Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IX-a A
Profesor: Roxana Gal
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Iubirea
Subiectul: De la noi, la Cladova de Gala Galaction
- verificare: momentele subiectului, conflictul
- predare: arta narativă
Tipul lecţiei: mixt: de verificare și de dobândire de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și producerea mesajelor, în
diferite situații de comunicare;
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor
texte literare și nonliterare;
3. Argumentarea scrisă și orală a unor opinii în diferite situații de comunicare.
Competenţe specifice:
1.2. Identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate;
1.3. Exprimarea orală sau în scris a propriilor reacții și opinii privind textele receptate;
2.4. Analiza componentelor structurale și expresive ale textelor literare studiate și discutarea
rolului acestora în tratarea temelor;
2.6. Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza și discutarea textelor literare studiate;
3.2. Identificarea elementelor dintr-un text care confirmă sau infirmă o opinie privitoare la
textul respectiv;
3.3. Argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate.
Obiective operaționale:
 Cognitive:
 Să stabilească elementele care au determinat o astfel de construcție a subiectului;
 Să descrie principalele procedee compoziționale;
 Să analizeze elementele de perspectivă narativă;
 Să enumere modalitățile de expunere folosite și să exemplifice;
 Să identifice imagini artistice și să le explice;
 Afective:
 Să exprime elementele care l-au atras pe fiecare elev în parte;
 Să exprime opiniile personale în legătură cu o apreciere critică citată.
Strategii didactice:
 Forme de organizare: individual, frontal, în perechi.
 Metode şi procedee: conversația de reactualizare, euristică și de fixare, lectura
explicativă, explicația, problematizarea.
 Mijloace de învăţământ: manualul (Editura Didactică și Pedagogică, R.A., 2004,
autori: Ion Dună, Raluca Dună), schema pe tablă (pe măsură ce se alcătuiește se
notează și în caiete), fișe de lucru pe grupe.
 Material bibliografic:
- De la noi, la Cladova, Gala Galaction
- Jurnal, Gala Galaction
- Dicționarul Scriitorilor Români, vol.II
 Resurse educaţionale: capacitățile receptive și cunoștințele însușite anterior ale
elevilor, sala de clasă, timp la dispoziție – 50 de minute.
Scenariul didactic

Evenimente Modalităţi de
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
instrucţionale învăţare
1 Moment -pregătirea materialelor; -pregătirea
organizatoric -verificarea prezenței; materialelor
2 Verificarea - verificarea temei pentru acasă – sta- -se citesc 2-3 variante -conversație de
cunoștințelor bilirea momentelor subiectului; de formulare pentru fi- fixare și de
însușite -se analizează corectitudinea identifi- ecare moment al subi- verificare
anterior cării momentelor subiectului și a for- ectului;
mulării; -prezentarea conflictu-
-analiza conflictului și a personajului; lui și a personajului;
3 Captarea *Ce te-a atras cel mai mult în nuvela Planșă
atenției De la noi, la Cladova? Alege din vari- -aleg individual câte o -conversația
antele următoare și motivează sau poți variantă și motivează; euristică
formula o altă opinie: -explicația
a)povestea de dragoste;
b)conflictul/monologul interior al per-
sonajului;
c)trecerea din prezent la evenimente
din trecut prin intermediul amintirii/re-
veriei;
c)mesajul creștin/etic;
4 Anunţarea -informarea elevilor asupra faptului că -primesc date despre
subiectului dacă în orele trecute au discutat despre cele ce vor studia în -explicația
lecţiei şi a ce se comunică în nuvela De la noi, la decursul lecției;
obiectivelor Cladova, în continuare vor analiza fe- -notarea titlului în ca-
lul în care se comunică, adică arta na- iete;
rativă;
-notarea titlului pe tablă;
5 Dirijarea -se extrage ideea că subiectul este con- -se descrie modul de -conversația
învâțării struit prin alternarea prezentului cu e- prezentare a faptelor; euristică
venimente trecute, evocate prin amin-
tire/reverie; -explicația
-se cere identificarea elementelor care -se prezintă elemente- Schema pe tablă
determină acest mod de construire a le care determină o -conversația
subiectului: natura conflictului și psi- astfel de construcție a euristică
hologia personajului; subiectului;
-identificarea principalelor procedee Schema pe tablă
compoziționale prin analiza unor sec- -analiza compoziției -conversația
vențe de text; textului și identifica- euristică
-analiza perspectivei narative prin dis- rea procedeelor; Schema pe tablă
cutarea unor secvențe diferite din acest -identificarea tipurilor -lectura
punct de vedere; de viziune care alter- explicativă
-analiza modurilor de expunere folosi- nează;
te ; -identificare și exem- -conversația
plificare a modurilor euristică
- analiza succintă a nivelului stilistic al de expunere folosite;
operei; -identificarea particu-
larităților limbajului,
6 Asigurarea -se cere explicarea rolului imaginilor -menționează pentru -problematizarea
feedbackului artistice; ce se folosesc imagini
artistice în acest tex;
7 Evaluarea -identificarea de cât mai multe imagini -identificarea de figuri Fișă – lucru pe
performanței artistice într-un timp dat – activitate pe de stil\imagini artisti- grupe
grupe de câte 4 elevi; ce și, eventual, analiza -problematizarea
-în limita timpului disponibil, se unora;
analizează imaginile artistice mai
complexe;
8 Asigurarea -se supune atenției un citat critic din -se ascultă fragmen- -problematizarea
retenţiei şi a Cornel Robu ce prezintă calitățile tul, se identifică ele- -conversația
transferului nuvelisticii lui Galaction și se cere mente cu care sunt și euristică
confirmarea sau infirmarea opiniei cu care nu sunt de a- -explicația
exprimate de critic. cord și se motivează.
De la noi, la Cladova
de Gala Galaction
- Arta narativă -

 Construcția subiectului este determinată de:


- natura conflictului: iubire pătimașă, interzisă, fatală + conflict interior;
- tipologia personajului: erou romantic - pasiuni puternice, porniri interioare
contradictorii (rațiune, datorie – pasiune, iubire).
 Procedee compoziționale
- alternarea planurilor temporale;
- păstrarea coerenței textului prin: fraze de îmbinare a timpurilor, elemente
simbolice prezentate în perioade diferite (apa Dunării, caisul, cosița Borivojei).
- inserarea unor citate biblice – în acord cu frământările personajului;
- transcrierea directă a gândurilor personajului – monolog interior;
- includerea unor exclamații și interogații retorice.
 Alternarea perspectivelor narative:
- narațiunea este relatată din perspectiva personajului sau din perspectiva
naratorului omniscient;
- stilul indirect liber – naratorul adoptă perspectiva și limbajul personajului;
*autenticitatea - asistăm la drama personajului, nu vedem personajul din exterior,
ci așa cum se percepe el însuși;
 Moduri de expunere: descriere, monolog, dialog, narațiune.
 Nivel stilistic: imagini artistice, enunțuri metaforice, elemente de limbaj arhaic
și popular.

Clasa: a IX-a A \ Grupa de elevi:


.........................................................................
.........................................................................

Fișă de lucru în echipă

Identificați cât mai multe imagini artistice în textul De la noi, la Cladova de Gala
Galaction.

S-ar putea să vă placă și