Sunteți pe pagina 1din 4

LICEUL TEHNOLOGIC ,,CĂPITAN NICOLAE PLEŞOIANU” - Rm.

Vâlcea
Prof. Giuran Adriana Mirela

PROIECT DIDACTIC – CLASA a IX a


DISCIPLINA – „ORGANE DE MAŞINI”
SEM. I

TEMA: „Şuruburi-definiţie, domenii de utilizare, avantaje, dezavantaje,clasificare ”


SCOPUL LECŢIEI: Asimilarea de noi cunoştinţe
TIPUL LECŢIEI : Combinată
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Conversaţia, exemplul, explicaţia, descoperirea dirijată,
expunerea, observaţia
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Diferite tipuri de şuruburi :cu cap striat, cu cap
hexagonal,cu crestatura dreaptă, cu ochi, cu cârlig, conice-pt. etanşare, planşe cu desene, soft-ul
educational ,,Organe de maşini”, laptop, etc.
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: Individuală şi frontală
Durata orei:50 min.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I. CAPTAREA ŞI PĂSTRAREA ATENŢIEI


1. Obiective operaţionale –
2. Conţinut informativ şi aplicativ –
3. Activitatea profesorului – Stabileşte ordinea în clasă şi verifică prezenţa elevilor.
4. Activitatea elevilor –
II. STIMULAREA ŞI REACTUALIZAREA ELEMENTELOR ŞI
CAPACITĂŢILOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR LA TEMA: „Asamblări nituite”
1. Obiective operaţionale
 Defineşte niturile si asamblarile nituite;
 Clasifică niturile şi asamblările nituite;
 Reprezintă diferitele tipuri de nituri;
 Precizează si execută schematic etapele nituirii;
 Precizează materialele utilizate la realizarea niturilor;
2. Conţinut informativ şi aplicativ –
Activitatea profesorului – Formulează întrebări frontal şi individual referitoare la
tema studiată anterior „Asamblări nituite”
3. .Notează câţiva elevi.
4. Activitatea elevilor – Reacţionează la întrebările adresate de către profesor,
definesc , clasifică şi precizează elementele cerute de către acesta.
III. INFORMAREA ELEVILOR CU PRIVIRE LA TEMA NOUĂ:
„Şuruburi-definiţie, domenii de utilizare, avantaje, dezavantaje,clasificare ”
1. Obiective operaţionale
 Defineşte şuruburile;
 Clasifică şuruburile, după diferite criterii;

1
 Execută schema de asamblare a două piese cu ajutorul unui şurub, cu
precizarea elementelor componente
 Precizează avantajele şi dezavantajele utilizării şuruburilor, în realizarea
asamblărilor demontabile;
Conţinut informativ şi aplicativ – Titlul lecţiei: „Şuruburi-definiţie, domenii de
utilizare, avantaje, dezavantaje,clasificare ”
Scopul lecţiei - asimilarea de noi cunoştinţe.Prezentarea generală a conţinutului.
2. Activitatea profesorului – Anunţă titlul lecţiei şi îl notează pe tablă.Precizează şi
notează schematic ( pe tablă) obiectivele popuse. Stimulează intresul elevilor
prezentându-le asamblări demontabile realizate cu diferite tipuri de şuruburi.
3. Activitatea elevilor – Notează în caiete titlul şi obiectivele lecţiei.

IV. PREZENTAREA MATERIALULUI STIMUL


1. Obiective operaţionale
Conţinut informativ şi aplicativ
În construcţia de maşini, asamblarea demontabilă este definită printr-un sistem de
legătură între două elemente uşor montabile şi demontabile, prin care se pot transmite în
întregime forţele de solicitare. Asigurarea asamblării-dezasamblării repetate, fără deteriorarea
pieselor componente este posibilă prin utilizarea unor elemente specifice, numite organe de
asamblare. Cele mai utilizate organe de asamblare sunt: piesele filetate (şuruburile), elementele
canelate, bolţurile, ştifturile, penele, etc.
Cele mai răspândite asamblări demontabile sunt cele realizate cu elemente filetate (şuruburi).

Fig 1 – Elementele asamblării cu şurub

 Şurubul 1, având o parte filetată;


 Piuliţa 2, cu filet interior pentru cuprinderea părţii filetate a şurubului;
 Şaiba de protecţie 3;
 Elementul de siguranţă 4, împotriva deşurubării;
 Piesele supuse îmbinării 5;
 Elemente de siguranţă 6, utilizate uneori împotriva deplasării pieselor;
Avantajele asamblării filetate:
o Reglarea strângerii se realizează foarte uşor;
o La montare şi demontare nu este necesară înlocuirea elementelor de asamblare;
o Montarea şi demontarea sunt uşoare;
o Elementele componente ale asamblărilor filetate sunt piese interschimbabile;

2
o Posibilitatea transmiterii de forţe axiale de strângere mari;
o Permiterea transmiterii sau reglării mişcării, prin folosirea unor forţe tangenţiale reduse;
Dezavantajele asamblării filetate:
o Apariţia unor puternici concentratori de tensiuni în zona solicitată;
o Rezistenţă scăzută la solicitări variabile;
o Realizarea asamblării necesită elemente de împiedicare autodesfacerii;
o Randament scăzut;
o Sunt mai scumpe ca asamblările nedemontabile.
Pentru obţinerea unei îmbinări corecte piesele şi organele de asamblare, vor fi supuse unui
control amănunţit privind:
- Execuţia corectă a filetelor
- Lipsa defectelor care pot împiedica montajul sau pot provoca ruperea organelor de asamblare
- Execuţia corectă a găurilor de trecere
- Curăţirea desăvârşită a tuturor elementelor care participă la realizarea îmbinării
Operaţii de asamblare:
 Centrarea pieselor asamblate
 Introducerea şuruburilor
 Fixarea capului şurubului pentru a nu se roti
 Montarea piuliţelor
Clasificarea şuruburilor
1. După scopul în care sunt folosite, şuruburile pot fi grupate în:
 Şuruburi destinate fixării (asamblării);
 Şuruburi pentru asigurarea etanşeităţii,
 Şuruburi de transmitere a mişcării;
 Şuruburi de reglare;
 Şuruburi pentru măsurare;
Câteva forme costructive de şuruburi sunt prezentate în fig. 2
Fig. 2 – Diferite forme constructive de şuruburi
a – cu locaş hexagonal; b – cu cap
dreptunghiular; c – vârfuri şi capete de ştifturi
filetate; d – autofiletante cu cap bombat pentru
lemn; e – cu cap striat; f – cu gât şi cap bombat;
g – cu cap cilindric; h – cu cap înecat; i – şurub
special dublu filetat dreapta stânga şi cu guler
hexagonal; j- cu locaş stelat; k – cu cap înecat
cu nas; i – dublu filetat şi cu guler pătrat; m –
cu canal de siguranţă; n – cu cap semiînecat şi
cu canal de siguranţă; o – cu cap pătrat mic; p –
cu ochi; r – cu cap pătrat excentric; s –
autofiletant cu cap înecat obişnuit; ş – şuruburi
cu manşon de tensiune; t – cu inel de tracţiune; ţ
– prezon; u – cu tijă dreptunghiulară răsucită
pentru fundaţii;

3
Profesorul realizează (pe tablă) schema simplificat –constructiva a unei asamblări cu şurub
montat cu joc .
2. Activitatea profesorului – Subliniază importanţa şi legătura temei cu alte
elemente şi capacităţi. Explică şi argumentează particularităţile materialului
stimul.
3. Activitatea elevilor – Consemnează în caiete precizările făcute de profesor.
Întreabă şi cer lămuriri suplimentare pentru a depăşi dificultăţile noilor conţinuturi
V. ASIGURAREA ÎNVĂŢĂRII
1. Obiective operaţionale –
2. Conţinut informativ şi aplicativ . Sunt denumite toate elementele schemelor
prezentate (pe tabla sau pe folii)
3. Activitatea profesorului – Descompune sarcinile complexe în sarcini de detaliu
4. Activitatea elevilor – Participă activ la definirea şi realizarea sarcinilor stabilite
de către profesor.
VI. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
1. Obiective operaţionale –
2. Conţinut informativ şi aplicativ – ,,Care sunt conditiile indeplinite atat de catre
piesele de îmbinat cât si de suruburi, pentru a se obtine asamblari calitative?”
3. Activitatea profesorului – Profesorul creează deliberat obstacole în calea
rezolvării sarcinilor.
4. Activitatea elevilor – Demonstrează măsura în care pot opera cu noile noţiuni
prezentate în lecţie. Consemnează în caiete exemplele tipice.
VII. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE
1. Obiective operaţionale –
 Să corecteze răspunsurile greşite sub atenta îndumare a profesorului.
2. Conţinut informativ şi aplicativ – ,,Care sunt elementele utilizate intr-o
asamblare filetata , pentru evitarea desurubarii si deplasarii pieselor?”
3. Activitatea profesorului – Comentează greşelile tipice şi oferă lămuriri
suplimentare pentru dispersarea ambiguităţilor.
4. Activitatea elevilor – Notează în caiete lămuririle profesorului.Cer lămuriri
suplimentare dacă este cazul.
VIII. INTENSIFICAREA PROCESULUI DE RETENŢIE
1. Obiective operaţionale – Să revizuiască în mod pasiv noile conţinuturi
2. Conţinut informativ şi aplicativ –
3. Activitatea profesorului – Realizează o scurtă sinteză împreună cu elevii asupra
noilor informaţii, prezentate în lecţie.Stabileşte tema pentru acasă.
4. Activitatea elevilor –Ascultă activ şi participă cu profesorul la sinteza noilor
conţinuturi.Notează tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și