Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației, Culturii și

Cercetării al Republicii Moldova


IET nr.13 or. Soroca

PROIECT DIDACTIC
TEMA: Parada meseriilor

Educator: Vornic N.

Soroca 2020

Proiect didactic

DATA: 16.12.2020
INSTITUŢIA:Instituţia preşcolară cu practici incluzive nr.13 „Steluţa”
GRUPA: pregătitoare
PROPUNĂTOR: Vornic Nina
DOMENIILE DE ACTIVITATE: toate
TEMA PROIECTULUI: Meserii îndrăgite de copii.
TEMA ZILEI: Parada meseriilor.
UNITĂŢI DE COMPETENŢĂ:
Domeniul Limbaj si comunicare:
1.3. Identificarea obiectelor, claselor de obiecte, a acțiunilor, însușirilor, caracteristicilor etc., potrivit denumirii lor;
2.4. Descrierea detaliată, logică, clară, a unor obiecte, imagini /carduri , vietăți, personaje, după diferite criterii, aspecte;
5.4. Manifestarea interesului pentru schimbul de mesaje scrise;
Domeniul Eu, familia și societatea:
2.2. Descrierea profesiilor/meseriilor cunoscute, apreciind valoarea lor;
Domeniul Arta:
1.4. Modelarea unor forme, utilizând diverse tehnici și materiale;
2.5. Improvizarea mișcărilor în diferite combinații de dans și jocuri muzicale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
O1-să se exprime corect din punct de vedere gramatical, lexical, fonetic;
O2-să dezlege ghicitori despre profesii.
O3-să despartă cuvinte în silabe precizând numărul de silabe;
Psihomotorii:
O4-să asocieze uneltele cu meseria potrivită;
O5-să execute mișcări ritmice după cântecul propus;
O6-să construiască casă din piese lego;
Socio- affective:
O7-să exprime impresii, idei proprii legate de tema activității.
STRATEGII DIDACTICE:
a. METODE DIDACTICE: : conversaţie, explicație, observare, metoda interactivă „Ciorchinele”, dezlegarea ghicitorilor.
b. MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE: mesaj, imagini cu profesii, imagini cu unelte de lucru, cărți realizare de copii, lego, aluat, șorțuri,
pixuri, plicuri, creioane colorate.
c. FORME DE ORGANIZARE:individual, in grup, ,frontal.

Bibliografie:

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 – 6/7 ani) – 2018

2.Ghid pentru proiecte tematice Activităţi integrate pentru preşcolari (3 –

5 ani),

3.Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari (3 – 5 ani).


4.Plănuire activitatea integrată din grădiniţă,2017

Etapa activităţii O.Op Conţinutul activităţii Strategii didactice


Metode Mijloace de Forme de Evaluare
didactice învăţare organiza-re
Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru
organizatoric desfăşurarea optimă a activităţii.
- aerisirea sălii de grupă frontal
- pregătirea materialului demonstrativ şi
distributiv;
Salutul:
Lucru asupra calendarului naturii.

Captarea atenției La adresa grupei a venit o scrisoare de la Goofy. Lucru cu mesajul


Citirea mesajului. frontal

Anunțarea temei și Astăzi la activitate vom discuta despre profesii; frontal


obiectivelor vom ghici ghicitori despre profesii; vom asocia
fiecare profesie cu unelte necesare; vom
identifica importanța fiecărei profesii și îl vom
ajuta pe Goofy.
Obținerea Jocul: Ghici ghicitoarea mea. Dezlegarea Frontal
performanțelor și ghicitorilor,
asigurarea Sarcina: ghiciți profesia si despărțiți cuvântul în
conexiunii inverse. silabe.

Ciorbe, supe, sărmăluţe,


Sosuri calde, chifteluţe
Pregăteşte iscusit
Că e meşter la gătit.(bucătarul)

Dimineaţa îţi zâmbeşte


Când la grădiniţă vii
Pentru şcoală pregăteşte
Grupa-ntreagă de copii.(educatoarea)

Tunde cu îndemânare
Şi îţi face şi cărare
O frizură să-ţi stea bine
Nu-l întrece orişicine.(frizerul)

Alb halat îmbracă


La spital când vine
Spune-i ce te doare,
El te face bine. (Medic)

Trebuie să luptăm împotriva focului


Suntem parteneri cu apa.
Toată lumea are mare nevoie de noi,
Răspundeți rapid, cine suntem?
( Pompierii)

Pe orice vreme e prezent


În intersecţie, atent
Traficul îl dirijează
Strada o supraveghează.
(agentul de circulație)

Printre nori, la înălțime


Construim împreună o nouă casă
A fi în căldură și frumusețe
Oamenii au trăit în ea fericiți.
( Constructori)

Pauza dinamică: Cântec despre profesii


Pauza dinamică
Jocul: Unealta secretă.

Sarcina: întoarce cartonașul, numește unealta,


meseria cărei îi aparține și descrie pentru ce se
Metoda
folosește.
ciorchinelui
Prezentarea cărților realizate cu părinți.
Tranziții:Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre centre noi pornim.

Lucru la centre:

CONSTRUCȚII: Ne jucăm de-a


constructorii(construim căsuțe din piese lego)

ARTA: Brutarii (Modelarea din aluat a colăceilor)

ALFABETIZARE: Scriem scrisoare pentru Moș


Crăciun. În grup

Evaluarea Se va aduce un colet mare de la Goofy.


performanțelor Întrebările cutiilor:
1. Cine lecuiește oamenii?
2. Cine face coafuri?
3. Ce meserie e mai importantă?

Încheierea Copiii vor fi serviți cu dulciuri de la Goofy.


activităţii

S-ar putea să vă placă și