, demonstrația, observația, „Piramida”
2. Mijloace de învățământ: silueta albinuței Maia, piramida „Albinuța”, ghicitori, imagini, Panou pe care se află atașat stupul pe care și în jurul
cătuia vor fi atașate albinuțele (lucrările copiilor); Suportul din hârtie ce reprezintă corpul albinei, hârtie creponată, lipici, planșa model,
recompense;
3. Forma de organizare: frontală, individuală
Durata activității: 20-25 minute
Locul de desfășurare a activității: sala de gupă
Bibliografie:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019
 Breben Silvia, Gonea Elena, Ruiu Georgeta, Metode interactive de grup - ghid metodic pentru învățământ preșcolar, Ed. Aramis, București,
2002
 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019
 Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din învăţămȃntul preuniversitar (2008), DPH, Bucureşti
DEMERS DIDACTIC

Nr. Strategia didactică


Crt.
Eveniment Conținutul învățării Metode și procedee Mijloace didactice Forma de Evaluare
didactic didactice organizare
1. Moment Voi asigura condițiile optime desfășurării activității:
organizatoric  Aerisirea sălii de grupă;
 Pregătirea materialului didactic; Observarea
 Intrarea organizată a preșcolarilor în spațiul Conversația Frontală comportamentului
educațional amenajat sugestiv; preșcolarior.
 Așezarea preșcolarilor pe scăunele în semicerc, pe Explicația
tranziția:
„Albinuța a zburat
Să culeagă miere
Pe scaun s-a așezat
Și de lucru cere!”
2. Reactualizarea Se va realiza prin intermediul metodei „Piramida”, cu Silueta Albinuței
cunoștințelor ajutorul siluetei albinuței Maia care le popune copiilor să Metoda „Piramida” Maia Observarea
realizeze piramida „Albina” pentru a le testa cunoștințele. comportamentului
Astfel, preșcolarii vor asculta cu atenție ghicitorile, fiind Conversația Piramida „Albinuța” preșcolarilor.
numiți câțiva preșcolari care să aleagă imaginea Frontală
corespunzătoare răspunsului pentru a o atașa pe suportul Explicația Ghicitori Aprecieri verbale
ce reprezintă piramida în 3 trepte. Individuală individuale și
De sus în jos, treapta 1 - insectă care produce miere Observația Imagini care colective.
(albina), treapta 2 - ”ingrediente” din care albina produce ilustrează
mierea (polen și nectar), treapta 3 - flori de primăvară din Exercițiul răspunsurile corecte
care albina strânge polen (ghicitori anexa 1).
3. Captarea Atenția preșcolarilor va fi îndreptată din nou asupra
atenției siluetei albinuței Maia, aflată de data aceasta în preajma
florilor din care aceasta culege polenul și nectarul. În Silueta albinuței
acest colț special amenajat se regăsește și produsul Maia
muncii ei și anume, un borcan cu miere. Albinuța Maia Conversația
are nevoie de ajutorul nostru și de această dată pentru a Panou pe care se află Observarea
chema la stup toate albinuțele hărnicuțe ale căror zumzet Explicația atașat stupul pe care Frontală compotamentului
se aude în depărtare pe câmpurile cu flori. Ea nu se teme și în jurul căruia vor fi preșcolarilor.
că nu va reuși pentru că noi îi vom fi aproape. Aceasta Observația atașate albinuțele
vrea să le transmită că în zilele următoare trebuie să (lucrările copiilor)
adune cât mai mult din polenul și nectarul florilor până la
apusul soarelui, știind cât de importantă este mierea
pentru sănătatea oamenilor.
4. Anunțarea Anunț preșcolarii cu privire la tema activității pe care Receptarea și
temei și a urmează să o desfășurăm împreaună, respectiv: „Stupul înțelegerea
obiectivelor de albine”, dar și obiectivele propuse pe înțelesul Conversația Frontală indicațiilor
acestora. În cadrul acestei activități vom realiza albinuțe
prin mototolirea și lipirea hârtiei creponate, formând Explicația
lucrarea colectivă intitulată „Stupul de albine”.
5. Dirijarea  Prezentarea și intuirea materialului
învățării Se va prezenta preșcolarilor planșa model. Se va purta o
discuție pe marginea planșei model și anume despre Observarea
modul de realizare al albinuței, culorile și materialele comportamentului
folosite. Conversația Suportul din hârtie ce preșcolarilor și
 Ce materiale recunoașteți că s-au folosit pentru reprezintă corpul capacitatea de a
această albinuță? (hârtie creponată, lipici) albinei verbaliza și de a
 Cum am obținut biluțele de hârtie? (prin tehnica recepta un mesaj
mototolirii)
Voi împărți fiecărui preșcolar materialul didactic necesar, Explicația Hârtie creponată Frontală Receptarea și
iar apoi aceștia vor intui materialul oferit și înțelegerea
caracteristicile lui: suportul albinuței, hârtie creponată, Individuală indicațiilor
lipici.
 Prezentarea etapelor de lucru Lipici
Se va explica și demonstra modul de lucru: copiii vor
mototoli hârtie creponată de culoare galbenă, neagră și Observația
albastră și o vor lipi corespunzător pe corpul albinuței.
Mototolirea înseamnă realizarea, mai întâi, a unor biluțe
de hârtie care vor fi aplicate pe planșa oferită.
Se precizează criteriile de evaluare și anume: să lipească
biluțele de hârtie pe toată suprafața corpului albinei,
folosind culorile corespunzătoare și să lucreze frumos și Demonstrația
îngrijit, să păstreze curată suprafața de lucru.
 Demonstrația modului de lucru Planșa model
Voi realiza din nou planșa propusă ca suport vizual mai
accesibil copiilor, demonstrând modul de lucru
concomitent cu explicațiile necesare îndeplinirii sarcinii
propuse. Voi atrage atenția preșcolarilor asupra modului
în care vor folosi lipiciul pentru a realiza lucrarea cu
acuratețe, fără a murdări suprafața de lucru sau
hăinuțele.
 Exerciții de încălzire a mâinilor
Prezentate fiind etapele de lucru, voi efectua împreună
cu preșcolarii câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici Mototolirea Se consideră
ai mâinii: performanță dacă
1. „Mișcăm degețelele Suportul din hârtie ce Frontală toți copiii își
Și batem pălmuțele reprezintă corpul însușesc etapele de
Ale noastre degețele albinei Individuală lucru, respectă
Se fac mândre păsărele Lipirea tehnica de lucru și
Zboară sus, manifestă interes
Zboară jos Hârtie creponată pentru activitate
Și am făcut un cuib frumos!”
2. „Ne jucăm, ne jucăm
Coatele noi le mișcăm Explicația
Mâna lebădă o fac Lipici
Care dă mereu din cap.
Degetele-mi sunt petale
Le deschid ca la o floare.
Ploaia când va bate tare Exercițiul
Le-nvârtim, le răsucim
Și la pian frumos cântăm
Do, do, do, re, re, re/ bis”.
 Realizarea lucrării
În urma acestor exerciții, se va da semnalul de începere a
lucrului: „Spor la lucru!”.
Se observă copiii în timpul derulării activității, se dau
indicații suplimentare și se ajută la nevoie.
Se insistă asupra poziției corecte a corpului și a executării
corecte a lucrării.
Se vor da indicații individuale și colective dacă va fi cazul.
6. Obținerea În ordinea în care preșcolarii vor finaliza lucrarea, o vor Panou pe care se află Observarea
performanței atașa pe panoul pe care este ilustrat stupul de albine, Exercițiul atașat stupul pe care Frontală comportamentului
până când acesta va fi complet. Copiii vor fi antrenați în și în jurul căruia vor fi Individuală preșcolarilor
analiza lucrărilor proprii și ale colegilor. Explicația atașate albinuțele
7. Asigurarea Se va adresa următoarea întrebare copiilor:
feedback-ului și  Cum se numește activitatea pe care am realizat-o
evaluarea împreună astăzi? Se așteaptă ca răspuns titlul
performanței lucrării colective „Stupul de albine”. Conversația
Albinuța Maia va mulțumi pentru ajutorul pe care l-au Frontală Observarea
oferit preșcolarii grupei și va aduce în prim plan mesajul Individuală comportamentului
zilei: Explicația preșcolarilor
”În orice împrejurare,
De ești mic sau de ești mare,
Că nu poți, nu te gândi!
Dacă-ncerci vei reuși!”
8. Încheierea și Se fac aprecieri individuale și colective cu privire la
aprecierea desfășurarea activității și a comportamentului copiilor pe Frontală Observarea
activității tot parcursul acesteia. Conversația Recompense Individuală comportamentului
Copiii sunt răsplătiți de albinuța Maia care le oferă preșcolarilor
ștampila prieteniei în semn de recunoștință.
ANEXA 1

Ghicitori pentru Piramida ”Albina”

1) O insectă care produce miere - ”Aripi zburătoare are/ Și zboară din floare-n floare/ Hărnicuță,
gospodină/ Srânge polen din grădină.” (Albina)

2) 2 ”ingrediente” din care albina produce miere - ”De vrei să miroși o floare parfumată/ Pictat vei fi pe
nas cu-o pulbere galbenă, îndată./ Iar albina îl adună pe picioare/ Și miere face-n stup, pentru mic și mare.”
(Polenul);
”Eu sunt albina și munca mea nu e-n zadar/ Fac miere din polen și...?” (Nectar)

3) 3 flori de primăvară din care albina strânge polen - ”Clopoțel, mititel/ Scoate capul din zăpadă/
Primăvara să o vadă./ Albinuța-l vizitează/ Cu polen o ospătează.” (Ghiocelul);
”Atrag roiuri de albine/ În grădină ne stă bine/ Cu flori multe, parfumate/ Alb, bleu, roz sunt colorată.”
(Zambila);
”E o floare-nmiresmată/ De Narcis ne amintește./ Are formă de steluță,/ Și-o cheamă des pe albinuță” (Narcisa)

S-ar putea să vă placă și