Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic al activităţii integrate

Data: 28 04 2017
Grupa mare
Educator : Postovan Ala
Aria curriculară: Dezvoltarea limbajului şi a comunicării
Domeniul de activitate : Dezvoltarea limbajului şi a comunicării orale
Aspect curricular: Vocabularul
Conţinut: Părţi de vorbire ce desemnează obiecte din realitatea imediată a copiilor vestimentaţie, părţi constituente , acţiuni,
Categoria de activitate: integrată
Tipul: de învăţare
Forma de organizare: frontală
Tema globală: „Meserii cu pălării ”.
Subtema: „ Croitorul ”
Tema zilei: „Am o foarfecă şi-un ac... ”

Obiectiv cadru: Dezvoltarea lexicului;


Obiectiv de referinţă: Să valorifice în vorbire cuvinte ce desemnează generalizări de specie şi gen .

Obiective operaţionale
 Să utilizeze în vorbire cuvinte –generalizări ce desemnează , instrumentele de lucru ( maşină de cusut, ac , degetar, ace de siguranță, bandă
gradată în centimetri )și modul de aplicare a lor în baza observării muncii croitorului . Vocabularul
 Să povestească cursiv despre porcesul de muncă al croitorului , respectînd succesiunea cronologică a operaţiilor de muncă în baza metodei
„Scăriţa” cu sprijin. Vorbirea coerentă
 Să acorde în gen, număr şi caz (genitiv ) a articolului „a” în jocul „ Al cui este?” în colaborare. Structura gramaticală
 Să denumească calităţile şi însuşirile bucăţelelor de lînă şi mătasă prin comparare ghidaţi. Structura gramaticală.
 Să numere ordinar direct și invers în limita lui 5 treptele scăriței independent.
 Să recite poezia ”Meșterița” în lanț.

Psiho-motore
 Să cerceteze însuşirile stofelor din lînă şi mătasă prin pipăit ghidaţi.
Socio- Afective
 Să respecte munca adulţilor, manifestînd afecţiune faţă de meseriile îndrăgite prin formularea în comun a concluziei .
Atitudinale
 Să manifeste creativitate în combinarea culorilor vestimentaţiei ce şi-o doreşte în baza discuţiei cu educatorul.

Strategiii:
Metode şi procedee: Observarea muncii de croitor , problematizarea , modelarea , convorbirea, jocul „Al cui este”.
Forme de organizare: frontală, în grup mic , individuală.
Materiale didactice: Pălărie, poster, scăriţă, set de jucării- obiecte de uz ale croitorului maşnă de cusut, fier de călcat, masă de călcat, centimetru ,
bucăţele de diferite textile, laptop, proiector, imagini-prezentate cu proiectorul „Instrumentele de lucru ale croitorului”

Bibliografie:
- 1.Bolboceanu.A, Cemortan.S, Coroi.E,Botnari.V,Cuzneţov.L.Curriculumul educaţiei copiilor de vîrstă timpurie şi preşcolară (1-7ani) în
Republică Moldova; ed.II Chişinău, Cartier, 2008;
- 2.Vrânceanu.M, Terzi-Barbaroşie.D, Turchină.T. 1001 idei pentru o educaţie timpurie de calitate.Ghid pentru educatori.Centrul
Educaţional ,,Pro Didactica,, , Centrul Naţional de Educaţie şi Informare a familiei, Ch.:Centrul Educaţional ,,Pro Didactica,, , 2010;
- 3.Vîrtosu. L, Pînzari.A, Velişco. N. Standarde de învăţare şi dezvoltare pentru copilul de la naştere pînă la 7 ani..Standarde profesionale
naţionale pentru cadrele didactice din instituşiile de educaţie timpurie/Ministerul Educaţiei al Rep.Moldova.Ch.: ,,Imprint Star,, SRL.
- 4.Cemortan.S, Mocanu.A. Dezvoltarea vorbirii preşcolarilor în cadrul activităţilor de limbă maternă.Chişinău, Lumina, 1988.
- 5. M S Lavric Metodica dezvoltării vorbirii preşcolarilor editura „Lumina” 1985
Cadrul Etapele Conţinutul activităţii Strategii Materiale Forme de Forme de
ERRE activităţii organizar evaluare
e
Moment Aerisirea sălii de grupă pregătirea mobilierului şi a
organizatoric materialelor.

Moment de În sală copii descoperă mesajul : o pălărie cu bileţele Frontală


I Evocare captivitate şi inscripţie „Croitor” . Modelare
Adresarea întrebărilor deschise: Problematizare Observare
1 A cui să fie pălăria ?
2 De ce credeţi aşa?
3 În ce context a lăsat-o ?
4 Cine a confecţionat-o? (Un croitor)
Reactualizarea 5 Din ce este confecţionată? Conversaţie
cunoştinţelor 6 De unde putea să nimerească la noi în grupă?
7 Ce s-ar fi putut întîmpla cu croitorul? Întrebări
8 Cîţi ani să aibă croitorul ? Este domn sau pentru
doamnă? dezvoltarea
gîndirii critice.
Urmează Noutăţile
II
Realizarea Enunţarea
sensului temei Descoperă un bileţel cu următorul conţinut: „Bună Frontal
ziua copii . Eu sunt de meserie croitor. Vă invit în
ospeţie în atelierul meu. Vă aştept cu drag.”

Se propune copiilor să vizioneze imaginile


prezentate (un atelier de cusut, maşină de cusut,
foarfece, modele de rochii, stofe, centimetru, fier de
Transfer de călcat, un domn croitor , o doamnă- croitoraesă...)
cunoştinţe toate cuvintele sunt rostite clar şi se propun pentru Convorbire
fi memorizate
Convorbire despre cele vizionate în colajul PPT.
Se adresează întrebările:
Enunţarea  Cum se numeşte acest loc? (atelier) Colaj de
scopului  Cine lucrează în atelier? (Un domn o imagini
doamnă) despre Frontal
 Cum se numeşte această meserie? (Meseria meseria de
de croitor) Învăţare croitor
 De ce credeţi că se numeşte astfel? (cuvîntul experienţială
croitor s-a format de la cuvîntul a croi) Observare
Organizarea Rostiţi
învăţării  Cine poate deveni croitor? (oricine: şi
bărbaţi şi femei )
 Cu ce se ocupă croitorul? (coase haine)
 Cum numim hainele pin alt cuvînt?
(Vestimentaţie)
 Ce elemnte de vestimentaţie cunoaşteţi?(se
enumeră...)
Dirjarea  Cu ce instrumente de lucru operează
învăţării croitorul?( Se prezintă instrumentele de
lucru și se explică scopul utilizării):
 maşină de cusut- cu mașina de cusut
Obţinerea croitorul își ușurează munca ,coase mai Joc didactic Imagini cu Verificare
performanţelo calitativ și mai rapid; „Al cui este” elemente de Individual orală.
r  riglă sau banda elastică gradată în vestimentaţie
centimetri - cu ele se măsoră bucata de stofă
și dimensiunile corpului ,
 Foarfece- se taie stofape conturul desenat cu
creta sau ața, În grupuri Aprecieri
 Degetar- cu el coritorul își protejează degetul mici verbale
de înțepături cu acul
 Ac- cu acul se coase detaliile separate sau se
tivește ,
 ace de siguranţă –cu ele se unesc preventiv
detaliile de stofă) (Vocabularul)
Individual
Se prezintă imagini cu elemente de vestimentaţie şi
Asigurarea se organizează jocul „Al cui este?”(Structura
conexiunii gramaticală) Modelul Scăriţa
inverse. educatorului. confecţionat
Grupul de copii se împarte în 4 grupuri mici şi se Povestire ă din lemn Observarea
propune să cerceteze instrumentele de lucrul - decriptivă sau comporta
jucării ,unele imagini, bucăţi de stofă ( lînă şi artistică cubuşoare, mentului.
mătasă ) pentru ca să descrie după pipăit calităţile imagini cu
(aspru , moale, fin, subţire , gros, dur, ... ) . rochie sau
fustă sau ...
Apoi se propune de a alege în comun un element de ce-şi doresc
vestimentaţie de primăvară (de exemplu rochie sau copiii, şi
fustă ) să –şi imagineze modelul , culoarea apoi să instrumente-
descrie procesul „Cum s-a transformat bucăţica de jucării de
stofă în rochiţă” Povestirea va fi modelată cu lucru ale
Evaluarea ajutorul unei scăriţe . (Se urmărește ca copiii să croitorului
performanţelo utilizeze cuvintele-denumiri ale instrumentelor de sau imagini Întrebări
r lucru în vorbire în timpul povestirii). deschise.
Metodica :
Se prezintă scărița se numeră ordinar direct și
invers cele 5 trepte ale scăriței apoi pe prima
treaptă a scăriţei se pune imaginea rochiţei , pe a
doua - o bucată de stofă din care va fi cusută rochia,
pe a treia- uneltele de muncă, (Maşină de cusut, fier
de călcat, foarfece, ac, ace de siguranţă , centimetru,
cretă... ) , pe a patra operaţiile de muncă ( se scriu
odată cu denumirea acţiunii, măsoară, taie, croieşte,
coase , îndoaie, pe a cincea - rochia gata. Copiii Analiza
povestesc ghidîndu-se de această scăriţă. Omiterile pozitivă a
din povestire se completează. Se urmăreşte ca copiii în povestirii de
timpul povestirii să numească paşii de lucru şi În grupuri către copii.
instrumentele de lucru folosite . mici
Autoevaluare

Exemplu de povestire a copiilor .Copiii trebuie dirijaţi


Asigurarea pentru a povesti astfel :„Cum coase croitorul o
transferului de rochiţă?” Pentru a coase o rochiţă de primăvară
cunoştinţe în croitorul îşi crează un model și-l desenează . Alege
condiţii noi stofa să fie subţire ,fină , de mătasă de culoarea
III dorită . Măsoară cu centimetrul părţile corpului şi
Reflecţie croieşte detaliile rochiei cu creta . Apoi taie cu
Conexiune foarfecul pe conturul desenat. Îşi pune degetarul Observare
inversă pentru a nu se împunge şi coase detaliile cu acul și Apreciere
ața . După ce toate detaliile sunt unite și cusute cu Stimulare
mîna le coase la maşina de cusut pentru ca tivul să fie verbală
calitativ , drept . Cînd rochia este gata , o calcă cu
fierul de călcat și o aranjează pe maichen sau cuier.
Croitorul munceşte foarte mult pentru a coase o
rochie. Meseria aceasta îmi place.
La final se propune copiilor în grup mare să
formuleze concluzii despre calitatea muncii şi
importanţa profesiei de croitor.

Tranziţie la centre :

Joc de masă : Vor asambla elemente de


vestimentaţie din detalii .

Ştiinţa: Vor cerceta modele de stofe diferite,


instrumentele de lucru .

Alfabetizare : vor scrie prin copiere a cuvintelor


lînă, mătasă, stofă, croitor la dorinţă, denumirea
meseriilor în baza imaginilor
Joc de rol: Jocul „De-a croitorul”

IV
Extindere Proverbe despre muncă : Munca bună mult adună.
Încheirea Cine se scoală de dimineaţă mai departe ajunge.
activităţii De 7 ori măsoară şi o dată taie.

S-ar putea să vă placă și